• <

ABB i Aibel nawiązują współpracę w zakresie przyłączy morskich elektrowni wiatrowych

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki ABB i Aibel nawiązują współpracę w zakresie przyłączy morskich elektrowni wiatrowych
ABB i Aibel nawiązują współpracę w zakresie przyłączy morskich elektrowni wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
07.10.2016 Źródło: własne

ABB i Aibel ogłosiły dzisiaj nawiązanie współpracy strategicznej mającej na celu dostawę najnowocześniejszych zintegrowanych rozwiązań w obszarze morskich elektrowni wiatrowych. ABB skoncentruje się na swojej sprawdzonej technologii prądu stałego wysokiego napięcia (HVDC), podczas gdy Aibel przejmie pełną odpowiedzialność za projektowanie, budowę, instalację i rozruch techniczny platform morskich. Współpraca będzie opierać się na podstawowych kompetencjach obu spółek, tak aby zapewnić najlepsze rozwiązania w swojej klasie. Partnerzy będą współpracować w odniesieniu do projektowania, kwestii inżynieryjnych i optymalizacji przyłączy morskich elektrowni wiatrowych.

„Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą Aibel, tak aby wykorzystać ogromne możliwości wynikające z trwającej Rewolucji Energetycznej i wynikających z niej inwestycji w infrastrukturę morskich elektrowni wiatrowych. Razem zamierzamy rozwijać naszą działalność poprzez wzajemne uzupełnianie swoich silnych stron, oferując unikalne usługi dla klientów realizujących przedsięwzięcia obejmujące morskie elektrownie wiatrowe”, powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes zarządu Grupy ABB. „Współpraca strategiczna, taka jak ta, stanowi główny filar naszej strategii Next Level i pomaga nam zwiększać wzrost, jednocześnie ograniczając ryzyko.”

Włączenie energii generowanej przez morskie elektrownie wiatrowe do krajowych sieci energetycznych wymaga kompleksowych rozwiązań inżynieryjnych. Kluczową kwestią jest przekształcenie energii w formie prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC), dzięki czemu można zmniejszyć straty podczas przesyłu, często na długich dystansach, tak aby połączyć oddalone morskie elektrownie wiatrowe z siecią na lądzie stałym. Na lądzie prąd stały jest następnie przekształcany z powrotem na prąd przemienny, który jest dystrybuowany do użytkowników. System HVDC obejmuje zaawansowaną technologię, która zapewnia optymalną integrację dostarczanej nieregularnie energii odnawialnej i umożliwia kontrolowanie przepływów energii. Część morska systemu HVDC znajduje się na specjalnie zaprojektowanej platformie.

„Jesteśmy ogromnie zadowoleni z możliwości podpisania tej umowy w sprawie współpracy z ABB. Zarówno ABB, jak i Aibel mogą pochwalić się potwierdzonymi sukcesami w dostarczaniu najnowocześniejszych rozwiązań w swoich obszarach doświadczeń. Z powodzeniem pracowaliśmy już razem i jestem przekonany, że dzięki połączeniu naszych przewag staniemy się wiodącą siłą, z którą trzeba się liczyć”, powiedział Jan Skogseth, prezes i dyrektor naczelny Aibel.

HVDC pozostaje technologią wyboru do celów przesyłu dużych ilości energii na długich dystansach, w efektywny i niezawodny sposób. Jest to idealna technologia do celów integracji oddalonych źródeł energii odnawialnej, takich jak morskie elektrownie wiatrowe, z sieciami przesyłowymi. Firma ABB rozpoczęła prace nad tą technologią ponad 60 lat temu i rozwinęła ją dalej w latach 90. poprzez wprowadzenie przekształtnika VSC (Voltage Sourced Converter) pod nazwą HVDC Light. ABB jest liderem rynkowym technologii HVDC z zainstalowaną mocą powyżej 120 000 MW, co stanowi około połowy bazy zainstalowanej globalnie. Zrealizowane przedsięwzięcia obejmują 18 z 24 rozwiązań VSC HVDC przekazanych do eksploatacji na świecie.

„Przedsięwzięcia dotyczące przesyłu energii z morskich elektrowni wiatrowych są z natury niezwykle złożone, wymagają zastosowania wiodących technologii, a ABB uzyskała istotne doświadczenie w tym obszarze. Współpraca z Aibel pomoże nam wykorzystać specjalistyczne kompetencje obu spółek i rozszerzy naszą ofertę dla klientów” powiedział Claudio Facchin, szef Globalnej Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. „Wzmacnia ona naszą strategię Next Level, pozwalając skupić się na naszych podstawowych przewagach technologicznych, takich jak HVDC. Poza tym ta współpraca stanowi element budowy nowego modelu biznesowego w ramach poszukiwania możliwości rentownego wzrostu”.

Informacje o ABB
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i inteligentnych ruchomych urządzeń mechanicznych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu i transportu oraz infrastruktury na całym świecie. Od ponad czterdziestu lat ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w przemyśle. Biorąc pod uwagę ponad 70 milionów zainstalowanych przez ABB urządzeń i 70 000 systemów sterowania we wszystkich sektorach klientów, ABB ma doskonałą pozycję, aby odnosić korzyści z Rewolucji Energetycznej i Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w ponad 100 krajach świata, a jej doświadczenie bazuje na ponad 130 latach działalności.new.abb.com

Informacje o Aibel
Aibel AS zatrudnia około 5000 pracowników i prowadzi działalność w sektorze naftowo-gazowym oraz energii odnawialnej, zapewniając rozwiązania inżynieryjne, budowlane, modernizacyjne i konserwacyjne. Firma ma dwie stocznie budowlane – jedną w Haugesund, Norwegia, i drugą w Tajlandii. Stocznia w Haugesund powstała ponad 100 lat temu i należy obecnie do największych tego typu stoczni w Norwegii.

Ważna uwaga dotycząca informacji odnoszących się do przyszłości
Niniejszy komunikat zawiera informacje i oświadczenia odnoszące się do przyszłości. Te oczekiwania, szacunki i projekcje można generalnie zidentyfikować poprzez stwierdzenia zawierające takie słowa jak „oczekuje”, „wierzy”, „szacuje”, „cele”, „plany”, „potencjalnie”, „zamierza” lub podobne wyrażenia. Istnieją jednak liczne zagrożenia i niepewności, z których wiele pozostaje poza naszą kontrolą, a które mogą spowodować, że nasze rzeczywiste wyniki będą się znacząco różnić od informacji i stwierdzeń odnoszących się do przyszłości zawartych w niniejszej informacji prasowej, i które mogą mieć wpływ na naszą zdolność osiągnięcia któregokolwiek lub wszystkich celów przez nas określonych. Chociaż ABB Ltd uważa, że oczekiwania wyrażone przez spółkę w każdym takim stwierdzeniu odnoszącym się do przyszłości opierają się na racjonalnych założeniach, spółka nie może zagwarantować, że te oczekiwanie rzeczywiście się spełnią.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.