• <

Świnoujście: Przez koronawirusa mniej inwestycji

ew

28.04.2020 12:03 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Świnoujście: Przez koronawirusa mniej inwestycji

Partnerzy portalu

Świnoujście: Przez koronawirusa mniej inwestycji - GospodarkaMorska.pl

Świnoujście (Zachodniopomorskie) szacuje, że z powodu pandemii koronawirusa wpływy do jego budżetu będą mniejsze o 70 mln zł. Rozpoczęte inwestycje są kontynuowane, ale część planowanych na br. będzie odkładana w czasie.

Jeszcze na początku roku mówiło się, że jak na miasto tej wielkości, mamy naprawdę duży budżet – poinformowały we wtorek służby prasowe nadmorskiego Świnoujścia. W obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, nie można nazwać Świnoujścia bogatym miastem.

"Ulgi, udogodnienia finansowe dla mieszkańców, przedsiębiorców, wprowadzone w mieście w związku z pandemią ostatecznie odbijają się na naszych finansach i nikt nam tego nie zrekompensuje" – mówi cytowana w komunikacie zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. Jak dodaje, "musimy przeorganizować finanse miasta, szukać oszczędności".

"Z powodu pandemii wpływy do budżetu miasta będą mniejsze co najmniej o 70 mln zł" – szacuje Michalska.

Szukanie oszczędności urząd zaczął od ograniczania wydatków w poszczególnych wydziałach. Miasto zrezygnowało również z organizacji miejskich imprez kulturalnych do końca roku.

Pozostają inwestycje, na które podpisane zostały już umowy z wykonawcami. Jak wynika z informacji magistratu, część zadań planowanych w bieżącym roku, a jeszcze nierozpoczętych będzie odłożona w czasie. Muszą być też realizowane zadania związane z utrzymaniem miasta.

Przez pandemię koronawirusa może to być najgorszy rok dla działalności inwestycyjnej – zauważają władze Świnoujścia.

"Tu także musimy szukać oszczędności, ale nie w inwestycjach już trwających; te musimy ukończyć" – podkreśla Michalska. "Wiele z nich jest w znacznej mierze współfinansowanych ze środków zewnętrznych, które udało nam się pozyskać, w tym tych pochodzących z Unii Europejskiej. Jeśli je przerwiemy, to otrzymane środki będziemy musieli zwrócić, wykonawcy zejdą z placów budów, a nam pozostaną niedokończone inwestycje. Ponadto, co nie mniej ważne, inwestycje to rynek pracy, który w miarę dobrze funkcjonuje" – dodaje.

Mimo panującej pandemii prace przy budowie tunelu pod Świną są kontynuowane – poinformowało miasto. Większość narad odbywa się w formie wideokonferencji, a pracownicy ograniczają kontakty bezpośrednie.

Obecnie po stronie wyspy Uznam coraz bardziej widoczne są fundamenty zakładu separacji urobku. W tej części Świnoujścia powstaje także hala zakładu prefabrykacji. Będą w nim wytwarzane na bieżąco segmenty żelbetowe wykorzystywane do obudowy tunelu.

Wykonawca kontynuuje także prace przy montażu koszy zbrojeniowych oraz przy wykonywaniu ścian szczelinowych dla komory startowej maszyny drążącej tunel. Urządzenie składające się z kilku tysięcy części powinno przypłynąć do Polski pod koniec wakacji br.

Kontynuujemy również budowę Zakładu Opieki Długoterminowej, kompleksu infrastruktury sportowej, trwa ostatni etap modernizacji ul. Wojska Polskiego – podaje Michalska. Rozpoczęliśmy budowy: obwodnicy wschodniej, rewitalizacji kolejnej części Parku Zdrojowego, budowę osiedlowego parku na Warszowie oraz wielu ulic – wylicza wiceprezydent. Zaawansowana jest także budowa przystani kajakowej w Karsiborze.

Trwają również prace projektowe nad rozpoczęciem drugiej po tunelu, co do kwoty i zakresu inwestycji w historii miasta, czyli poprawy dostępu do infrastruktury portu w Świnoujściu. Jej realizacja zapewni sprawny, bezpieczny i mniej uciążliwy dla mieszkańców dojazd drogowy do terenów portowych.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.