• <
HARTWIG SZCZECIN

Naftoserwis z grupy PERN z nową usługą czyszczenia zbiorników na ropę

ew

09.09.2019 17:35 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Naftoserwis z grupy PERN z nową usługą czyszczenia zbiorników na ropę
Naftoserwis z grupy PERN z nową usługą czyszczenia zbiorników na ropę - GospodarkaMorska.pl

Naftoserwis z grupy PERN zrealizował pierwszą operację czyszczenia zbiornika na ropę naftową. Prace prowadzone były w bazie surowcowej w Gdańsku na zbiorniku o pojemności 50 tys. metrów sześc. Wcześniej Naftoserwis świadczył usługi czyszczenia jedynie zbiorników na paliwa - podał PERN.

Informując w poniedziałek o przedsięwzięciu, spółka zaznaczyła, iż Naftoserwis wykonał zlecenie korzystając z nowoczesnego systemu BLABO produkcji duńskiej firmy ORECO, który jest "systemem cenionym przez operatorów infrastruktury na całym świecie pozwalający na czyszczenie zbiornika z osadów, a także ich separację i odzysk węglowodorów na bardzo wysokim poziomie".

"Bazy PERN to naturalne środowisko dla pracy sprzętu pozyskanego przez Naftoserwis. Tym bardziej, że PERN zwiększa istotnie zasoby magazynowe, inwestując w budowę nowych zbiorników. Tym zwiększonym potrzebom mają odpowiadać nowe kompetencje Naftoserwisu" - podkreślił prezes Naftoserwisu Krzysztof Zalewski.

Jak poinformował PERN, Naftoserwis "zrealizował pierwszą operację czyszczenia zbiornika na ropę naftową" w bazie Gdańsk na zbiorniku o pojemności 50 tys. metrów sześc. "Wcześniej Naftoserwis świadczył usługi czyszczenia jedynie zbiorników na paliwa" - wspomniała spółka.

PERN zaznaczył, że "nabycie sprzętu do czyszczenia zbiorników na ropę naftową w 2019 r., uczyniło ofertę Naftoserwis kompletną względem wszystkich rodzajów zbiorników magazynowych – niezależnie od rodzaju medium". Dodał przy tym, że "bezpieczeństwo pracy to jeden z głównych atutów nowego systemu" BLABO.

"Dzięki automatyzacji udział pracowników w ramach zadania czyszczenia zbiornika jest ograniczony do czynności porządkowych w końcowej części procesu. System spełnia wymogi standardów i dyrektyw ATEX, UL i CSA. Współpracujący z systemem generator azotu przeciwdziała ryzykom zdarzeń niebezpiecznych, poprzez intertyzację - redukcję zawartości tlenu gazem obojętnym, jakim jest azot" - wyjaśnił PERN.

Spółka zwróciła uwagę, że "w przypadku przekroczenia poziomu tlenu w zbiorniku niezbędnego dla bezpiecznej pracy systemu, praca systemu w sposób automatyczny zostaje wstrzymana". "System jest modułowy (kontenerowy), co zapewnia mobilność, elastyczność dostosowania do istniejącej instalacji oraz możliwość konfiguracji wedle potrzeb i oczekiwań klienta" - podkreślił PERN, opisując działanie systemu BLABO, który pozyskał Naftoserwis.

Czyszczenie zbiorników na ropę naftową to następna nowa usługa, którą wprowadził Naftoserwis po uruchomieniu, jak informował w czerwcu PERN, wykrywania pęknięć rurociągów za pomocą inteligentnych tłoków ultradźwiękowych - wcześniej spółka specjalizowała się jedynie w wykrywaniu zjawisk korozyjnych rurociągów oraz pomiarze ich geometrii.

Naftoserwis to specjalistyczny podmiot, który z końcem 2018 r. przejął Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA), inną spółkę serwisową z grupy PERN, wykonującą badania stanu technicznego rurociągów, głównie ropy naftowej. Spółka ma 10 zakładów serwisowych na terenie całej Polski, współpracuje także z największymi operatorami w branży paliwowej.

Z początkiem roku Naftoserwis informował, iż został członkiem działającej od 1990 r. Pigging Products and Services Association (PPSA), międzynarodowej organizacji branżowej, zajmującej się diagnostyką rurociągów - obecnie zrzesza ona ponad 120 członków z ponad 20 krajów; organizuje m.in. konferencje, seminaria i szkolenia, dostarczając aktualne informacje na temat najnowszych technologii i usług dla operatorów rurociągów i podmiotów powiązanych z tą branżą.

PERN, do którego grupy należy Naftoserwis, to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.