• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

Morawiecki: Ruch na lotnisku Szczecin-Goleniów może wzrosnąć do 2 mln osób

pc

08.10.2019 03:29 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Morawiecki: Ruch na lotnisku Szczecin-Goleniów może wzrosnąć do 2 mln osób
Morawiecki: Ruch na lotnisku Szczecin-Goleniów może wzrosnąć do 2 mln osób - GospodarkaMorska.pl

Ruch na lotnisku Szczecin-Goleniów może wzrosnąć do 2 mln pasażerów z 600 tys. obecnie – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej rozbudowie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Rozbudowa lotniska przewiduje m.in.: zakup i montaż naziemnego oznakowania nawigacyjnego, wymianę urządzeń do kontroli bezpieczeństwa, rozbudowę terminala pasażerskiego oraz remont i poszerzenie istniejących parkingów. Na ten cel ma zostać przeznaczone ok. 110 mln zł.

Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślał, że celem inwestycji jest zwiększenie ruchu turystycznego, ale też zwiększenie szans gospodarczych regionu. „Regionu, który był w dużym stopniu niezintegrowany w odpowiedni sposób z całą nasza kochaną Rzeczpospolitą” – mówił.

W tym kontekście wyraził zadowolenie z inwestycji drogowych w regionie – tunel do Polic, czy do Świnoujścia, czyli zakończenie drogi S3. „ To jest wymowne świadectwo tego jak łączymy całą Polskę, cały kraj” – podkreślał Morawiecki.

Morawiecki nawiązał do niedawnej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa ws. zniesienia wiz dla Polski. „To też jest duży nasz sukces poprzez rozwój gospodarczy, nasze dyplomatyczne wysiłki, że teraz zostało to ogłoszone” – stwierdził premier.

Jak dodał w kontekście rozwoju portu lotniczego Szczecin-Goleniów, ta informacja to duża szansa. „Dzisiaj jeszcze ze Szczecina, z Goleniowa nie latają samoloty do USA, ale kto wie, może w przyszłości dzięki tak dynamicznemu rozwojowi PLL LOT i Polskich Portów Lotniczych będą mogli również mieszkańcy tego regionu latać do USA bezpośrednio” – mówił.

Szef rządu wskazał, że „dzisiaj (jest) 600 tys. pasażerów, którzy startują i lądują w Goleniowie”. „Ale za kilkanaście lat, według naszych projekcji i planów, to może być nawet 2 mln osób" – zaznaczył.

Morawiecki ocenił, że to pokazuje strategię rozwoju Polski. „Naszą aspiracją, marzeniem jest to, aby Polska z jednej strony była bardzo dobrze infrastrukturalnie zintegrowana, a z drugiej strony, te szanse na rozwój docierały do każdej, najmniejszej nawet gminy, do każdego powiatu” – podkreślał.

„Stąd można powiedzieć; Szczecin-Goleniów łączy się tak pięknie z Centralnym Portem Komunikacyjnym, z drogami, które są ważnymi arteriami komunikacyjnymi jak S3, S6, a w przyszłości S11 i S10, a z drugiej strony łączy się z drogami gminnymi, powiatowymi, które w bezprecedensowej skali udało nam się rozwijać, również na terenie Pomorza Zachodniego” - dodał.

Premier zauważył, że liczba turystów odwiedzających Polskę przekracza 20 mln. W jego ocenie rozbudowa portu Szczecin-Goleniów będzie kolejnym krokiem do wzrostu liczby turystów odwiedzających nasz kraj.

„Dla nas jest jednak kluczowe, że rozwój gospodarczy, społeczny doszedł do takiego momentu, że Polacy już nie wyjeżdżają z biletem w jedną stronę; że nasz projekt bez podatku PIT dla młodych właściwie przeformułował myślenie w tym zakresie. Tutaj coraz częściej ci młodzi widzą swoje szanse na przyszłe życie” – powiedział Morawiecki.

Obecny na konferencji prasowej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ocenił, że rozbudowa portu lotniczego w Goleniowie „bezwzględnie wpisuje się w budowę wielkiego hubu transportowego, który tutaj właśnie, na Zachodnim Pomorzu lokuje się, który się tworzy”.

Gróbarczyk dodał, że dzięki rozbudowie port w Goleniowie stanie się "rzeczywistą" alternatywą dla portów niemieckich.

Natomiast minister infrastruktury Andrzej Adamczyk nawiązując zarówno do inwestycji rozbudowy lotniska, i budowy infrastruktury drogowej dla tunelu pod Świną, podkreślał, że „my nie robimy niczego szczególnego”. „My robimy to czego oczekują Polacy, to co jest niezbędne dla rozwoju naszej ojczyzny, co jest niezbędne dla gospodarki, ale szczególnie dla Polaków” – mówił.

Odnosząc się do rozbudowy portu lotniczego ocenił, że jest to możliwe dzięki porozumieniu z władzami samorządowymi.

„To potwierdza nasze wcześniejsze tezy o tym, że tylko brak politycznej woli nie pozwoli takiego porozumienia znaleźć w stosunku do lotniska w Modlinie. Brak politycznej woli ze strony samorządu Mazowsza w szczególności, który jest jednym ze strategicznych udziałowców tego lotniska. Gdyby takie porozumienie tamże w Warszawie było możliwe, zapewne dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji” – powiedział Adamczyk.

Odnosząc się do porozumienia zawartego ws. rozbudowy portu w Goleniowe minister infrastruktury stwierdził, to kolejny dowód na to, że „rząd PiS porozumiewa się z każdym, kto dobrze życzy Polsce, Polakom, bez względu na barwy polityczne”.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.