• <
ATC_CARGO_TOP

MGMiŻŚ: planowany terminal kontenerowy w Świnoujściu przeładuje rocznie 1,5 mln TEU

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski MGMiŻŚ: planowany terminal kontenerowy w Świnoujściu przeładuje rocznie 1,5 mln TEU
MGMiŻŚ: planowany terminal kontenerowy w Świnoujściu przeładuje rocznie 1,5 mln TEU - GospodarkaMorska.pl

ew

03.04.2019 Źródło: PAP

Planowany głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) przeładuje rocznie 1,5 mln TEU - powiedział w środę wiceszef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

"Rozpoczęte zostały działania na rzecz zrealizowania dużej inwestycji w postaci budowy nowego terminala kontenerowego głębokowodnego w Świnoujściu" – powiedział Witkowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Ten obiekt dostosuje świnoujski port morski do wymagających warunków rynkowych, zapobiegając jego peryferyzacji, która mogłaby nastąpić w wyniku niedostosowania portu do pełnej i efektywnej obsługi największych kontenerowców" – dodał.

Jak mówił,"zakłada się, że infrastruktura i suprastruktura terminala umożliwi przeładunek roczny na poziomie 1,5 mln TEU (TEU - pojemność standardowego kontenera - PAP), a roczna zdolność przeładunkowa to około 2 mln TEU. Terminal umożliwi jednoczesną obsługę dwóch jednostek o długości 400 metrów oraz jednej jednostki o długości do 200 metrów".

Według Witkowskiego konstrukcja terminala zapewni możliwość jego dalszej rozbudowy w przyszłości.

"Jeżeli popatrzymy na nasze wybrzeże to głębokowodny terminal kontenerowy jest tylko w Gdańsku, a dalej idąc w kierunku zachodnim następny taki terminal mamy dopiero w Hamburgu" - powiedział Marek Trojnar z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który przedstawiał prezentację koncepcji terminala. "Jeżeli porównamy wybrzeża Belgii, Holandii, Francji to widzimy jak ono gęsto jest usiane terminalami kontenerowymi. (…) Jeden terminal głębokowodny w naszym kraju to jest zbyt mało" – dodał.

Obecnie zakładana głębokość terminala wynosi 14,5 metra – powiedział Trojnar. "Taki jest tor podejściowy, podejście zachodnie do portu w Świnoujściu ma 14,5 metra. Natomiast w planach jest już podejście północne, gdzie głębokość techniczna byłaby 17 metrów i w związku z tym wszystkie budowle hydrotechniczne są już projektowane na docelową głębokość 17 metrów. Ta głębokość pozwoli obsługiwać największy statki jakie mogą wchodzić na Bałtyk" – dodał.

Nowy terminal kontenerowy ma być zlokalizowany na wschód i północny wschód od istniejącego falochrony osłonowego. "Oczywiści musi być on osłaniany nowym falochronem typu wyspowego o długości około 2 km. Wewnątrz portu będzie obrotnica dla kontenerowców" – powiedział Trojnar.

Z jego informacji wynika, że szacunkowy całkowity koszt budowy terminala to ponad 3,3 mld zł, a roczne korzyści z jego funkcjonowania oszacowano na około 5 mld zł. Zostały już wykonane wstępne studium wykonalności budowy terminala, a także inwentaryzacja przyrodnicza – wyliczał Trojnar. Jak dodał, zaakceptowano także rozwiązania zawarte w rozbudowanej koncepcji lokalizacyjno-programowej.

"Chcemy jeszcze zrobić bardzo dokładną analizę rynkową, jeżeli chodzi o obrót kontenerowy, prognozy, liczbę tych kontenerów, bo to będzie podstawa do decyzji o budowie terminala, czy podstawą decyzji inwestora zewnętrznego o tym, że w budowę tego terminala się zaangażuje" – powiedział Trojnar.

Jak relacjonował, prowadzone są wstępne rozmowy z podmiotami zainteresowanymi realizacją inwestycji. Podpisano cztery listy intencyjne w tej sprawie. Najbardziej zainteresowana jest firma z Wielkiej Brytanii, która brała udział w budowie terminala DCT w Gdańsku – dodał.

Jeżeli terminal zostanie uruchomiony to po 2025 r. – powiedział Trojnar.
Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.