• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

Port Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego (foto, wideo)

pc

08.08.2019 04:25 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego (foto, wideo)
Port Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego. Umowę w tej sprawie podpisano w środę z firmą DS Consulting. Spółka będzie wspierała budowę inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

– Podpisaliśmy umowę z doradcą, który w procesie będzie pomagał nam wybrać partnera do budowy Portu Centralnego. Wspólnie z firmą DS Consulting będziemy badali jeszcze raz zapotrzebowanie rynku na tego typu infrastrukturę, tak aby być w 100% pewnym, że nasze plany inwestycyjne nie będą wisiały w próżni, ale będą po prostu bardzo szybko skomercjalizowane i będą przynosiły pieniądze. Poza tym będziemy jeszcze raz analizowali koncepcję, którą otrzymaliśmy, właśnie pod kątem hydrotechnicznym, tak aby wypracować ten model docelowy, i sporządzimy studium wykonalności dla całego projektu – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Dodał, że obecnie Port Gdańsk realnie może przeładować 70 mln t towarów. Po wybudowaniu Portu Centralnego, możliwości te mają się zwiększyć do 120 mln t.

Rafał Szporko, prezes DS Consulting, firmy specjalizującej się w doradztwie podmiotom publicznym, poinformował, że podpisana z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk umowa to ogromne zobowiązanie.

– Jesteśmy do dyspozycji portu w ramach 13 etapów, które są zawarte w naszej umowie. W pierwszej kolejności będziemy przeprowadzać pewne analizy przedinwestycyjne, które mają pokazać, jaki powinien być optymalny model współpracy z partnerem, jaki powinien być podział ryzyk, jakie są perspektywy biznesowe takiego przedsięwzięcia. Potem będziemy towarzyszyć w tzw. testach rynkowych, czyli w rozmowach z partnerami prywatnymi, aż w końcu w formalnym postępowaniu, które ma doprowadzić do podpisania umowy PPP – tłumaczy Rafał Szporko, prezes DS Consulting.

W ramach zawartej umowy, DS Consulting przeprowadzi analizy przedrealizacyjne oraz zapewni stałe doradztwo transakcyjne, które obejmować będzie zagadnienia: ekonomiczne, finansowe, rynkowe, techniczne i prawne. Współpracować w tym zakresie będzie z podwykonawcami: firmą Wuprohyd z Gdyni oraz warszawską kancelaria prawną dr. Rafała Cieślaka, specjalizującą się w problematyce partnerstwa publiczno-prywatnego.

Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury, poinformował, że współpraca z DS Consulting zaplanowana jest na ponad 4 lata. W tym czasie firma wspierać ma ZMPG w rozmowach z potencjalnymi partnerami, przygotowaniu wniosków o finansowania, tworzeniu dokumentacji dotyczącej umów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z poszczególnymi kontrahentami.

– Port Centralny to zespół ośmiu lub dziewięciu głębokowodnych terminali, zlokalizowanych bezpośrednio na wodach Zatoki Gdańskiej, który będzie umożliwiał przyjmowanie największych statków, pływających po morzach i oceanach świata. Przygotowując koncepcję, mamy pewne założenia, ale tak naprawdę zdecyduje o tym rzeczywiście rynek, co i kiedy powstanie. Być może nawet dobre planowanie na „ostatniej prostej” będzie zmienione z uwagi na zmienną sytuację na rynku. Na szczęście nie jesteśmy „uwiązani” swoimi własnymi koncepcjami – mówi Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury.

Dodał, że nawiązana współpraca ma zwiększyć kompetencje zespołu ZMPG, co pozwoli trwale i skutecznie negocjować kontrakty biznesowe na dużą skalę. Również DS Consulting dzięki projektom portowym będzie mógł zdobywać coraz bardziej lukratywne zlecenia. Osowski podkreślił, że działania te przysłużą się Portowi Gdańsk, Aglomeracji Gdańskiej i całej polskiej gospodarce.

Ostateczną koncepcję Portu Centralnego Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zaprezentował w maju tego roku. Ma być kompleksem terminali i nabrzeży głębokowodnych o zróżnicowanym przeznaczeniu. Na ok. 410 zalądowionych hektarach mają znaleźć się terminale kontenerowy i pasażerski, offshore, LNG oraz przestrzeń stoczniowa. Projekt otrzymał rządowe wsparcie m.in. Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, premier Beaty Szydło oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Koszt inwestycji to ok. 12 mld zł, uwzględniając wydatki po stronie administracji morskiej na budowę falochronów, obrotnic i torów podejściowych.

I półrocze 2019 r. Port Gdańsk zamknął z rekordowym wynikiem 27,3 mln t przeładowanych towarów. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zarządza portem morskim w Gdańsku, który jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w regionie. W skład infrastruktury portowej wchodzi osiem nabrzeży o długości ponad 20 km. ZMPG podzielony jest na dwie części: Port Wewnętrzny usytuowany wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego, oraz Port Zewnętrzny z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej, gdzie znajduje się m.in. nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.