• <
PZT_980x120_gif_2020

KE otwiera dochodzenie ws. zwolnień podatkowych dla włoskich portów

Strona główna Porty, logistyka KE otwiera dochodzenie ws. zwolnień podatkowych dla włoskich portów
KE otwiera dochodzenie ws. zwolnień podatkowych dla włoskich portów - GospodarkaMorska.pl

ew

15.11.2019 Źródło: PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że rozpoczyna dochodzenie w sprawie zwolnień podatkowych, z jakich korzystają włoskie porty. Bruksela sprawdzi, czy przywileje przyznane portom przez władze w Rzymie są zgodne z unijnymi przepisami o pomocy państwa.

Podobną sprawę Komisja prowadziła również wobec Hiszpanii. Ta jednak zobowiązała się, że od 2020 r. zmieni reguły, przez co procedura wobec tego kraju - jak ogłosiła KE - zostanie zamknięta.

Porty są traktowane w UE jako infrastruktura kluczowa dla wzrostu gospodarczego i rozwoju regionalnego. Unijne przepisy pozwalają więc traktować je w sposób uprzywilejowany, jednak tylko do pewnego stopnia.

"Jeśli operatorzy portów zaczynają generować zyski z działalności gospodarczej, powinny one być opodatkowane w taki sam sposób, jak działalność innych firm, zgodnie ze zwykłymi krajowymi przepisami podatkowymi" - oświadczyła w piątek unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Zadaniem Komisji jest zapewnienie równych warunków działania portów, tak by uprzywilejowanie jednostek w jednym kraju nie stawiało w gorszej sytuacji jednostek z innego kraju.

Porty prowadzą zwykłą działalność gospodarczą, udostępniając swoją infrastrukturę statkom, ale też kontrolują ruch morski i sprawują nadzór nad bezpieczeństwem. Takie działania publiczne nie są kontrolowane przez KE pod kątem pomocy państwa.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o działalność komercyjną portów, taką jak zapewnianie płatnego dostępu statkom. Do tych działań mają zastosowanie przepisy UE dotyczące pomocy państwa.

"Zwolnienie z podatku od osób prawnych portów, które osiągają zyski z działalności gospodarczej, zapewnia im przewagę konkurencyjną, gdy działają na rynku wewnętrznym" - podkreśliła KE.

We Włoszech porty są w pełni zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych. W Hiszpanii władze portowe też są obecnie zwolnione z podatku od głównych źródeł przychodu, takich jak opłaty portowe czy umowy najmu.

W styczniu KE wezwała Włochy i Hiszpanię do dostosowania swojego ustawodawstwa, by zapewnić że od 1 stycznia 2020 r. porty będą płacić podatek od osób prawnych w taki sam sposób, jak inne przedsiębiorstwa.

Hiszpania zdecydowała się na zmianę swoich regulacji, natomiast Włochy tego nie zrobiły. W związku z tym, że zwolnienie z podatku od osób prawnych dla portów funkcjonowało w Hiszpanii jeszcze przed przystąpieniem tego kraju do UE, Komisja uznała, że nie może wezwać Madrytu do odzyskania pomocy już przyznanej.

Otwarcie dochodzenia nie przesądza o jego wyniku. Teraz Włochy i zainteresowane strony będą mogły się odnieść do zarzutów KE.

Źródło:
PAP
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 43,22 $ baryłka  2,08% 20:54
 Cyna 17126,00 $ tona 0,09% 8 lip
 Cynk 2094,00 $ tona 3,51% 8 lip
 Aluminium 1619,00 $ tona 1,44% 8 lip
 Pallad 1990,80 $ uncja  1,42% 20:54
 Platyna 844,30 $ uncja  -1,00% 20:54
 Srebro 19,07 $ uncja  0,21% 20:54
 Złoto 1802,05 $ uncja  -0,31% 20:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.