• <
BOTA_2023

Viking Star zainauguruje sezon statków pasażerskich w Gdyni

15.04.2016 10:45 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Viking Star zainauguruje sezon statków pasażerskich w Gdyni

Partnerzy portalu

Viking Star zainauguruje sezon statków pasażerskich w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Zgodnie z awizacjami 8-go maja, o godz. 13:00, wraz z wizytą statku Viking Star, pływającego pod maltańską banderą, rozpocznie się kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia.

Mierzący 227,2 m długości Viking Star zawinie w tym sezonie do gdyńskiego portu 10 razy. Zwodowany w czerwcu 2014r., stosunkowo niewielki statek z miejscami dla 930 pasażerów, określany jest jako jeden z najbardziej nowatorskich wycieczkowców wśród wprowadzanych ostatnio do eksploatacji. Przy stosunku liczebności załogi do pasażerów rzędu 1:2, statki z serii reprezentowanej przez Viking Star plasują się w segmencie małych, bardzo luksusowych wycieczkowców. Poza standardowymi udogodnieniami na statku znajdują się m.in. dwa baseny: główny, pod przesuwną kopułą, którą będzie można nad nim zamykać w czasie złej pogody oraz nowatorski "infinity pool" - wystający poza nadbudowę na rufie, z przeszkloną ścianą. W trakcie tegorocznego sezonu do gdyńskiego portu zawita również siostrzana jednostka Viking Star - Viking Sea.

W porównaniu do zeszłorocznego sezonu, kiedy to statki pasażerskie różnych bander (m.in. włoskiej, maltańskiej i Wysp Bahama) zawijały do gdyńskiego portu 45 razy, tegoroczny sezon przyniesie zdecydowanie więcej wizyt „pływających hoteli” – będzie ich aż 56. Wzrośnie również średnia długość statków wycieczkowych do 237,78 m – to ponad 10 metrów więcej w porównaniu do zeszłorocznej średniej długości 226,15 m.

Najwięcej wizyt - bo aż 10 - złoży przy Nabrzeżu Francuskim wspomniany już Viking Star oraz AIDAdiva -  w roku ubiegłym najczęstszy gość przy gdyńskich nabrzeżach. AIDAdiva zrewolucjonizowała cruising i jako pierwszy statek na swoim pokładzie nie ma teatru, czyli tej części rozrywki z którą kojarzone są w dużej mierze rejsy. Armator postanowił inaczej zagospodarować powierzchnię - w miejsce sceny stworzono  więcej pomieszczeń sportowo – rekreacyjnych.

Najdłuższym z wycieczkowców odwiedzających nasz port będzie w tym roku znana już gdyńskim nabrzeżom MSC Poesia, która przybędzie do Gdyni tylko raz, 25-go sierpnia. Pływający pod panamską banderą wycieczkowiec ma 293,8 m długości. Statek, który wybudowano w 2008 r. w stoczni Aker Yards, we Francji, pomieścić może na swoim pokładzie 3000 pasażerów oraz 987 osób załogi. MSC Poesia została gustownie urządzona we włoskim stylu, projektanci wykorzystali do wystroju mosiądz oraz marmur. Wycieczkowiec przez kilka lat był wizytówką armatora do czasu, kiedy tę funkcję przejął  MSC Fantasia.

Dla kolekcjonerów zdjęć wycieczkowców gratką będą 2 wizyty statku Mein Schiff 5, który w swój pierwszy rejs wypłynie w lipcu br. Pierwsza wizyta tego drugiego w kolejności co do długości statku (na równi z Mein Schiff 4) – 293,3 m awizowana jest na 8-go lipca. W zeszłym roku jej siostrzana jednostka, Mein Schiff 4, również po raz pierwszy zawinęła do naszego portu, zaledwie miesiąc po wypłynięciu w pierwszy rejs.

Zakończenie tegorocznego sezonu nastąpi 6 października o godz. 17:00 wraz z wypłynięciem włoskiego wycieczkowca „AIDAvita".

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.