• <
bulk_cargo_port_szczecin

W Calais Brytyjczycy wybudują mur. Ma chronić port przed imigrantami

pc

08.09.2016 09:08 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W Calais Brytyjczycy wybudują mur. Ma chronić port przed imigrantami

Partnerzy portalu

W Calais Brytyjczycy wybudują mur. Ma chronić port przed imigrantami - GospodarkaMorska.pl

Mur przeciwko imigrantom. Jak zapowiedział Robert Goodwill, brytyjski minister ds. emigracji, jego budowa rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Mur ma oddzielić tzw. „dżunglę” w Calais, w której obecnie przebywa około 10 000 imigrantów, od autostrady prowadzącej do portu.

Budową muru zajmą się Brytyjczycy. Jak podaje agencja Reuters, ta decyzja była długo utrzymywana w tajemnicy, bo oznacza ona, że "brytyjska granica państwa zostanie de facto umieszczona na terytorium Francji, a było to przedmiotem ogromnych sporów dyplomatycznych". Już w marcu tego roku Paryż i Londyn wspólnie przeznaczyli ponad 20 milionów euro na poprawienie bezpieczeństwa wokoło Calais. Budowa muru ma być kolejnym ze wspólnych przedsięwzięć.

Bezpieczniej w porcie?

Autostrada prowadząca do portu w Calais jest już odgrodzona płotem na odcinku czterech kilometrów. Wysoki na 4 metry mur przedłuży go o kolejny kilometr. Kosz tego przedsięwzięcia to prawie 2 miliony funtów. Zdaniem Richarda Burnetta, dyrektora stowarzyszenia brytyjskich przewoźników, ta inwestycja to strata pieniędzy, a kierowcy oczekują, by na drodze prowadzącej do portu pojawiły się patrole policji i wojsko. Ciężarówki są bowiem szturmowane przez agresywnych imigrantów, którzy chcą nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii. Obrzucają pojazdy kamieniami, podpalają stosy opon, rzucają na drogę pnie i gałęzie drzew, a kiedy samochody się zatrzymują - próbują się w nich ukrywać.

Protesty

W miniony poniedziałek kierowcy ciężarówek, pracownicy portu, policyjni związkowcy, handlowcy, rolnicy i organizacje mieszkańców w Calais we Francji zorganizowali protest. Domagali się natychmiastowej likwidacji wielkiego obozowiska afrykańskich i bliskowschodnich imigrantów, zwanego „Nową Dżunglą”. Autostradę koło Calais częściowo zablokowało ponad ćwierć tysiąca ciężarówek, traktorów i samochodów osobowych. Protestowali także rolnicy, zaniepokojeni masowymi kradzieżami płodów rolnych przez imigrantów. Właściciele restauracji, hoteli i butików w Calais alarmowali natomiast, że stanęli na skraju bankructwa, ponieważ rosnąca przestępczość sprawiła, że turyści coraz częściej omijają to miasto.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.