• <
HARTWIG SZCZECIN

Szef PKP Cargo: Musimy zbudować kolejowe autostrady

24.05.2016 10:28 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Szef PKP Cargo: Musimy zbudować kolejowe autostrady
Szef PKP Cargo: Musimy zbudować kolejowe autostrady - GospodarkaMorska.pl

Przedstawiciele PKP CARGO przez trzy dni uczestniczyli w panelach dyskusyjnych w ramach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG)  w Katowicach. Rozmawiali m.in. o kondycji polskiego sektora transportowego, globalnej ekspansji polskich firm oraz potencjale Nowego Jedwabnego Szlaku – kolejowego połączenia Chin z Europą, którego Grupa PKP CARGO jest partnerem.

Podczas dyskusji Prezes Zarządu PKP CARGO Maciej Libiszewski argumentował, że polska kolej potrzebuje przejezdnych szlaków, także podczas ich remontów i modernizacji. Szef największego polskiego przewoźnika zapewniał, że PKP CARGO jest w stałym kontakcie z PKP PLK, razem pracując nad najlepszymi rozwiązaniami w zakresie prowadzenia ruchu podczas remontów i modernizacji krajowej sieci kolejowej. – Możemy jeździć w soboty, niedziele i święta, w dzień i w nocy – wtedy, gdy wykonawcy nie prowadzą prac. Musimy zbudować kolejowe autostrady, ale nie nadmiernym kosztem klienta. Jesteśmy otwarci na wszelkie dobre rozwiązania – mówił Maciej Libiszewski.

W panelu na temat kolejowego rynku cargo Grzegorz Fingas, Członek Zarządu ds. handlowych przekonywał, że wyzwaniem dla towarowych przewoźników kolejowych jest malejąca przewidywalność w planowaniu przewozów. Klienci tworzą plany częściej, określając przewozy w krótszych terminach, co wymaga od przewoźników większej elastyczności. Członek Zarządu PKP CARGO mówił także o perspektywach towarowego połączenia kolejowego Europy z Chinami. – Kolej jest stworzona do transportu towarów masowych, jednak coraz bardziej otwiera się również na nowe rynki, w tym m.in. przewozy intermodalne. Ogromne możliwości w tym zakresie daje Nowy Jedwabny Szlak. Grupa PKP CARGO uczestniczy w rozwoju tego połączenia – mówił Grzegorz Fingas.

Dużą rolę współpracy z chińskimi partnerami w rozwoju rynku przewozów intermodalnych opartych na transporcie kolejowym podkreślał Jarosław Klasa, Członek Zarządu ds. operacyjnych. Podczas spotkania w ramach Forum Współpracy Gospodarczej Europa-Chiny zgłosił on pełną gotowość PKP CARGO do wsparcia rozwoju projektu łączącego linią kolejową Chiny z Europą. – Grupa PKP CARGO posiada kompetencje oraz możliwości techniczne i zaplecze infrastrukturalne pozwalające włączyć się w ten ambitny projekt. Cieszymy się zaufaniem urzędów celnych, stale rozwijamy narzędzia IT poprawiające jakość obsługi klienta. To czyni nas naturalnym partnerem Nowego Jedwabnego Szlaku – mówił Jarosław Klasa.

Europejski Kongres Gospodarczy należy do najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Europie Centralnej. W tym roku w ciągu trzech dni wokół cyklu debat poświęconych nowym kierunkom myślenia o przyszłości gospodarczej Europy zgromadziło osiem tysięcy gości z krajów europejskich, a także z Azji i Afryki.

Podczas EKG w Katowicach PKP CARGO reprezentowali Członkowie Zarządu: Maciej Libiszewski, Grzegorz Fingas i Jarosław Klasa. Uczestniczyli oni w czterech panelach dyskusyjnych: „Globalna ekspansja europejskiej gospodarki”, „Kolejowy rynek cargo”, „Drogi, koleje, żegluga. System transportu w Polsce” oraz „Forum Współpracy Gospodarczej Europa-Chiny. Nowy Jedwabny Szlak”.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.