• <
bulk_cargo_port_szczecin

Senat za ustawą o wyposażeniu morskim

mk

13.12.2016 23:01 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Senat za ustawą o wyposażeniu morskim - GospodarkaMorska.pl

Senat poparł we wtorek jednogłośnie ustawę określającą zasady przeprowadzenia oceny zgodności wyposażenia morskiego, obowiązki firm, zasady i tryb autoryzacji jednostek oceniających zgodność tego wyposażenia, a także sposób notyfikacji tych jednostek, oraz zasady funkcjonowania systemu nadzoru rynku.

Za ustawą przygotowaną przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej głosowało 85 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Senat nie zaproponował poprawek do ustawy.

Nowa ustawa jest ustawą techniczną, implementującą prawo europejskie - podkreślali podczas sejmowych prac nad ustawą przedstawiciele resortu gospodarki morskiej.

Przez termin - wyposażenie morskie – należy rozumieć wyroby umieszczone na statkach UE i które zgodnie z przepisami międzynarodowymi wymagają zatwierdzenia przez administrację państwa bandery, niezależnie od tego, czy statek znajduje się na terytorium Unii Europejskiej w czasie, gdy wyposażenie morskie jest na nim umieszczone.

Według wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Pawła Brzezickiego przewidziany w ustawie sposób oznakowania wyposażenia morskiego nie różni się merytorycznie od dotychczas obowiązujących zasad.

"Obowiązki producenta dotyczyć będą przede wszystkim sporządzenia dokumentacji technicznej, przeprowadzenia procedury oceny zgodności i sporządzenia deklaracji zgodności UE oraz naniesienia na wyposażenie morskie znaku zgodności" - mówił wcześniej Brzezicki.

Z kolei deklaracja zgodności UE to oświadczenie producenta lub jego przedstawiciela, że wyposażenie morskie jest zgodne z wymaganiami – czytamy w ustawie.

Nowa ustawa przewiduje, że organami prowadzącymi kontrolę wyposażenia morskiego z urzędu lub na wniosek prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą - podobnie jak teraz - dyrektorzy urzędów morskich. Obecnie funkcjonują dwie jednostki notyfikowane w zakresie dyrektywy, tj. Polski Rejestr Statków oraz Centrum Techniki Okrętowej. Szybkie wejście w życie nowych przepisów jest konieczne, aby mogły one dalej prowadzić swoją działalność.

Istotna zmiana - według resortu gospodarki morskiej - dotyczy natomiast sankcji za nieprzestrzeganie przepisów: dotychczasowa odpowiedzialność karna ma zostać zastąpiona karami administracyjnymi nakładanymi w drodze decyzji. Kary będą nakładane na podmiot gospodarczy, a ich wysokość została określona kwotowo; ustawa w zależności od czynu określa maksymalną wysokość kary na 100 tys. zł.

Nowe przepisy zastąpią dotychczas obowiązującą ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o wyposażeniu morskim.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.