pc/PGNiG
34 mld PLN na inwestycje, skumulowany wynik EBITDA w wysokości około 33,7 mld PLN oraz ponad 680 mln PLN na badania, rozwój i innowacje to jedne z głównych założeń nowej strategii PGNiG. Grupa planuje również zwiększenie zdolności produkcyjnych w Norwegii i przyspieszenie rozwoju sieci dystrybucyjnej w kraju, a także wzrost wolumenu sprzedaży gazu na rynkach zagranicznych.
Kluczowe dla podjęcia prac nad nową strategią były czynniki makroekonomiczne – spadek cen ropy i gazu na rynkach światowych, a także rosnąca konkurencja na rynku w Polsce oraz konieczność dywersyfikacji kierunków dostaw gazu po 2022 r.
– Zmiany w modelu funkcjonowania naszej grupy wynikają z chęci lepszego dostosowania się do nowych warunków rynkowych. Chodzi m.in. o potrzebę dywersyfikacji kierunków dostaw gazu z importu oraz rosnącą konkurencyjność rynku w Polsce i stopniowe znoszenie obowiązku zatwierdzania taryf w obrocie gazem. Określone na lata 2017-2022 wytyczne pozwolą nam na zachowanie równowagi celów oraz działań firmy, ograniczając ryzyko koncentracji na rezultatach w krótkim horyzoncie czasowym kosztem wyników długoterminowych – podkreśla Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.
W ramach zmian, PGNiG planuje wdrożenie nowego podejścia do zarządzania strategicznego, zakładającego równoważenie celów finansowych, operacyjnych i rozwojowych. Opracowanie i wdrożenie nowej strategii oparte zostało na metodyce zrównoważonego zarządzania strategicznego, tzw. Balanced Scorecard (BSC). Jej wykorzystanie pozwala zbilansować cele z różnych obszarów w oparciu o cztery kluczowe perspektywy – finanse, klienci, procesy oraz zasoby i rozwój.
Kierunek: północ
Strategicznym dążeniem Grupy Kapitałowej PGNiG będzie wzmocnienie konkurencyjnej pozycji przy jednoczesnym wsparciu rozwoju i zapewnieniu bezpieczeństwa dla całego rynku gazu w Polsce. Wzmocnieniu pozycji grupy posłużą inwestycje produkcyjne w Norwegii, udział w projekcie połączenia gazociągowego Norwegia-Dania-Polska oraz rozwój handlu gazem i LNG.
W kontekście rynku gazu w Polsce kluczowe będą: przyspieszenie rozwoju sieci dystrybucyjnej, intensyfikacja działalności upstream w kraju oraz dalsza poprawa standardów obsługi klientów.
– Zakładamy, że do 2022 roku nasze wydobycie gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego osiągnie ok. 2,5 mld m3 rocznie. Będziemy również uczestniczyć w projekcie Korytarza Norweskiego, w celu zapewnienia możliwości bezpośredniego importu gazu z Norwegii. Działaniem komplementarnym do tego projektu jest rozwijanie handlu LNG, co umożliwi nam m.in. ustanowienie relacji handlowych z kluczowymi graczami. Taki zestaw działań będzie stanowił fundament naszej pozycji konkurencyjnej – zaznacza Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG SA do spraw handlowych.
Ponad 34 mld PLN na inwestycje
W latach 2017-2022 Grupa Kapitałowa PGNiG przeznaczy na inwestycje łącznie ponad 34 mld PLN. Blisko połowa tych nakładów dotyczyć będzie obszaru poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Kolejne 30% zostanie przeznaczone na rozwój działalności dystrybucyjnej, a mniejsze sumy na obszary związane z elektroenergetyką i ciepłownictwem oraz selektywnie dobierane projekty rozwojowe, cechujące się atrakcyjną stopą zwrotu. W omawianym okresie średnioroczne nakłady inwestycyjne będą kształtowały się na poziomie około 5,7 mld PLN.
– W latach 2017-2022 chcemy osiągnąć skumulowany wynik EBITDA około 33,7 mld PLN. Zakładamy, że podjęty program inwestycyjny przyniesie długoterminowy wzrost tego wskaźnika dla naszej grupy, co szczególnie widoczne będzie w latach 2023-2026, kiedy spodziewamy się osiągnąć EBITDA w wysokości ok. 9,2 mld PLN średniorocznie – zapowiada Michał Pietrzyk, wiceprezes PGNiG SA do spraw finansowych.
Większe wydobycie dzięki akwizycjom i nowym koncesjom
W ramach obszaru poszukiwań i wydobycia jednym z kluczowych celów grupy jest zwiększenie bazy udokumentowanych zasobów węglowodorów o 35%. Poziom ich rocznego wydobycia wzrosnąć ma z ok. 39 mln boe w 2017 r. do blisko 55 mln boe w 2022 r. (+15,9 mln boe, CAGR 6%). Osiągnięcie zakładanych rezultatów umożliwią utrzymanie wolumenu wydobycia węglowodorów w kraju na poziomie 30-33 mln boe rocznie oraz istotny wzrost produkcji węglowodorów w Pakistanie i Norwegii (do poziomu ok. 22 mln boe rocznie).
Celem strategicznym obrotu hurtowego jest zwiększenie łącznego wolumenu obrotu gazem ziemnym z poziomu ok. 166 TWh (ok. 15 mld m3) w roku 2017 do poziomu ok. 178 TWh (ok. 16 mld m3) w roku 2022 (+ 7%). Realizację tego zamiaru umożliwią m.in. wzrost wolumenu sprzedaży gazu w Polsce i zwiększenie o ponad 250 % do roku 2022 wolumenu sprzedaży gazu na rynkach zagranicznych.
Natomiast nadrzędnymi celami strategicznymi PGNiG OD w perspektywie nowej strategii będą poprawa marżowości sprzedaży gazu do klientów detalicznych i utrzymanie łącznego wolumenu sprzedaży gazu ziemnego na rynku detalicznym na poziomie ok. 67-69 TWh rocznie.
Działalność GK PGNiG w obszarze magazynowania koncentrować się będzie na realizacji dwóch kluczowych celów strategicznych – zabezpieczenia pojemności magazynowych dostosowanych do popytu oraz dalszej poprawie efektywności funkcjonowania sektora.
Kluczowym zamierzeniem grupy będzie tu skuteczna finalizacja obecnych projektów inwestycyjnych. Po zakończeniu trwających prac, całkowita pojemność magazynowa w Polsce wynosić będzie ok. 3 mld m3.
Rozwój sieci dystrybucyjnej
W latach 2017-2022 wybudowanych zostanie ponad 300 tys. nowych przyłączy do sieci dystrybucyjnej. Wzrośnie też tempo przyłączania nowych odbiorców (zwiększenie dynamiki rocznego przyrostu liczby przyłączy o 17 %) oraz nastąpi poprawa jakości obsługi klienta.
– Naszym celem jest zmiana podejścia do prowadzenia działalności rozwojowej i przyłączeniowej w kierunku aktywnego kreowania rynku oraz zacieśniania współpracy z klientami i lokalnymi samorządami. Efektem tego będzie nie tylko zwiększenie dynamiki przyłączania nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej, ale także wzrost wolumenu dystrybucji gazu do odbiorców końcowych do poziomu ok. 12,3 mld m3 w roku 2022 – mówi Radosław Bartosik, wiceprezes PGNiG SA do spraw operacyjnych.
Strategiczną aspiracją obszaru energetyki i ciepłownictwa jest zwiększenie rocznego wolumenu sprzedaży energii elektrycznej i ciepła z poziomu ok. 15 TWh w 2017 r. do poziomu ok. 18 TWh w 2022 r. Realizacja tego celu będzie możliwa dzięki inwestycjom modernizacyjnym i rozwojowym w istniejących zakładach wytwórczych, zakończeniu integracji przejętych aktywów ciepłowniczych w ramach GK PGNiG Termika oraz zwiększeniu produkcji energii elektrycznej i ciepła, a także kontynuacji akwizycji lokalnych systemów ciepłowniczych.
Ponad 100 mln PLN rocznie na B+R+I
– Dążymy do budowania sprawnego modelu organizacji i zarządzania PGNiG, która jest grupą bardzo złożoną. W ramach podejmowanych działań, planujemy między innymi optymalizację modelu operacyjnego oraz wdrożenie efektywnego systemu zarządzania. Będziemy także w większym stopniu wspierać nasze otoczenie biznesowe. W najbliższych latach chcemy mieć większy wpływ na rozwój sektora gazowego w Polsce. Mamy ambitne plany, aby stać się liderem rozwoju innowacyjności w sektorze. Ciągle poszukujemy i jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy. Już dzisiaj aktywne wspieramy polskie firmy poprzez inkubator Innvento, współpracę w ramach akceleratora MIT Enterprise Forum i Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów – tłumaczy Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG SA do spraw rozwoju.
W latach 2017-2022 Grupa Kapitałowa PGNiG przeznaczy ok. 680 mln PLN na badania i rozwój oraz innowacje (ponad 100 mln PLN średniorocznie). Część z tych projektów już wystartowała.
Nowa strategia GK PGNiG jest w pełni spójna z rządowym „Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej
Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?
Rusza tramwaj wodny po Zatoce Gdańskiej. Ile zapłacimy za bilet?
Baltic Hub dołącza do Baltic Ports Organization
Nowe połączenie kolejowe z Baltic Hub do Czech
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe