• <
konferencj_platforma_lng_2023

Masowce warte więcej od kontenerowców i tankowców

PMK

29.08.2018 22:52 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Masowce warte więcej od kontenerowców i tankowców - GospodarkaMorska.pl

Według wyliczeń ekspertów z portalu VesselsValue flota masowców jest teraz warta więcej niż połączona wartość floty tankowców i kontenerowców.

Wzrost wartości masowców wynika z ożywienia na tym rynku oraz z mocnego trendu złomowania tych jednostek w ostatnich 2 latach. Rynek przewozów masowych towarów sięgnął dna trzy lata temu, a ceny jednostek gwałtownie spadły w obliczu nadwyżki zdolności produkcyjnych. Od pewnego czasu doszło jednak do przywrócenia równowagi między podażą a popytem,  a stawki frachtu wzrastają, zachęcając armatorów do inwestowania w więcej tonażu.

Inaczej wygląda sprawa na rynku tankowców, który wciąż cierpi z nadpodaży tonażu i spadających stawek frachtu. Dodatkowo popyt na transport tankowcami jest zależny od wyprzedaży zapasów, a dostawa nowych jednostek przewyższa odejście z floty starszych statków.

Według danych VesselsValue wartość floty masowców na lipiec 2018 rok wyniosła 195,3 mld dolarów. Flota tankowców z kolei była warta 192,5 mld dolarów, a flota kontenerowców tylko 115,3 mld dolarów.

Grecja utrzymała się na pozycji lidera pod względem wartości floty, która wśród 10 największych krajowych armatorów wyniosła łącznie 516 mld dolarów.

Flota Grecji warta jest prawie 100 mld dolarów, a zaraz za nią znajdują się floty Japonii i Chin, z wartością kolejno 89 i 84 mln dolarów.

Wśród greckich statków najwięcej warte są tankowce (36 mld dolarów), dalej masowce (35,75 mld dolarów) i gazowce LNG (13,5 mln dolarów). Ogółem greckie statki stanowią aż 20 proc. rynku.

W chwili obecnej Grecja znajduje się na szczycie listy największych krajowych armatorów, następna jest Japonia, a za nią Chiny. Dalej znajdziemy Singapur na czwartym miejscu, USA na piątym miejscu, a następnie Danię i Niemcy.

Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.