• <
nauta_2024

PIE: wzrost produkcji w czerwcu ma częściowo podłoże statystyczne

ew

20.07.2020 13:07 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PIE: wzrost produkcji w czerwcu ma częściowo podłoże statystyczne

Partnerzy portalu

PIE: wzrost produkcji w czerwcu ma częściowo podłoże statystyczne - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Wzrost produkcji w czerwcu ma częściowo podłoże statystyczne, a poniedziałkowe dane GUS. sugerują ok. 8 proc. spadek PKB w drugim kwartale - uważa Jakub Rybacki, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Jak poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w czerwcu rdr wzrosła o 0,5 proc. vs konsensus spadku o 6,5 proc. i po spadku o 17,0 proc. w maju. Natomiast produkcja przemysłowa w czerwcu mdm wzrosła o 13,9 proc. vs konsensus wzrostu o 4,9 proc. i po wzroście o 10,1 proc. w maju.

"Wzrost po części ma podłoże statystyczne - w czerwcu 2019 r. odnotowaliśmy chwilowy spadek produkcji. Komentarz GUS wskazuje też na mocne wyniki producentów dóbr konsumenckich np. w sektorze meblowym (19,3 proc.) czy urządzeń elektrycznych (16,9 proc.) oraz elektronicznych (7 proc.)” - napisano w komentarzu PIE do danych.

"Na podstawie bieżących informacji szacujemy, że PKB w drugim kwartale skurczy się o około 8 proc. Należy zauważyć, że zarówno nasz szacunek oraz cyfry dostarczane przez analityków komercyjnych bazują na informacjach, które bardzo słabo opisują aktywność w wielu branżach usługowych. Tym samym należy liczyć się z możliwością istotnych zaskoczeń” - dodano.

Rybacki zwrócił uwagę, że wciąż słabo radzą sobie branże powiązane z mobilnością np. przetwórstwo ropy naftowej (-17,2 proc.) sektor motoryzacyjny (-15,2 proc.) czy maszynowy (-13 proc.).

Według PIE w lipcu dynamika produkcji najprawdopodobniej będzie niższa - ponownie będzie to efekt mniej sprzyjających efektów kalendarzowych oraz statystycznych.

"Niemniej powinniśmy dostrzec kilka pozytywnych tendencji. Bieżące dane o zapotrzebowaniu na energię elektryczną wskazują na odbicie aktywności w branżach energochłonnych. Spodziewamy się też znacznie lepszych wyników branży motoryzacyjnej oraz sektora górniczego - w czerwcu wydobycie wstrzymała pandemia” - czytamy w komentarzu.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.