• <
siemens_gamesa_2022

DP World obiecuje przeznaczyć 1,7 miliarda dolarów na rozwój portów afrykańskich

13.10.2021 22:19 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski DP World obiecuje przeznaczyć 1,7 miliarda dolarów na rozwój portów afrykańskich

Partnerzy portalu

DP World obiecuje przeznaczyć 1,7 miliarda dolarów na rozwój portów afrykańskich - GospodarkaMorska.pl
Fot. DP World

DP World i CDC Group nawiązały współpracę w celu rozwoju portów w Afryce i zobowiązały się do wydania 1,72 miliarda dolarów na infrastrukturę w ciągu najbliższych kilku lat.

DP World z siedzibą w Dubaju i jeden z największych operatorów portów na świecie zainwestuje miliard dolarów w obiekty, w tym w Dakarze w Senegalu, Ain Sokhna w Egipcie i Berberze w Somalii. CDC, brytyjska grupa zajmująca się finansowaniem rozwoju, początkowo przekaże 320 mln dolarów i przeznaczy dodatkowe 400 mln dolarów w ciągu najbliższych kilku lat.

Oczekuje się, że partnerstwo, wraz z modernizacją i rozbudową portów, zwiększy handel na trzech terytoriach, a także w głębi lądu w Mali w Afryce Zachodniej i Etiopii w Rogu Afryki, poinformowały firmy we wtorek. Na sam port w Dakarze zamierzają wydać około 1 miliarda dolarów.

Handel, eksport

Port w Dakarze jest wyłącznie portem kontenerowym, który może przeładować 900 000 TEU rocznie. Sokhna, główny port w Egipcie na Morzu Czerwonym i brama do reszty Afryki, oraz Berbera są wykorzystywane głównie do transportu kontenerów, ale mają obiekty do przewozu towarów masowych, a ich roczna pojemność wynosi odpowiednio 950 000 TEU i 150 000 TEU. Dla porównania, największy port kontenerowy na kontynencie w południowoafrykańskim mieście Durban może przetworzyć 3,6 miliona TEU rocznie.

Oprócz budowy nowego obiektu w Ndayane, niedaleko Dakaru, firmy planują poprawić logistykę w Berbera i znacznie zwiększyć przepustowość w Sokhna, która jest w trakcie rozbudowy.

Handel w portach ma stworzyć 5 milionów miejsc pracy w dotkniętych gospodarkach, 138 000 miejsc pracy w fazie ekspansji i poprawić dostęp do towarów dla 35 milionów ludzi, podały firmy w oświadczeniu.

- CDC będzie właścicielem mniejszościowego udziału w strukturze operacyjnej trzech portów - powiedział O'Donohoe, odmawiając bardziej szczegółowego określenia partnerstwa.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.