• <
smartre_2023

BP stawia pierwszy krok na rynku morskiego wiatru

PMK

14.09.2020 18:56
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki BP stawia pierwszy krok na rynku morskiego wiatru

Partnerzy portalu

BP stawia pierwszy krok na rynku morskiego wiatru - GospodarkaMorska.pl
BP

Brytyjski gigant naftowy BP po raz pierwszy wkracza na rosnący rynek morskiej energetyki wiatrowej, współpracując z norweskim Equinor w celu rozwoju morskich farm wiatrowych w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z umową BP wyda 1,1 miliarda dolarów na 50-procentowy udział w aktywach Equinor Empire Wind i Beacon Wind zlokalizowanych odpowiednio na wybrzeżu w Massachusetts i Nowym Jorku. Equinor pozostanie operatorem projektów.

Dzisiejsze oświadczenie oznacza pierwsze przedsięwzięcie BP w morskiej energii wiatrowej, odnawialnego źródła energii, które według BloombergNEF ma wzrosnąć sześciokrotnie w skali globalnej w ciągu najbliższych 10 lat.

- To ważny, wczesny krok w realizacji naszej nowej strategii, który pozwoli naprawdę stać się zintegrowaną firmą energetyczną - powiedział Bernard Looney, dyrektor generalny BP. - Morska energetyka wiatrowa rośnie w tempie około 20% rocznie na całym świecie i jest uznawana za kluczowy element światowej potrzeby ograniczenia emisji. Equinor jest uznanym liderem w branży, a to partnerstwo opiera się na długiej historii naszych dwóch firm. Odegra istotną rolę w umożliwieniu nam osiągnięcia naszego celu, jakim jest szybkie zwiększenie naszej zdolności w zakresie energii odnawialnej, a czyniąc to pomoże w dostarczaniu energii, której świat chce i potrzebuje – dodał.

BP twierdzi, że transakcja jest częścią nowej strategii ogłoszonej przez firmę w sierpniu, polegającej na dziesięciokrotnym zwiększeniu rocznych inwestycji niskoemisyjnych do około 5 miliardów dolarów rocznie, a także zwiększeniu rozwiniętych mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych z 2,5 gigawata (GW) w 2019 r, do około 50 GW do 2030 roku.

Empire Wind będzie umieszczone u wybrzeży Nowego Jorku. O łącznej powierzchni 80 000 akrów ma mieć zainstalowaną moc 2 gigawatów (GW). Tymczasem Beacon Wind będzie zlokalizowany na morzu w stanie Massachusetts, na łącznej powierzchni 128 000 akrów i mocy zainstalowanej 2,4 gigawata (GW).

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.