• <

Wynik wyszukiwania - "europa" - Wiadomości

SEA Europe: Czas na wspólną pracę na rzecz Europejskiej Strategii Przemysłu Morskiego

SEA Europe, stowarzyszenie reprezentujące europejski przemysł technologii morskich, obejmujące stocznie i producentów sprzętu morskiego, przedstawiło w Parlamencie Europejskim swoje zalecenia polityczne dotyczące strategii przemysłu morskiego.
24.04.2024

Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.
18.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

Dopływ słodkiej wody do Atlantyku Północnego to bardziej upalne lata w Europie

Trendy w pogodzie, jakie będą panować latem na terenie Europy, można przewidzieć z wyprzedzeniem wielu miesięcy, a nawet lat, badając podwyższone stężenia słodkiej wody w Północnym Atlantyku. Zwiększony dopływ takiej wody oznacza lato bardziej upalne i suche.
28.02.2024

Do Portu Gdańsk pierwszy raz wpłynął kontenerowiec MSC w ramach samodzielnego serwisu Swan

W gdańskim porcie pojawił się statek MSC Ivana (IMO 9398371). Jego "wizyta" odbywa się w ramach serwisu Swan, łączącego porty chińskie z europejskimi.
18.02.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
13.02.2024

Google kupuje prąd z morskich farm wiatrowych

W kontekście rosnącego zainteresowania zmianami klimatycznymi oraz wysokich poszukiwań związanych z kryzysem energetycznym w 2023 roku, Google ogłasza ambitne kroki w kierunku zrównoważonej energii. Firma planuje zakup ponad 700 megawatów czystej energii, w tym największe dotąd projekty morskiej energetyki wiatrowej w Holandii.
02.02.2024

Administracja prezydenta USA ogłasza tymczasowe wstrzymanie oczekujących zezwoleń na eksport LNG

Biały Dom poinformował 26 stycznia w komunikacie prasowym, że ogłasza tymczasowe wstrzymanie wydawania decyzji w sprawie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) do krajów niebędących stroną umowy o wolnym handlu do czasu, gdy Departament Energii będzie mógł zaktualizować analizy stanowiące podstawę do uzyskania zezwoleń. Obecnie USA są już największym eksporterem gazu na świecie, a oczekuje się, że do końca tej dekady eksport podwoi się.
26.01.2024

"Steadfast Defender 24" największym pokazem siły NATO od czasu Zimnej Wojny

Początek 2024 roku wiąże się z rozpoczęciem przez NATO serii ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem "Steadfast Defender 24" (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, na lądzie, morzu i w powietrzu, weźmie udział 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw sojuszu oraz Szwecji. Zostanie sprawdzona zdolność jego sił do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.
23.01.2024

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Belgia przyłącza się do europejskiej operacji przeciwko Huti

Rząd zdecydował, iż Belgia przyłączy się do europejskiej operacji przeciwko Huti i wyśle okręt wojenny na Morze Czerwone - poinformował na konferencji prasowej premier Aleksandr De Croo.
19.01.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Szlak kolejowy przez Rosję wzbudza zainteresowanie spedytorów

Sytuacja na Morzu Czerwonym spowodowała, że spedytorzy szukają alternatyw dla transportu morskiego z Azji do Europy. Jak donosi branżowy portal The Loadstar, coraz częściej pojawią się zapytania o szlak kolejowy z Chin przez Rosję.
09.01.2024

Offshorowe domino za 250 mln USD. „Imperium Wiatrowe” w USA się zachwiało, a w Polsce?

A miało być tak pięknie. Administracja Bidena-Harrisa ogłosiła pod koniec listopada 2023 r. zatwierdzenie projektu morskiej energetyki wiatrowej Empire Wind („Imperium Wiatrowe”). To było szóste potwierdzenie programu strategicznego amerykańskiego rządu. Celem strategicznym administracji jest uruchomienie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.
08.01.2024

Eksport rosyjskiego gazu do Europy rurociągami spadł w 2023 roku o ponad 55 proc.

Dostawy rurociągami gazu ziemnego do Europy, wykonywane przez rosyjski koncern Gazprom, spadły w zeszłym roku o 55,6 proc. do 28,3 mld metrów sześciennych – wynika z szacunków agencji Reutera.
03.01.2024

Korytarz IMEC zwiększy integrację między Azją i Europą. Polska ma szansę włączyć region Bałtyku

Światowi przywódcy zainicjowali korytarz gospodarczy Indie–Bliski Wschód–Europa postrzegany jako sprzeczny z chińskim Nowym Jedwabnym Szlakiem BRI. Celem IMEC jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez integrację gospodarczą między Azją, Zatoką Perską i Europą.
16.11.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

Chińska obecność w europejskich portach problemem bezpieczeństwa dla UE i NATO

Obecność kapitału chińskiego w portach państw Unii Europejskiej to ryzyko cyberataków, szpiegostwa i wykradania wrażliwych danych; najbardziej niebezpieczna sytuacja panuje w Pireusie i Hamburgu - zaalarmowało wtorkowe wydanie włoskiego dziennika "La Stampa", powołując się na raport Parlamentu Europejskiego.
07.11.2023

Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16

Do 16 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran w Europie; jego przejście zakłóciło też transport na zachodzie kontynentu.
03.11.2023

Około 390 migrantów na pokładzie ośmiu łodzi przypłynęło na Lampedusę

Około 390 migrantów na pokładzie ośmiu łodzi przypłynęło w nocy z niedzieli na poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa za miejscowymi służbami. W tamtejszym prowadzonym przez Czerwony Krzyż ośrodku rejestracyjnym przebywa około 800 osób.
16.10.2023

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją – zadeklarowali premierzy obu krajów Giorgia Meloni i Rishi Sunak w artykule opublikowanym w piątek na łamach dzienników „Corriere della Sera” i „The Times". W ten sposób, ich zdaniem, chroni się zaufanie obywateli.
06.10.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Ukraina wzywa świat do zdecydowanych kroków w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek wspólnotę międzynarodową do podjęcia zdecydowanych kroków wobec Rosji, która stwarza zagrożenia dla ruchu cywilnych statków i bezpieczeństwa handlu na Morzu Czarnym.
14.08.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów.
19.07.2023

Pasażerowie na gapę leżący na płetwie sterowej kontenerowca przepłynęli 2700 mil morskich

Hiszpańska straż przybrzeżna i policja na Wyspach Kanaryjskich znalazły dwóch pasażerów na gapę siedzących na płetwie sterowej kontenerowca MSC przybywającego z Afryki. Dwaj młodzi mężczyźni przebywali na pokładzie statku przez sześć dni w pozycji, w której nie byli w stanie wstać, próbując dotrzeć do Europy.
12.07.2023

Kenia będzie transportować uprawy do UE statkami

Kenia, która jest jednym z czołowych afrykańskich eksporterów upraw ogrodniczych i szklarniowych, chce przejść w większej mierze na transport morski.
23.05.2023

Nadwyżka LNG i spadek cen. Co się dzieje na rynku gazowym?

Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę sytuacji na rynku LNG, z problemu zapełnienia magazynów gazu przed sezonem grzewczym do obecnej nadwyżki surowca i spadku cen. To zaskoczenie dla analityków, którzy jeszcze niedawno przewidywali problemy z dostawami. Obecnie ceny gazu znajdują się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat.
13.05.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
08.03.2023

Doradca prezydenta: Europa nadal niezabezpieczona energetycznie

Po roku wojny w Ukrainie Europa nadal nie jest zabezpieczona energetycznie; zamiast wracać do podstawowych surowców, które dałyby nam bezpieczeństwo dostaw, KE forsuje rozwój odnawialnych źródeł energii - powiedział w Studiu PAP doradca prezydenta Paweł Sałek.
24.02.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Shell: Popyt na LNG w Europie zaostrzy konkurencję i wpłynie na handel

Zdaniem brytyjskiego giganta paliwowego i energetycznego zwiększone zapotrzebowanie na skroplony gaz ziemny (LNG) prawdopodobnie zaostrzy konkurencję państw europejskich z krajami Azji o ograniczone, nowe dostawy dostępne w ciągu najbliższych dwóch lat.
16.02.2023

Nowe wyzwania w europejskim transporcie

Zakończyła się międzynarodowa konferencja dotycząca rozwoju transportu na szczeblu europejskim. Została ona zorganizowana w ramach cyklu „Europa Karpat”, a wzięli w niej udział przedstawiciele resortów ds. transportu z Polski, Szwecji, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Czech i Cypru.
14.02.2023

Logistyka LNG 2022. Radykalne zmiany rynków i wielkości dostaw

Rynek LNG odczuł zawirowania po napaści Rosji na Ukrainę i wprowadzeni sankcji. Radykalnej zmianie uległy szlaki transportu LNG zbiornikowcami. Wraz ze wzrostem popytu rynek odnotował szokujące skoki cen gazu i frachtów. Spadł popyt w CHRL oraz Japonii, drastycznie wzrósł za to w krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.
22.01.2023

Kosztowne gigawaty MFW. Amerykanie renegocjują kontrakty. Czas na przegląd ryzyk i solidną analizę ekonomiczną

Europejskie ambicje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej skoryguje rynek w 2023 i 2024 r. Przy szacowanym w połowie 2022 r. koszcie około 3 mld dolarów za 1 GW mocy zainstalowanej w morską energetykę wiatrową, ambitne cele inwestycyjne w morskie elektrownie wiatrowe oraz biznesplany będą musiały zostać skorygowane. W 2023 r. i 2024 r. inwestycje te będą realizowane pod wpływem inflacji, drożejących komponentów i kosztownej siły roboczej.
16.01.2023

Europa zwiększy w 2023 roku potencjał importowy LNG

2023 rok może okazać się owocny dla rynku LNG w Europie. Jest to wynik szybkiego poszukiwania dostawców gazu poza Federacją Rosyjską oraz decyzji inwestycyjnych z ostatnich lat. Do grudnia 2023 roku zdolności importowe LNG w Europie mają wzrosnąć o 20 proc.
04.01.2023

Sankcje rzeczywiście uderzają w eksport rosyjskiej ropy

Eksport flagowej rosyjskiej ropy z portów Morza Bałtyckiego może spaść nawet o jedną piątą w grudniu, po tym jak weszły w życie zachodnie ograniczenia cenowe i embargo UE. Zdaniem handlowcó Rosja nie była w stanie w pełni przekierować dostaw do Europy na inne rynki.
23.12.2022

Zdolność Europy do importu LNG wzrośnie o 30 proc. do końca 2024 roku

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje, że zdolność importowa skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wzrośnie o 34 proc., czyli 6,8 mld stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) do 2024 roku.
06.12.2022

Raport RMI odnośnie czystej stali na bazie wodoru w Chinach i Europie: Rozwój polityki i implikacje dla Chin

Przemysł stalowy odpowiada za prawie 10 procent światowej emisji dwutlenku węgla i 17 procent emisji na terenie Chin. Harmonogram dekarbonizacji przemysłu stalowego ma kluczowe znaczenie dla nisko- i zeroemisyjnej transformacji światowej gospodarki.
02.12.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział we wtorek, podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.
29.11.2022

"FT": Europa importuje drogą morską rekordową ilość rosyjskiego LNG

Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską, co pokazuje, że nie pozbyła się ona całkowicie zależności od niego, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa we wtorek "Financial Times".
29.11.2022

Ciągle jej mało. Europa potrzebuje LNG, ale terminale nie nadążają

Europejskie rynki gazu doświadczyły olbrzymich zmian w wyniku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dotychczasowi nabywcy poszukują realnych alternatyw dla rosyjskiego gazu, zaś obecną alternatywą jest LNG, którego europejski import bije rekordy. W obecnej sytuacji na rynku, europejska infrastruktura ma problem ze zmagazynowaniem dostaw LNG.
08.11.2022

MSC odebrało największy wycieczkowiec na LNG i ogniwa paliwowe

Wycieczkowe ramię MSC, największych linii żeglugowych świata, MSC Cruises, wzmocniło właśnie swoją flotę o wyjątkową jednostkę – MSC World Europa. To pierwszy wycieczkowiec napędzany LNG i pierwszy duży cruiser linii korzystający z ogniw paliwowych.
25.10.2022

„Der Spiegel”: Berlin i Paryż prowadzą egoistyczną politykę energetyczną, osłabiając Europę

Podczas gdy wiele państw ograniczyło już znacznie zużycie gazu, rządy w Berlinie i Paryżu myślą przede wszystkim o sobie, a ich egoizm osłabia Europę w walce z Putinem – pisze we wtorek dziennik „Spiegel”, zauważając, że „najwyraźniej w Europie różnie pojmuje się ducha wspólnoty”.
18.10.2022

Hamburg na celowniku. Czy chińskie inwestycje są zagrożeniem dla europejskich portów?

W ciągu ostatniej lat Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, lecz najnowsza próba zakupu udziałów w hamburskim terminalu kontenerowym budzi uzasadnione kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa europejskiej infrastruktury logistycznej.
08.10.2022

"WSJ": Chiny z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony kupowany w USA

Chiny, które z powodu spowolnienia gospodarczego mają mniejsze zapotrzebowanie na surowce energetyczne, z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony (LNG) kupowany w USA - informuje w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal".
03.10.2022

USA. Blinken: wyciek z Nord Stream raczej bez znaczącego wpływu na sytuację energetyczną Europy

Jeśli okaże się, że wyciek z gazociągów Nord Stream to efekt sabotażu, nie będzie to w niczyim interesie. Ale z tego co rozumiem, wyciek nie będzie miał znaczącego wpływu na odporność energetyczną Europy - powiedział we wtorek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Jak dodał, USA pomagają Europie uniezależnić się od Rosji.
27.09.2022

Maroko chce przesyłać gaz ziemny rurociągiem Maghreb-Europa do Hiszpanii

Władze Maroka wyraziły zgodę na prace wydobywcze gazu ziemnego koło miasta Larache, w północnej części tego kraju. Surowiec miałby popłynąć do Hiszpanii rurociągiem Maghreb-Europa (GME).
14.09.2022

Bloomberg: dochody Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych najniższe od 14 miesięcy

Dochody Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych spadły w sierpniu do najniższego poziomu od 14 miesięcy - podał we wtorek Bloomberg. To skutek spadku cen rosyjskiej ropy z powodu zachodnich sankcji.
13.09.2022

"El Confidencial": Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, aby zaopatrzyć się w gaz i nie zbankrutować

Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, kiedy będzie musiała zapewnić sobie gaz i przy tym nie zrujnować się - pisze weekendowy „El Confidencial”.
12.09.2022

Kryzys gospodarczy w Europie. Potęgi gospodarcze potrzebują przemodelowania

Kryzys energetyczny, wzrastająca inflacja czy też problemy w łańcuchu dostaw stanowią główne czynniki wpływające na obecną sytuację w Europie, przez niektórych określaną mianem kryzysu gospodarczego. Czy Europa stoi w obliczu kryzysu gospodarczego?
06.08.2022

Analitycy: 65 proc. ropy naftowej z Libii trafia do Europy

Ropa z Libii stanowiłaby dobrą alternatywę dla rosyjskich dostaw - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodano, surowiec z tego kraju stanowi 85 proc. wartości eksportu Libii, z czego 65 proc. trafia do Europy.
02.07.2022

Szef MAE ostrzega Europę, aby przygotowała się na całkowite odcięcie gazu przez Rosję

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) apeluje, aby Europa przygotowała się na całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji. Zdaniem dyrektora MAE Fatiha Birola trzeba to zrobić natychmiast.
22.06.2022

Pierwszy od dwóch lat tankowiec z ropą wkrótce wyruszy do Europy

Ładunek 650 tys. baryłek ciężkiej ropy naftowej ma wkrótce wypłynąć z Wenezueli tankowcem, wyczarterowanym przez włoską firmę naftową Eni - podała w piątek agencja Reuters. Do Wenezueli płynie z Europy drugi duży tankowiec, który część załadowanej tam ropy ma dostarczyć do Hiszpanii.
18.06.2022

CNN: sankcje UE mogą znacznie utrudnić eksport ropy z Rosji do innych krajów, w tym Indii i Chin

Odcięcie 90 proc. importu ropy z Rosji do UE to jak dotąd największa kara dla Kremla za inwazję na Ukrainę, ale równie bolesne mogą być sankcje dotyczące ubezpieczenia tankowców, które znacznie utrudnią Moskwie sprzedaż ropy do Indii i Chin – ocenia w piątek stacja CNN.
17.06.2022

Gaz ziemny dla Europy i odblokowanie ukraińskich portów tematami rozmów premierów Izraela i Włoch

Izrael może pomóc Europie z gazem ziemnym - zadeklarował we wtorek premier tego kraju Naftali Benet po spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Draghim. Obaj rozmawiali też o potrzebie jak najszybszego odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.
14.06.2022

Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE

Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.
19.05.2022

Czy floating offshore zawładnie rynkiem morskiej energetyki? RAPORT GWEC [WIDEO]

Tegoroczna seria wydarzeń związanych z rozwojem pływającej morskiej energetyki wiatrowej sugeruje, że podsektor technologii wiatrowej, który długo pozostawał w cieniu, może wreszcie zacząć się dynamicznie rozwijać i w znaczącym stopniu przyczynić się nie tylko do dekarbonizacji, ale także wzrostu gospodarczego.
04.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

Nowy intermodalny szlak z Chin omija Rosję

Nowe połączenie kolejowe z Chin do Europy, uruchomione w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, omija Rosję - multimodalny szlak transportowy z Xi'an do Mannheim w Niemczech wiedzie m.in. przez Kazachstan, Morze Kaspijskie i Morze Czarne - przekazał 15 kwietnia rządowy portal China.org.
21.04.2022

Kanada: zwiększymy eksport ropy i gazu do Europy, by eliminować z rynku Rosję

Do końca 2022 roku Kanada zwiększy eksport ropy i gazu o 7 proc., aby przynajmniej częściowo pokryć deficyt na rynku światowym, spowodowany ograniczeniami w imporcie rosyjskich surowców energetycznych - poinformowało w piątek kanadyjskie ministerstwo zasobów naturalnych.
25.03.2022

Putin chce, by "nieprzyjazne" kraje płaciły za gaz w rublach

Rosja będzie domagać się od "nieprzyjaznych" krajów zapłaty w rublach za sprzedaż gazu - ogłosił w środę Putin w wystąpieniu cytowanym przez agencję Reutera. Wypowiedź wywołała gwałtowny wzrost cen gazu w Europie i obawy, że takie posunięcie pogłębi kryzys energetyczny w regionie.
23.03.2022

PIE: Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w 2022 r.

Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w tym roku; z tego kraju pochodzi obecnie 45 proc. sprowadzanego przez UE surowca – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Import surowców energetycznych zasila jedną trzecią budżetu Rosji - dodał.
22.03.2022

Rau: brak konsensusu w sprawie blokady portów dla Rosji

Polska chce objęcia sankcjami 13 podmiotów kompleksu przemysłowo-wojskowego w Rosji, który pracuje bezpośrednio dla tych oddziałów rosyjskich, które są aktywne zbrojnie w Ukrainie - poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Dodał, że państwa w Europie mają rozbieżne zdania na temat blokady portów dla rosyjskich statków.
21.03.2022

Nad Cieśniną Dardanele otwarto najdłuższy wiszący most na świecie łączący Europę z Azją [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Turcji otwarto w piątek najdłuższy wiszący most na świecie, zbudowany nad Cieśniną Dardanelską, łączący Europę z Azją. Most o nazwie Canakkale 1915 ma 4608 m długości i 318 m wysokości.
19.03.2022

Azjaci mają najwięcej statków, wyprzedzili Europę

Najnowsze statystyki pokazują, że Azja przeskoczyła Europę zarówno pod względem ilości posiadanych statku, jak i ich łącznego tonażu.
14.03.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
11.03.2022

Komisarz UE Breton: do końca 2022 r. zmniejszymy import rosyjskiego gazu o dwie trzecie

Do końca tego roku zmniejszymy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu, a do października zapełnimy w 90 proc. wszystkie magazyny gazu, które zostaną połączone dla całej Unii Europejskiej - oświadczył w piątek komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie dla France Info.
11.03.2022

Czy tankowanie będzie droższe? Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek paliw

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma olbrzymi wpływ na globalny rynek paliw. Do dotychczasowych zawirowań spowodowanych problemami z globalnym łańcuchem dostaw dochodzi wojenna zawierucha, której konsekwencje wszyscy odczuwamy przy tankowaniu.
11.03.2022

Europa odebrała więcej gazu na statkach z USA niż z gazociągów z Rosji

Europejskie koncerny energetyczne zwróciły się ponownie w stronę Stanów Zjednoczonych po tym, jak zawirowania wokół Nord Stream 2 i konfliktu na Ukrainie sprawiły, że gaz z Rosji stał się mniej dostępny.
20.02.2022

CEVA Logistics uruchamia nowe połączenia lądowe między Azją, Bliskim Wschodem i Europą

Nowe połączenie kolejowe z Turcji do Niemiec z wykorzystaniem taboru CEVA. Nowa opcja pociągu blokowego z Wietnamu do Niemiec przez Chiny. Niezawodne rozwiązanie Truck-rail-truck zmniejsza obawy związane z zatorami na granicach w Azji. Globalna sieć drogowa CEVA zapewnia odbiór i dostawę do odbiorców końcowych.
17.02.2022

Felixstowe się pospieszyło. Rekordowe cargo należy do Antwerpii

Rekordowy dla Europy ładunek został przeładowany w Antwerpii, nie – jak podano wcześniej – w Felixstowe.
17.01.2022

Najwięcej kontenerów na jednym statku – Felixstowe bije rekord Europy

W należącym do Hutchison Ports Porcie Felixstowe w Wielkiej Brytanii padł rekord największej liczby kontenerów, jaka kiedykolwiek przypłynęła na jednym statku do Europy.
14.01.2022

Więcej ładunków LNG zmierza do Europy, by złagodzić kryzys energetyczny

Liczba tankowców płynących przez Atlantyk z amerykańskim skroplonym gazem ziemnym, które zadeklarowały porty Europy Zachodniej jako miejsce przeznaczenia, skoczyła o 50 proc. w ciągu zaledwie 24 godzin, w miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego na starym kontynencie.
26.12.2021

Kolejne kraje w programie europejskich korwet

Dania i Norwegia dołączyły do Włoch, Francji, Hiszpanii i Grecji w programie European Patrol Corvette. Program ma na celu zaprojektowanie i zbudowanie nowoczesnych korwet.
20.12.2021

Między młotem a kowadłem. Azja jak smok pochłania LNG, Europa w zimowym śnie

Azja stanowi największy rynek zbytu dla LNG, zaś zgodnie z prognozami, kontynent azjatycki do końca dekady będzie odpowiadać za 75 proc. globalnego rynku LNG. Azjatycki popyt na sprawia, że ceny LNG osiągnęły rekordowy poziom ku uciesze armatorów gazowców oraz stawiają pod znakiem zapytania europejskie bezpieczeństwo energetyczne.
19.12.2021

Europa i Azja desperacko poszukują możliwości uzupełnienia zapasów gazu. Szansa dla LNG z USA?

Kryzys energetyczny dał się we znaki Europie i Azji, które poszukują surowców w celu uzupełnienia magazynów, w tym gazu ziemnego. Jest to duża szansa dla USA, gdzie ceny gazu są prawie 4-6 razy niższe niż w Europie i Azji. Jak zauważa Bloomberg, to ożywia popyt na długoterminowe kontrakty na dostawy, które stanowią podstawę projektów LNG.
27.11.2021

GEFCO wzmacnia korytarz handlowy między Afryką Północną i Europą

GEFCO, globalny ekspert w dziedzinie multimodalnych łańcuchów dostaw i wiodący dostawca logistyki dla branży motoryzacyjnej w Europie, odgrywa coraz większą, strategiczną rolę w wymianie handlowej między Europą a krajami Maghrebu. Za pośrednictwem swoich oddziałów w Cusago (Włochy) i w porcie Radès (Tunezja), operator logistyczny zarządza rosnącą liczbą transportów dla firm działających na rynkach międzynarodowych.
14.09.2021

Port Gańsk w pierwszej 15 największych portów kontenerowych w Europie. Rotterdam numerem 1

Mimo, że wpływ pandemii koronawirusa zaczął być wyraźnie odczuwalny w branży kontenerowej od marca czołowe 15 portów europejskich w 2020 przeładowało łącznie 76,8 mln TEU , tylko o 2,8 proc. mniej niż w 2019 roku. Port Gdańsk utrzymał 15 pozycję przeładowując 1,9 mln TEU.
05.03.2021

Pierwsze umowy dot. funduszu BlueInvest zapewniają 45 mln euro dla niebieskiej gospodarki

Komisja Europejska współpracuje z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, aby ogłosić finansowanie w wysokości 45 mln EUR z funduszu BlueInvest na niebieską gospodarkę w całej Europie.
29.01.2021

Maersk: Europejskie lockdowny nie stłumiły popytu na kontenerowce

Wysokie stawki frachtowe utrzymają się jeszcze przez kilka tygodni, pomimo nowych lockdownów gospodarek Europy – stwierdził gigant żeglugowy Maersk. Stanie się tak dzięki wzrostowi zapotrzebowania na meble, sprzęt do ćwiczeń oraz sprzęt domowy.
06.01.2021

Raport WEI: Europa grubymi nićmi szyta

To wielki sukces Polski – cieszył się premier Mateusz Morawiecki, wracając z lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej, na którym przyjęto perspektywę finansową UE na lata 2021-2027. Polska wywalczyła tam, po odjęciu składek członkowskich, ok. 90 mld euro. Darmowych obiadów jednak nie ma – zwłaszcza w polityce.
22.09.2020

Wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2020 roku wzrósł o 7% rok do roku

Wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2020 roku wyniosła ok. 6,26 mld euro. Na taki wyniki w dużej mierze złożyły się 2 duże transakcje portfelowe o łącznej wartości przekraczającej 2,2 mld euro, przy czym na Polskę i Czechy przypadł 78% udział spośród wszystkich 6 krajów regionu CEE 6 – podaje Colliers International w swoim najnowszym raporcie „H1 CEE Investment Scene”.
18.08.2020

Unijni ministrowie po raz pierwszy od miesięcy naradzają się w Brukseli

Unijni ministrowie spraw zagranicznych po raz pierwszy od wybuchu pandemii zjechali w poniedziałek do Brukseli, żeby rozmawiać o reakcji na narzucenie przez Chiny przepisów o bezpieczeństwie państwowym Hongkongowi oraz relacjach UE z Turcją.
13.07.2020

Postępy Europy w efektywności energetycznej

Koalicja na rzecz oszczędności energii, działająca przy CAN-Europe, przyjrzała się rocznym sprawozdaniom z postępów państw członkowskich w zakresie efektywności energetycznej i krajowym planom oszczędnościowym, aby przygotować ocenę krajowych postępów osiągniętych w okresie do 2020 r. oraz perspektyw na lata 2021–2030 w zakresie oszczędności energii. Oszczędzanie energii przez kraje członkowskie to obowiązek na podstawie art. 7 dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
06.07.2020

Centrum Doskonalenia Kadr Europartner Sp. z o.o.

Kształcimy wysoko wykwalifikowanych specjalistów w branży okrętowej.
Szkolenia spawalnicze,szkolenia spawania spoin pachwinowych,szkolenia spoin czołowych na blachach i rurach,szkolenia operatorskie,europartner

KONTENERY.com.pl

kontenery,kontener,container,containers,palety,europalety,europaleta,barak,baraki,pakamery,melamina,paleta,garaże,garaż,produkcja kontenerów,sprzedaż kontenerów,wynajem kontenerów,dzierżawa,kontenery socjalne,budowlane,sanitarne,biurowe,mieszkalne,iso,morskie,kontenery na śmieci,kontenery na wodę,cysterny,kanistry,zbiorniki,zbiornik,handlowe,tanie,piętrowe,metalowe,transport kontenerowy,śmieciowe,komunalne,na odpady,remonty kontenerów,kontenery używane,nowe

Axis Global Logistic sp. z o.o. sp. k.

Transport i Spedycja międzynarodowa i krajowa. Dostawa towarów Europa,Rosja,Azja. • Dostawy cało samochodowe • Transport ponad gabarytowy • Drobnica • Transport Expresowy

CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid. 
24.04.2024

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie wpłynął do Portu Gdańsk. Zobacz Europę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wycieczkowiec Europa o długości 198 metrów po raz pierwszy w tym roku zawinął do Portu Gdańsk w czwartkowy (22 lipca) poranek.
22.07.2021

Europa 2: pierwszy wycieczkowiec w sezonie w Porcie Gdynia

Dzisiaj (11 września) do Portu Gdynia zawinął pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Europa 2 linii Hapag Lloyd to jeden z najbardziej widowiskowych, luksusowych wycieczkowców pływających po naszych wodach.
11.09.2020

Rozwój portów oraz znaczenie Nowego Jedwabnego Szlaku – Transport Week 2018

Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja w tym roku poświęcona była rozwojowi portów w Europie oraz znaczeniu Nowego Jedwabnego Szlaku, oferującego wiele możliwości europejskim firmom. Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie tej inicjatywy na sektor logistyki w rejonie Morza Bałtyckiego.
09.03.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.