• <

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

sg

29.11.2022 15:53 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta

Partnerzy portalu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Rosja na zawsze straciła Europę jako największego klienta - GospodarkaMorska.pl

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol powiedział we wtorek, podczas konferencji energetycznej w Oslo, że Rosja na zawsze straciła Europę jako największego nabywcę surowców energetycznych.

Szef IEA dodał, że według prognoz jego organizacji do końca pierwszego kwartału 2023 roku spadek produkcji rosyjskiej ropy może wynieść 2 mln baryłek dziennie.

"Nie jestem pewien, czy świat będzie potrzebował dodatkowej produkcji ropy i węgla za 6-7 lat" - ocenił też Birol.

W czerwcu IEA przedstawiła raport, z którego wynika, że w tym roku w sektor zostanie zainwestowanych 2,4 biliona dolarów, z czego rekordowe sumy zostaną przeznaczone na odnawialne źródła energii.

"Dzisiejsze wydatki na ropę i gaz znajdują się między dwiema wizjami przyszłości: są zbyt wysokie, aby realizować ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia C, ale niewystarczające do zaspokojenia rosnącego popytu w krajach, których rządy zawodzą w wywiązywaniu się ze swoich zobowiązań klimatycznych" – napisała agencja w raporcie.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.