• <
mewo_2022

Szef MAE ostrzega Europę, aby przygotowała się na całkowite odcięcie gazu przez Rosję

gm

22.06.2022 13:38 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Szef MAE ostrzega Europę, aby przygotowała się na całkowite odcięcie gazu przez Rosję

Partnerzy portalu

Szef MAE ostrzega Europę, aby przygotowała się na całkowite odcięcie gazu przez Rosję - GospodarkaMorska.pl

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) apeluje, aby Europa przygotowała się na całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji. Zdaniem dyrektora MAE Fatiha Birola trzeba to zrobić natychmiast.

Birol podkreśla w środowym wydaniu "Financial Times”, by zabezpieczyć się przed niedoborami energii. W jego ocenie po tym, jak Krem zakręci kurek z gazem, europejskie rządy nadal powinny korzystać z elektrowni atomowych, a także „podejmować inne środki awaryjne”.

Zaznaczył, że decyzje niektórych europejskich rządów w sprawie produkowania większej ilości energii przy pomocy elektrowni węglowych jest uzasadniona, mimo obaw o wzrost emisji dwutlenku węgla.

Szef MAE uważa, iż niedawna decyzja Rosji o ograniczeniu dostaw gazu do krajów europejskich, to zapowiedź dalszych cięć, ponieważ Moskwa wykorzystuje to narzędzie jako nacisk na Europę.

„Europa powinna być gotowa na wypadek całkowitego odcięcia rosyjskiego gazu” – twierdzi Birol i dodał, że im bliżej do zimy tym bardziej jasne stają się intencje Rosji.

„Cięcia mają na celu uniemożliwienie napełnienia europejskich magazynów i w ten sposób zwiększenia presji ze strony Rosji podczas zimowych miesięcy” – wskazuje dyrektor agencji.

„Financial Times” przypomina, że Międzynarodowa Agencja Energii już w ubiegłym roku publicznie oskarżała Kreml o manipulowanie dostawami gazu do Europy w ramach przygotowań do inwazji na Ukrainę.

Działania rządów UE w celu nieuzależnienia się od gazu z Rosji zaczynają przynosić już efekty. Gazeta przytacza dane firmy konsultingowej ICIS o tym, że Europa od czasu inwazji na Ukrainę, zmniejszyła swoją zależność od rosyjskiego gazu z 40 do 20 procent całkowitych dostaw.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.