• <

Wynik wyszukiwania - "azowskie" - Wiadomości

Na Morzu Czarnym bez zmian? Po sukcesie ukraińskiego ataku na bazę morską w Sewastopolu Rosja ogranicza aktywność okrętów

Flota Czarnomorska nie wysłała 23 kwietnia żadnych okrętów bojowych na Morze Czarne. Rosja ogranicza aktywność morską po ostatnim ataku na bazę marynarki wojennej w Sewastopolu.
23.04.2024

Ukraiński wywiad: wysadzono rurociąg na południu Rosji, dostarczający ropę na tankowce

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) podał w sobotę, że w Rosji doszło do eksplozji rurociągu, którym transportowano paliwo do tankowców w porcie Azow - leżącym nad Donem, niedaleko Morza Azowskiego. HUR podkreślił, że załadunek paliw "wstrzymano na czas nieokreślony".
06.04.2024

Ukraińskie siły morskie: zniszczyliśmy 1/3 okrętów Rosji na Morzu Czarnym

Ukraina zatopiła lub uszkodziła jedną trzecią wszystkich rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym – poinformował rzecznik marynarki wojennej Ukrainy Dmytro Płetenczuk w rozmowie z agencją AP.
27.03.2024

Rosja traci samoloty używane nad Morzem Azowskim i nie potrafi ich ochronić

Utrata drugiego w ciągu dwóch miesięcy samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 (w kodzie NATO Mainstay D) pokazuje stałą niezdolność Rosji do ochrony swoich cennych zasobów powietrznych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.02.2024

Brytyjski wywiad potwierdza dymisję dowódcy Floty Czarnomorskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło podaną wcześniej informację, że rosyjskie dowództwo zdymisjonowało adm. Wiktora Sokołowa po serii katastrofalnych porażek Floty Czarnomorskiej w walce z Ukrainą. Tylko w lutym utraciła dwa okręty. To już drugi tak wysoko postawiony oficer Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, który utracił stanowisko dowódcy związku taktycznego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
26.02.2024

Rosja chce do końca roku uczynić Morze Azowskie swoim „wewnętrznym morzem”

Do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu rosyjskiego, wpłynął projekt ustawy, uznającej Morze Azowskie za „wewnętrzny akwen wodny” Rosji, którego nie dotyczy prawo międzynarodowe – informuje we wtorek niezależny portal Nastojaszczeje Wriemia.
05.12.2023

Potrójne zderzenie rosyjskich statków w Cieśninie Kerczeńskiej

Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Azowskie z Morzem Czarnym. W akwenie zderzyły się trzy rosyjskie statki, z czego dwa oskarżone o transport zagrabionego z Ukrainy zboża.
28.11.2023

Trzy rosyjskie okręty desantowe zostały przemieszczone z Morza Czarnego na Morze Azowskie

Trzy rosyjskie okręty desantowe zostały przemieszczone z Morza Czarnego na Morze Azowskie – powiadomił rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, wiążąc te działania z udanym atakiem sil ukraińskich na stocznię w okupowanym Sewastopolu i uszkodzeniem rosyjskich okrętów.
16.09.2023

Ukraina. Ekspert: wyzwolenie miejscowości Robotyne otwiera drogę do Melitopola i Morza Azowskiego

Po wyzwoleniu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy muszą pokonać linie rosyjskich umocnień przeciwczołgowych, by otworzyć sobie drogę do ważnego dla okupantów węzła kolejowego w Melitopolu, a dalej Morza Azowskiego – ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.
29.08.2023

Polska hubem dla dostaw do krajów UE

Polska jest obecnie węzłem transportowym dla wielu ukraińskich firm realizujących dostawy do Unii Europejskiej. Istnieje jednak wiele wyzwań w łańcuchu logistycznym, obejmującym porty i linie kolejowe, które dotyczą między innymi firm metalurgicznych i górniczych. Te firmy do czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie na pełną skalę eksportowały 80 proc. wyrobów stalowych i podobny procent produktów górniczych. Jak wygląda sytuacja dziś?
24.08.2023

Ukraina. Port w Mariupolu stał się bazą rosyjskiej marynarki wojennej

W niedzielę do portu w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu nad Morzem Azowskim po raz pierwszy wpłynął okręt wojenny wroga; można zatem oficjalnie przyznać, że w tym mieście utworzono bazę rosyjskiej floty - oznajmił w poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
21.08.2023

Ubezpieczyciele rewidują ryzyka na szlakach Morza Czarnego. Lekcja dla Bałtyku

Jeszcze zanim wygasła umowa zbożowa, umożliwiająca eksport zboża z Ukrainy drogą morską, firmy ubezpieczeniowe zapowiedziały, że rozważają możliwość rewizji ryzyk w stosunku do armatorów kierujących statki na Morze Czarne. Oznacza to jednoznacznie, że transport morski czeka podniesienia stawek ubezpieczeniowych za statek i ładunek.
25.07.2023

Rosyjski samolot szturmowy Su-25 spadł do Morza Azowskiego

Do Morza Azowskiego, w pobliżu Jejska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim, spadł rosyjski samolot szturmowy Su-25 - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
17.07.2023

Rosja utworzyła nowy okręg marynarki wojennej w okupowanym Mariupolu

W dniu 1 lipca 2023 roku rosyjska marynarka wojenna utworzyła nowy Azowski Okręg Marynarki Wojennej z siedzibą w okupowanym ukraińskim mieście portowym Mariupol - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
07.07.2023

Szef ukraińskiej dyplomacji: NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego

NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków sojuszu - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.
13.04.2023

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić atak na zajęte przez Rosję tereny nad Morzem Azowskim

Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora; Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego "mostu lądowego" na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - powiadomił portal Politico.
16.03.2023

Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar

Podczas swojej wizyty w Odessie minister obrony narodowej Holandii Kasja Ollongren ogłosiła, że jej kraj przekaże okręty, które wzmocnią potencjał obronny Ukrainy. Ma się to przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.
14.03.2023

Rosja rozpoczęła wystrzeliwanie dronów z wyrzutni bliżej Kijowa

Rosja wznowiła po prawie dwóch tygodniach przerwy ataki na Ukrainę przy użyciu jednokierunkowych dronów (OWA UAV), wystrzeliła je z innego miejsca niż do tej pory, tj. z obwodu briańskiego będącego bliżej Kijowa, przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
01.03.2023

Branża pisze do ONZ w sprawie marynarzy, którzy utknęli na Ukrainie

Grupa instytucji z branży morskiej, głównie reprezentujących zrzeszenia i stowarzyszenia marynarzy, wystosowała list otwarty do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wzywając organizację do podjęcia kroków w celu ewakuacji marynarzy, którzy wciąż nie mogą opuścić Morza Czarnego i Morza Azowskiego z powodu wojny.
28.02.2023

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze - poinformował dziennik "Guardian".
23.02.2023

Rosja dąży do odcięcia Ukrainy od Morza Czarnego

Rosja przesunęła nowe jednostki wojskowe na północ Krymu, aby zachować kontrolę nad korytarzem lądowym prowadzącym na półwysep - powiedział w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez portal Ukrinform.
04.01.2023

W ukraińskich portach od początku wojny utknęło 331 marynarzy z różnych państw świata. Walczą o przeżycie

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ukraińskich portach nadal tkwi 331 marynarzy z różnych państw świata. Uwięzieni na swoich statkach muszą walczyć o dostęp do żywności i opieki medycznej – poinformował portal Foreign Policy.
28.12.2022

Ukraina: uszkodzono strategiczny most pod Melitopolem. Był wykorzystywany przez wroga do transportu wojsk

W poniedziałek uszkodzono strategicznie ważny most na południu Ukrainy, łączący okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol z pobliską miejscowością Kostiantyniwka; przeprawa była wykorzystywana przez wroga do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego - powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
13.12.2022

Rosja nie rezygnuje z „maksymalistycznych celów” wojny z Ukrainą

Instytut Badań nad Wojną podał w najnowszym raporcie ocenia, że pomimo sprzecznych sygnałów na temat celów „specjalnej operacji wojskowej” władze Rosji nie rezygnują z maksymalistycznych celów wojny przeciwko Ukrainie, czyli zmiany władzy i pozbawienia tego kraju możliwości obrony.
09.12.2022

Rosja eksportuje zboże ukradzione Ukrainie

Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki należące do Piotra Chodykina, lub przez niego zarządzane, który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku - wynika z opublikowanego w czwartek śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".
01.12.2022

Reuters: po wyzwoleniu Chersonia przez ukraińskie wojska Rosja prowadzi na Ukrainie operację obronną

Wyzwolenie Chersonia przez ukraińskie wojska zmieniło charakter rosyjskiej inwazji na Ukrainę; siły najeźdźcy nie prowadzą tam już operacji ofensywnej, lecz obronną - powiadomiła we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem we władzach jednego z krajów NATO.
15.11.2022

Ukraińcy odbili południe? "To ogrom problemów na kierunku chersońskim dla Rosjan"

Rosyjscy oficerowie wycofali się z okupowanego miasteczka Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy; wciąż pozostają tam jednak żołnierze przeciwnika - poinformował w środę szef władz Mikołajowszczyzny Witalij Kim, cytowany przez agencję UNIAN.
05.10.2022

Turcja. Zwodowano pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej

Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej, podał w poniedziałek tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.
03.10.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Rynek ubezpieczeń morskich na tle konfliktu na Morzu Czarnym

Ostatnie lata zmusiły ubezpieczycieli do wypłynięcia na nieznane wody i mierzenia się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Najpierw Covid-19, teraz wojna na Ukrainie niemal każdego dnia dostarcza nowych wyzwań. Bo jak ustalić przyczynę szkody, jeśli nie można dotrzeć do jakichkolwiek faktów czy przeprowadzić badania? Gdzie kończy się ryzyko wojenne?
01.08.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Prezydent: Trójmorze to siła, która może dać nowy impuls Europie

Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
10.06.2022

Zełenski: inwazja Rosji może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie mórz

Rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, z którymi graniczy Ukraina - ostrzegł w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.
09.06.2022

Doradca mera okupowanego Mariupola: pomoc humanitarną otrzymują nieliczni szczęśliwcy

Najpierw trzeba zapisać się do kolejki po żywność z dwu- lub trzydniowym wyprzedzeniem, ale to nie daje żadnej gwarancji powodzenia; później pomoc humanitarną otrzymują w Mariupolu tylko szczęśliwcy, którzy znajdą się w tej kolejce wśród pierwszych 300 osób - poinformował w środę na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
08.06.2022

Zełenski: do jesieni na Ukrainie może utknąć 75 milionów ton zboża, potrzebne są dostawy broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie, że bezpieczny eksport zboża blokowanego przez Rosję mogą zapewnić dostawy broni - poinformowała agencja Reutera.
06.06.2022

Zełenski: „Wspólnie z Wielką Brytanią poszukujemy sposobów zapobieżenia kryzysowi żywnościowemu i odblokowania portów”

Otrzymałem potwierdzenie w sprawie nowego, wzmocnionego pakietu wsparcia obronnego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.
06.06.2022

Doradca mera Mariupola: rosyjski bank oficjalnie wchodzi do obwodu donieckiego

Pierwszy rosyjski bank oficjalnie wchodzi na rynek okupowanego przez Rosjan terytorium obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
04.06.2022

Szwajcaria. Ukraiński minister spraw zagranicznych nie wierzy, że Zachód odważy się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów

Nie wierzę, że Zachód odważy się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym – powiedział w środę w Davos ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
25.05.2022

Okupacyjne władze Berdiańska nad Morzem Azowskim twierdzą, że do obiegu weszły tam ruble

W Berdiańsku, okupowanym przez rosyjskie wojska ukraińskim porcie nad Morzem Azowskim, wyznaczone przez nie władze poinformowały o wprowadzeniu do obiegu rubla rosyjskiego - podał we wtorek ukraiński portal Hromadske. Jednocześnie w obiegu ma pozostać ukraińska hrywna.
24.05.2022

Ukraina: Rosjanie skupiają się na kierunku donieckim, okręty wciąż wspomagają

Wojska rosyjskie w ofensywie na Ukrainie skoncentrowały wysiłki na kierunku donieckim, gdzie stosują artylerię i lotnictwo; działania wojsk lądowych wspierają okręty rosyjskie na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
19.05.2022

Boris Johnson rozmawiał z Zełenskim o pomocy wojskowej i skutkach blokady portów

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dalszej pomocy wojskowej dla tego kraju oraz zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego wskutek rosyjskiej blokady ukraińskich portów - poinformowało Downing Street.
19.05.2022

Ukraina. Władze: na Morzu Czarnym są rosyjskie okręty z 24 pociskami manewrującymi

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział w środę na briefingu, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr.
18.05.2022

Ukraina: okupanci usiłują wznowić pracę portu w Mariupolu

Okupanci usiłują wznowić pracę portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, aby m.in. zapewnić podstawową logistykę rosyjskim żołnierzom – poinformował w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
16.05.2022

Ukraina formalnie zamyka zdobyte przez Rosję porty. Czy Europie grozi kryzys?

Jak podaje Reuters, Ukraina formalnie zamknęła cztery porty morskie na Morzu Czarnym i Azowskim, które zostały zajęte przez wojska rosyjskie – poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo rolnictwa.
03.05.2022

Ukraińskie ministerstwo obrony: celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od mórz

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała w poniedziałek, że celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego i Azowskiego. Wypowiedź Malar przytoczył portal informacyjny RBK-Ukraina.
02.05.2022

Grecja potęgą żeglugową. Armatorzy chcą wesprzeć marynarzy na morzach Czarnym i Azowskim

Grecja jest czołowym morskim krajem. Z flotą ponad 4900 statków, greccy armatorzy kontrolują 19,42% światowej floty pod względem nośności. W 2020 r. flota należąca do Grecji wzrosła o ponad 4% do około 364 mln dwt.
24.04.2022

Rosjanie uprowadzili załogi dwóch statków w Mariupolu

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w środę, że w porcie handlowym Mariupola wojska rosyjskie zatrzymały składające się z Ukraińców i Syryjczyków załogi statków: Azburg pływającego pod banderą Dominiki i Lady Augusta pod banderą Jamajki.
13.04.2022

Rosyjskie wojska zrzuciły na Mariupol nieznaną substancję

Media, powołując się na pułk Azow: w Mariupolu rosyjskie wojska wykorzystały nieznaną substancję trującą przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom; zrzucono ją z drona.
11.04.2022

Ukraina. Brygada piechoty morskiej broniąca Mariupola: nie mamy już czym walczyć

Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe; w poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji - przekazała na Facebooku ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, broniąca Mariupola przed rosyjskimi wojskami.
11.04.2022

Amerykańscy eksperci: rosyjskie wojska w Mariupolu wdarły się do portu rybackiego i przecięły linię obrony miasta

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach – ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.04.2022

Wysiłki wojsk rosyjskich koncentrują się na zajęciu Mariupola nad Morzem Azowskim

Wojska rosyjskie kontynuują ofensywę mającą na celu zajęcie miast Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańskim oraz miejscowość Nowobachmutiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
10.04.2022

Desant morski coraz bardziej ryzykowny dla Rosji?

Rosja wciąż ma zdolność do przeprowadzenia desantu na wybrzeże ukraińskie, ale taka operacja staje się dla niej coraz bardziej ryzykowna, ponieważ siły ukraińskie miały czas na przygotowanie się do obrony - oceniło w niedzielę rano brytyjskie ministerstwo obrony.
03.04.2022

Marynarzom, którzy utknęli na statkach zablokowanych w ukraińskich portach brakuje żywności; ONZ szuka dróg wyjścia

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), będąca agendą ONZ, podała we wtorek, że zabiega o pomoc dla załóg statków unieruchomionych w ukraińskich portach od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Marynarzom brakuje już żywności, ale zaminowane przez Rosjan wody utrudniają ewakuację okrętów.
29.03.2022

Ukraińska armia zatopiła rosyjski okręt desantowy Orsk na Morzu Azowskim. Mógł przewieźć m.in. 400 żołnierzy i 20 czołgów [WIDEO]

Okręt desantowy "Orsk" należący do rosyjskiej floty czarnomorskiej został zniszczony w okupowanym porcie Berdiańsk - poinfofrmowała w czwartek na Facebooku Marynarka Wojenna Ukrainy.
24.03.2022

Bangladesz wnosi o 22,4 mln dolarów odszkodowania za statek ostrzelany przez Rosjan

Bangladeski państwowy operator będzie chciał uzyskać 22,4 miliony dolarów od swojego ubezpieczyciela za statek handlowy trafiony przez pocisk na Morzu Czarnym. Jest to pierwsze duże żądanie odszkodowania w związku z wojną w Ukrainie.
22.03.2022

Wszystkie porty nad Morzem Czarnym i Azowskim zamknięte dla statków

Wszystkie porty położone nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim zostały tymczasowo zamknięte dla statków, które chciałyby z nich wypłynąć lub do nich wpłynąć - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo infrastruktury.
21.03.2022

Ukraina. Nad Morzem Czarnym zestrzelono dwa rosyjskie myśliwce

Ukraińskie pociski przeciwlotnicze strąciły dwa rosyjskie myśliwce Su-30 nad Morzem Czarnym - poinformowało w środę na Telegramie dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
16.03.2022

Rosyjskie ataki na statki handlowe na Morzu Czarnym

Wraz z wybuchem wojny ukraińsko – rosyjskiej sytuacja na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim bardzo szybko zmieniła się. Stało się tam bardzo niebezpiecznie.
14.03.2022

Administracja portów Ukrainy straciła kontakt z pracownikami portu w Mariupolu

Administracja Portów Morskich Ukrainy (AMPU) poinformowała w sobotę na Facebooku, że straciła kontakt z pracownikami morskiego portu handlowego w Mariupolu.
12.03.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 6-9/2022)

Kolejne tygodnie to eskalacja sytuacji wojennej wokół Ukrainy oraz napaść Rosji na ten kraj. Jak wiemy Ukraina jest jednym z potentatów w produkcji zbóż, ale nie tylko. Jest to kraj bogaty w różnorodne surowce mineralne. Pierwsze tygodnie wojny już wydatnie wpływają na ruch statków w tamtych rejonach, natomiast konsekwencje długoterminowe będą znacznie poważniejsze. Dotknie to szczególnie żeglugi masowej. Nie bez znaczenia jest również rynek wydobycia i konsumpcji gazu i ropy naftowej. Wzrastające ceny, ograniczona podaż rynku bę
07.03.2022

Sztab generalny: siły rosyjskie starają się pozbawić Ukrainę dostępu do morza

Siły rosyjskie kontynuują ofensywę, koncentrując się na zabiegach zmierzających do pozbawienia Ukrainy dostępu do morza – ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wydanym w niedzielę komunikacie.
07.03.2022

Rumuńskie ministerstwo: rosyjski okręt wojenny zatrzymuje statki płynące na Ukrainę

Rosyjski okręt wojenny znajdujący się na międzynarodowych wodach Morza Czarnego, przy północnej granicy wyłącznej strefy ekonomicznej Rumunii, zatrzymuje lub przekierowuje statki handlowe kierujące się do portów ukraińskich - podało w czwartek po południu rumuńskie ministerstwo obrony.
24.02.2022

Atak Rosji na Ukrainę: wstrzymano ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim

Rosja wstrzymała do odwołania ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim, ale jej porty na Morzu Czarnym pozostają otwarte - poinformowała w czwartek agencja Reutera opierająca się na rosyjskich urzędnikach i firmach zajmujących się handlem zbożem.
24.02.2022

Rosja zamyka znaczną część przestrzeni powietrznej nad Morzem Azowskim

Rosja zamknie znaczną części przestrzeni powietrznej nad Morzem Azowskim od 21 lutego do 26 lutego - podał w niedzielę dziennik "Moskowskij Komsomolec", powołując się na ministerstwo obrony Rosji.
21.02.2022

Ubezpieczyciele: rosyjskie i ukraińskie wody to akweny wysokiego ryzyka

Brytyjscy ubezpieczyciele morscy uznali wody terytorialne Rosji i Ukrainy wokół Morza Czarnego i Azowskiego jako obszary wysokiego ryzyka. Jest to spowodowane utrzymującą się groźbą konfliktu militarnego w regionie.
19.02.2022

Minister: znaleziono bezpieczne korytarze morskie do portów nad Morzem Czarnym

Dzięki wspólnym wysiłkom i szybkiej reakcji zapobiegliśmy blokadzie portów czarnomorskich Ukrainy, a wyznaczony korytarz gwarantuje bezpieczne przejście statków przez Zatokę Odeską - poinformował we wtorek ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
15.02.2022

Ukraiński minister obrony chce zamknięcia "światowych portów" dla rosyjskich jednostek

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oczekuje reakcji zagranicznych partnerów na zablokowanie przez Rosję części Morza Czarnego i Azowskiego w związku z manewrami. Wezwał, by rosyjskie jednostki nie mogły wpływać do "światowych portów".
10.02.2022

Ukraina. MSZ: rosyjskie manewry na Morzu Azowskim i Czarnym uniemożliwiają żeglugę

MSZ Ukrainy protestuje w czwartek przeciwko zablokowaniu przez Rosję części Morza Czarnego i Azowskiego oraz Cieśniny Kerczeńskiej w związku z przeprowadzeniem manewrów. "Praktycznie uniemożliwia to żeglugę na obu morzach" - dodano.
10.02.2022

Prezydent Ukrainy planuje budowę „wielkiej” floty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział budowę „wielkiej” ukraińskiej floty do 2035 roku.
19.08.2021

Nord Stream 2. Wicepremier Ukrainy chce zaostrzenia sankcji przeciw firmom budującym gazociąg

Za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2 opowiedział się we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
11.08.2021

Ukraina: doszło do rosyjskiej prowokacji na Morzu Azowskim

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że minionej doby separatyści w Donbasie siedem razy naruszyli rozejm, w tym przy użyciu broni zabronionej przez umowy mińskie. Nie poinformowano o stratach. Marynarka wojenna twierdzi, że na Morzu Azowskim doszło do rosyjskiej "prowokacji".
16.04.2021

MSZ Ukrainy: Rosja zamyka dla żeglugi część Morza Czarnego

Rosja od przyszłego tygodnia do października zamknie część Morza Czarnego w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej dla żeglugi okrętów wojskowych i statków innych państw, tłumacząc to manewrami wojskowymi - podało w czwartek MSZ w Kijowie i zaapelowało do Moskwy o cofnięcie tej decyzji.
15.04.2021

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły na ćwiczenia artyleryjskie

Jednostki rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły na Morze Czarne na ćwiczenia artyleryjskie - poinformowała w piątek flota, cytowana przez agencję TASS. Na Morze Czarne, jak zapowiedziano, zmierzają też siły Flotylli Kaspijskiej.
14.04.2021

Brytyjczycy wyszli z UE i prężnie wchodzą na Ukrainę - będą budować bazy morskie dla ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiansku

Od początku tego roku działa brytyjsko-ukraińska strefa wolnego handlu, jednak Wielka Brytania swoją obecność gospodarczą nad Dnieprem zaznaczyła już wcześniej i może być wzorem do naśladowania, pokazującym, jak skutecznie organizować współpracę gospodarczą.
02.03.2021

Wybuch na tankowcu na Morzu Azowskim, trzy osoby z załogi zaginęły

Na Morzu Azowskim doszło do wybuchu na rosyjskim tankowcu Generał Azi Asłanow. Obecnie przeprowadzane są poszukiwania trzech członków 13-osobowej załogi. Tankowiec nie przewoził ropy. Przyczyną eksplozji mogły być opary paliwa.
24.10.2020

Rosjanie twierdzą, że odpowiedzialność za napięcia na Morzu Czarnym spoczywa na USA

Odpowiedzialność za możliwe zaostrzenie sytuacji w regionie Morza Czarnego będzie spoczywać na Stanach Zjednoczonych i ich sojusznikach z NATO - oświadczył w piątek przedstawiciel sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych gen. Siergiej Rudskoj.
19.09.2020

Sputnik Polska: Ukraina ściąga amerykańskie statki: „Morze Azowskie to nie kałuża Rosji”

Dowódca ukraińskiej floty, kontradmirał Aleksiej Neiżpapa w wywiadzie dla gazety „Dumskiej” powiedział, że dzięki dostawom amerykańskich statków Mark VI Ukraina będzie mogła ograniczyć swobodę działań Rosji na Morzu Azowskim.
07.07.2020

Ambasador USA przy OBWE wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich rybaków

Do natychmiastowego uwolnienia wszystkich Ukraińców bezzasadnie pozbawionych wolności przez Rosję, w tym do uwolnienia rybaków zatrzymanych przed kilku dniami na Morzu Azowskim, wezwał ambasador Stanów Zjednoczonych przy OBWE James Gilmore.
18.02.2020

Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała ukraińskich rybaków na Morzu Azowskim

Straż graniczna rosyjskiej Federalnej Służba Bezpieczeństwa (FSB) na anektowanym Krymie poinformowała w sobotę, że w zachodniej części Morza Azowskiego zatrzymała łódź z czterema obywatelami Ukrainy prowadzącymi nielegalny połów. Rybaków zatrzymano na 24 godziny.
15.02.2020

Szefowie MSZ Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy apelują do Rosji w sprawie Morza Azowskiego

Ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy zaapelowali we wtorek do Rosji o odblokowanie dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim i o umożliwienie swobodnej żeglugi na tym akwenie.
26.11.2019

Rosja ma oddać sprzęt zdemontowany ze zwróconych okrętów

Ukraina zwróci się do Rosji o oddanie sprzętu zdemontowanego z okrętów przejętych w Cieśninie Kerczeńskiej i zwróconych stronie ukraińskiej w ostatnich dniach - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, który witał jednostki w porcie wojennym w Oczakowie.
21.11.2019

Ukraiński admirał: okręty zwrócone przez Rosjan zostały całkowicie ogołocone

Okręty marynarki wojennej Ukrainy, przejęte przez Rosję w incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, przed zwrotem ich właścicielowi zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko.
20.11.2019

Szef NATO: zwrot ukraińskich okrętów może pomóc we wdrażaniu porozumień z Mińska

Cieszymy się, że Rosja zwróciła ukraińskie okręty, powinna jednak zrobić to już dawno temu; ta decyzja może przynieść pewien postęp we wdrażaniu porozumień z Mińska - powiedział we wtorek na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.
20.11.2019

Rosja zwróciła ukraińskie okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej

Trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w listopadzie 2018 roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostały w poniedziałek przekazane Ukrainie - poinformowało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, cytowane przez agencję TASS.
18.11.2019

Rosyjskie media: okręty zostaną zwrócone Ukrainie 18 listopada, na wodach neutralnych

Trzy okręty wojenne Ukrainy, przejęte przez Rosję w zeszłym roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostaną zwrócone Ukrainie 18 listopada - podały w niedzielę media w Rosji powołując się na straż graniczną Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).
17.11.2019

Zaczęto odholowywać okręty z portu w Kerczu na Krymie

Z portu w Kerczu na terytorium okupowanego przez Rosję Krymu zaczęto w niedzielę odholowywać trzy ukraińskie okręty, przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 r. - podała agencja Reutera.
17.11.2019

Kommiersant: Rosja odda Ukrainie okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej

Rosja odda Ukrainie okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku, kwestia ta powinna być rozwiązana przed szczytem czwórki normandzkiej, który odbędzie się 9 grudnia - podał w piątek rosyjski dziennik "Kommiersant".
16.11.2019

Ukraina żąda od Rosji trzech okretów przejętych w Cieśninie Kerczeńskiej

MSZ Ukrainy zażądało od Rosji zwrotu trzech okrętów, zatrzymanych po ostrzelaniu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko.
04.11.2019

Ukraina żąda od Rosji zwrotu okrętów przejętych w Cieśninie Kerczeńskiej

MSZ Ukrainy zażądało od Rosji zwrotu trzech okrętów, zatrzymanych po ostrzelaniu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie ub. roku - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko.
04.11.2019

Terlecki: Nie można lekceważyć zagrożenia, które może zrodzić się na Morzu Czarnym

Nie można lekceważyć zagrożenia, które może zrodzić się w regionie Morza Czarnego; bezpieczeństwo tego regionu, to bezpieczeństwo całej Europy - ocenił podczas jednego z paneli XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
04.09.2019

Adm. Woronczenko: przed manewrami Sea Breeze Rosja zamknęła część Morza Czarnego

Przed rozpoczynającymi się na Ukrainie manewrami Sea Breeze 2019 Rosja zamknęła "niektóre rejony" Morza Czarnego – oświadczył w poniedziałek dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko.
01.07.2019

Ukraina: Do portu w Odessie przybywają okręty na manewry Sea Breeze 2019

W Odessie nad Morzem Czarnym na południu Ukrainy oczekiwany jest w niedzielę amerykański niszczyciel USS Carney, który weźmie udział w rozpoczynających się następnego dnia wielonarodowych manewrach Sea Breeze 2019.
30.06.2019

Ukraina: Zełenski apeluje do Putina ws. 24 marynarzy więzionych w Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie zatrzymanych ponad pół roku temu 24 ukraińskich marynarzy i oskarżył szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.
28.06.2019

Bernacki: Delegacje Polski i 6 innych państw opuściły obrady ZPRE

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na "bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia" - poinformował PAP wiceszef ZPRE i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).
27.06.2019

MSZ Ukrainy: Wbrew orzeczeniu Trybunału Morza Rosja nie uwolniła 24 marynarzy

Rosja nie zastosowała się do orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu i nie uwolniła przetrzymywanych od ponad pół roku 24 ukraińskich marynarzy – poinformowało w środę MSZ Ukrainy.
27.06.2019

Ukraina/ Zełenski: Rosja ma szansę wykazać się chęcią zakończenia konfliktu

Uwolnienie przez Rosję 24 ukraińskich marynarzy może pokazać gotowość Moskwy do zakończenia konfliktu z Ukrainą - oświadczył w sobotę nowy prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.
26.05.2019

Rosja: konwencja ONZ nie ma zastosowania do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej

Procedury rozstrzygania sporów przewidziane w konwencji ONZ o prawie morza nie mają zastosowania do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej - uznało w sobotę rosyjskie MSZ, komentując niekorzystne dla Rosji orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS).
25.05.2019

ITLOS: Rosja ma niezwłocznie uwolnić ukraińskich marynarzy

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu zdecydował w sobotę, że Rosja ma niezwłocznie uwolnić 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie 2018 r. w rejonie spornej Cieśniny Kerczeńskiej. Moskwa musi też zwrócić zajęte ukraińskie okręty.
25.05.2019

Prezydent Gruzji: Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii

Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii - oceniła w środę w rozmowie z PAP prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Jej zdaniem przyjęcie Gruzji do NATO to nie kwestia gruzińskich reform, a politycznej decyzji.
08.05.2019

Do portu w Odessie wpłynął brytyjski okręt wywiadowczy

Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął w poniedziałek okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo. Jednostka spędzi w tym mieście trzy dni i odpłynie z Odessy 9 maja.
06.05.2019

Rosja: Sąd przedłużył do 24 lipca areszt 24 marynarzy Ukrainy

Sąd w Moskwie przedłużył w środę do 24 lipca areszt dla 24 marynarzy Ukrainy zatrzymanych w listopadzie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Sąd odrzucił wniosek obrony, która uważa marynarzy za jeńców wojennych, by w sprawie aresztu wypowiedział się sąd wojskowy.
18.04.2019

Rosja/ Rada Federacji: naruszenie procedur na Morzu Czarnym grozi wojną

Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, przyjęła w środę oświadczenie, w którym ostrzegła, że naruszenie procedur przepływu okrętów ukraińskich przez Cieśninę Kerczeńską grozi wybuchem konfliktu z Rosją, w który może zostać wciągnięte także NATO.
10.04.2019

Szef BBN: Jedność Dziewiątki Bukaresztańskiej wzmacnia NATO

Dziewiątka Bukaresztańska ma wspólną ocenę zagrożeń i sytuacji bezpieczeństwa; jedność B9 przyczynia się do jedności całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
05.04.2019

Kreml: negatywnie odnosimy się do planów NATO ws. Cieśniny Kerczeńskiej

Rosja negatywnie odnosi się do planów zagwarantowania przez NATO przepływu ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską – oświadczył w środę rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
03.04.2019

NATO/Stoltenberg: Rosja cały czas łamie traktat INF; czas się kończy

Rosja cały czas rozbudowuje i rozmieszcza rakiety, łamiąc postanowienia traktatu INF; czas się kończy, sojusznicy będą musieli przedyskutować odpowiedź - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
02.04.2019

Szef NATO zapowiada wizyty w portach Morza Czarnego

Wysłannicy Sojuszu Północnoatlantyckiego będą wizytować porty Morza Czarnego jako odpowiedź na działania Rosji w tym regionie - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
01.04.2019

Do portu w Odessie wpłynęła kanadyjska fregata Toronto

Kanadyjska fregata Toronto wpłynęła w poniedziałek do portu w Odessie, na południu Ukrainy, gdzie wraz z innymi okrętami państw NATO weźmie udział w ćwiczeniach z ukraińską marynarką wojenną – podała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna Ukrinform.
01.04.2019

USA zapowiadają nowe sankcje wobec Rosji w związku z agresją na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyraził nadzieję, że wraz z sojusznikami NATO, którzy przybędą do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu, ogłosi dodatkowe kroki wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainie.
28.03.2019

O bezpieczeństwie i gospodarce morskiej w AMW w Gdyni

O bezpieczeństwie i gospodarce morskiej rozmawiali eksperci w Gdyni podczas międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. Wydarzenie odbyło się w miniony piątek w Akademii Marynarki Wojennej. Jego inicjatorami byli Anna Fotyga, posłanka do Parlamentu Europejskiego, oraz Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
25.03.2019

Volker: Ukraina może otrzymać od USA dodatkowe systemy przeciwczołgowe

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża – oświadczył w poniedziałek specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.
19.03.2019

Konferencja: Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim

W piątek 22 marca, w audytorium Akademii Marynarki Wojennej (budynek Biblioteki Głównej, wejście od ul. Grudzińskiego) odbędzie się międzynarodowa konferencja „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. Wydarzenie to jest inicjatywą Anny Fotygi Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
18.03.2019

UE objęła oficjalnie ośmiu Rosjan sankcjami za agresję wobec Ukrainy

UE objęła w piątek oficjalnie sankcjami ośmiu rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za agresję rosyjską wobec Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Ich nazwiska trafiły do Dziennika Urzędowego UE. Wcześniej sankcje uzgodnili ministrowie państw członkowskich.
15.03.2019

Media: USA przekażą Ukrainie jeszcze dwa kutry typu Island

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dwa kolejne kutry patrolowe typu Island – poinformował, powołując się na naczelnego dowódcę sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) gen. Curtisa Scaparrottiego.
15.03.2019

Fotyga: w rezolucji PE w sprawie Rosji krytyczne zapisy dotyczące Nord Stream 2

Do rezolucji w sprawie relacji UE z Rosją udało się wprowadzić krytyczne zapisy dotyczące projektu gazociągu Nord Stream 2, który nie służy bezpieczeństwu Unii Europejskiej – powiedziała PAP w PE w Strasburgu europosłanka Anna Fotyga (PiS).
12.03.2019

Merkel odrzuciła naciski USA, by sprowokować rosyjskie siły w rejonie Krymu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła naciski USA, by przeprowadzić manewry morskie w rejonie Krymu w celu sprowokowania prezydenta Rosji Władimira Putina - wynika z informacji trzech osób zaznajomionych z rozmowami Merkel z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em.
08.03.2019

Ambasadorzy krajów UE uzgodnili sankcje na Rosję za incydent morski z Ukrainą

Ambasadorzy państw Unii Europejskiej uzgodnili w środę w Brukseli nałożenie sankcji na osiem osób z Rosji, odpowiedzialnych za zatrzymanie 24 marynarzy z Ukrainy podczas zeszłorocznego incydentu w rejonie Morza Azowskiego – poinformowało PAP źródło unijne.
06.03.2019

Eksperci w PE: Rosja nie chce, by świat dowiedział się o zbrodniach na Krymie

Rosja nie chce, aby świat dowiedział się o zbrodniach popełnionych na Krymie. Zachód powinien mówić w tej sprawie jednym głosem. Należy utrzymać presję na Moskwę, by zwolniła więźniów politycznych i jeńców wojennych - przekonywali eksperci we wtorek w PE.
06.03.2019

Ukraińscy marynarze już od ponad 100 dni w rosyjskim areszcie

Ukraińscy marynarze już od ponad 100 dni przetrzymywani są w rosyjskim areszcie; w ciągu tych 100 dni nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni, dopóki Rosja będzie czuć się bezkarna - powiedział PAP Wiktor Soroka.
05.03.2019

Ukraina i Rosja porozumiały się w sprawie połowu ryb na Morzu Azowskim

Ukraina i Rosja zawarły porozumienie w sprawie połowu ryb na Morzu Azowskim, które jest jedną z aren konfliktu miedzy dwoma krajami, zaostrzonego po ostrzelaniu i zajęciu przez Rosjan w listopadzie 2018 roku trzech ukraińskich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
28.02.2019

Amerykański niszczyciel rakietowy zawinął do portu w Odessie

Do Odessy, na południu Ukrainy, zawinął amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook – poinformowały miejscowe media. Jest to kolejna jednostka NATO na Morzu Czarnym po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.
25.02.2019

Poroszenko: Liczę na wzmocnienie nacisku na Rosję poprzez sankcje

Jesteśmy silni, gdy jesteśmy razem; budzimy wtedy respekt i trudniej jest zdecydować się na agresję wobec nas - mówił w Lublinie prezydent Andrzej Duda. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podkreśliła, że bezpieczeństwo Ukrainy jest dla całego regionu "kamieniem węgielnym".
22.02.2019

Rosja potępiana na forum ONZ za agresję wobec Ukrainy

Sytuacja na okupowanych terytoriach Ukrainy była przedmiotem środowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki oraz polskiego wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego. Uczestnicy spotkania potępiali rosyjską agresję.
21.02.2019

Ukraina: Amerykański niszczyciel rakietowy płynie do portu w Odessie

Do Odessy na południu Ukrainy zmierza amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który wpłynął we wtorek na Morze Czarne i jest kolejną jednostką NATO w tym regionie po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.
20.02.2019

Źródło: Wstępna zgoda UE na nałożenie dodatkowych sankcji na Rosję

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE dali zielone światło na spotkaniu w Brukseli dla nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję w związku z jej agresją wobec Ukrainy w rejonie Morza Azowskiego - poinformowało w poniedziałek PAP źródło dyplomatyczne.
18.02.2019

Czaputowicz: jesteśmy za sankcjami za atak w rejonie M. Azowskiego

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska popiera objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za agresywne działania wobec Ukrainy w rejonie Morza Azowskiego.
18.02.2019

Mogherini: w ciągu kilku tygodni możliwe nowe sankcje na Rosję

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała w poniedziałek dziennikarzy, że w ciągu kilku tygodni UE może nałożyć nowe sankcje na Rosję w związku z działaniami tego kraju wobec Ukrainy.
18.02.2019

Źródło PAP: w poniedziałek zielone światło UE dla sankcji za agresję Rosji na M. Azowskim

W poniedziałek na spotkaniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych krajów UE mają dać zielone światło dla nałożenia sankcji w związku z agresją Rosji na Ukrainę w rejonie Morza Azowskiego – powiedziało PAP w piątek unijne źródło dyplomatyczne.
15.02.2019

Mogherini i Pompeo rozmawiali o nowych sankcjach na Rosję

Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini i sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozmawiali w piątek w Brukseli o kwestii nałożenia sankcji na Rosję za jej agresywne działania wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej – poinformował grupę dziennikarzy w Brukseli wysoki urzędnik unijny.
15.02.2019

Ławrow: Nowe sankcje przeciwko Rosji są wynikiem presji USA

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że planowane nowe sankcje Unii Europejskiej przeciwko Rosji związane z wydarzeniami w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej są wynikiem "bardzo mocnej presji Stanów Zjednoczonych".
13.02.2019

„FT”: USA i UE przygotowują nowe sankcje przeciwko Rosji

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przygotowują nowy pakiet sankcji wymierzony w Rosję - informuje w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Ma to być odpowiedź na agresywna politykę Kremla w regionie Morza Azowskiego.
13.02.2019

Rosja wyklucza międzynarodową misję monitoringową w Cieśninie Kerczeńskiej

Wiceszef MSZ Rosji Grigorij Karasin powiedział w środę, że Moskwa wyklucza organizację międzynarodowej misji monitoringowej w Cieśninie Kerczeńskiej, a zgodziła się jedynie, by rejon ten odwiedziła jednorazowo grupa ekspertów.
31.01.2019

MSZ Ukrainy: mogą być sankcje UE, jeśli Rosja nie uwolni ukraińskich marynarzy

Szefowie MSZ Danii i Czech oświadczyli, że UE ogłosi nowe sankcje wobec Rosji, jeśli Moskwa nie uwolni ukraińskich marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej – poinformowało MSZ Ukrainy.
30.01.2019

Państwa NATO zwróciły się do Rosji ws. ukraińskich marynarzy i statków

Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zwróciły się w czasie piątkowego posiedzenia Rady NATO-Rosja do przedstawicieli władz z Moskwy o natychmiastowe zwolnienie marynarzy i statków zatrzymanych w listopadzie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.
25.01.2019

Wraca temat sankcji na Rosję za jej działania na Morzu Azowskim

W UE wraca temat nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję za jej działania na Morzu Azowskim. Szanse na sankcje sektorowe są raczej niewielkie, ale możliwy jest konsensus w sprawie objęcia restrykcjami konkretnych osób zaangażowanych w działania na tym akwenie.
25.01.2019

Davos: Poroszenko i Merkel o wyborach na Ukrainie i zatrzymanych marynarzach

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę na spotkaniu w Davos mówili m.in. o zapobieganiu rosyjskim ingerencjom w marcowe wybory prezydenckie na Ukrainie i zatrzymanych ukraińskich marynarzach - wskazał Swiatosław Cehołko, rzecznik Poroszenki.
23.01.2019

Szef MSZ Niemiec: Rosja powinna zapewnić swobodną żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej

Rosja powinna zapewnić swobodę żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej, a kryzys z Ukrainą w rejonie tej przeprawy nie może się powtórzyć – oświadczył szef MSZ Niemiec Heiko Maas po rozmowach ze swym ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Klimkinem w piątek w Kijowie.
19.01.2019

Ukraina/Szef MSZ o misji ds. Cieśniny Kerczeńskiej: Dobra idea, ale bez manipulacji Rosji

Ukraina popiera ideę rozmieszczenia misji międzynarodowej w Cieśninie Kerczeńskiej pod warunkiem, że Rosja nie będzie jej wykorzystywała do swoich manipulacji – oświadczył w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.
18.01.2019

Ukraina: Szefowie MSZ Polski, Litwy i Estonii o konieczności nacisków na Rosję

Szefowie MSZ Polski, Litwy i Estonii - Jacek Czaputowicz, Linas Linkeviczius i Sven Mikser - potwierdzili w środę w Kijowie na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką konieczność wzmocnienia międzynarodowych nacisków na Rosję.
16.01.2019

Szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii potępili agresję Rosji wobec Ukrainy

Szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy i Estonii potępili we wtorek agresję Rosji wobec Ukrainy na Morzu Azowskim i zażądali od Moskwy uwolnienia żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych w listopadzie po ostrzale ich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
16.01.2019

Minister Czaputowicz udaje się z wizytą do Mariupola

Zademonstrowanie wsparcia ze strony państw europejskich dla Ukrainy w wymiarze bezpieczeństwa będzie głównym celem wspólnej wizyty ministra Jacka Czaputowicza wraz z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy oraz szefa ukraińskiego MSZ Pawło Klimkina w Mariupolu w dniu 15 stycznia br.
15.01.2019

MSZ: Wsparcie dla Ukrainy głównym celem wizyty szefów dyplomacji m.in. Polski i państw bałtyckich w Mariupolu

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych: Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Estonii udadzą się we wtorek do Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak podało polskie MSZ, głównym celem wizyty ma być wsparcie dla Ukrainy w wymiarze bezpieczeństwa.
15.01.2019

Rosja odrzuca oświadczenie Merkel i Macrona ws. ukraińskich marynarzy

Moskwa odrzuciła w sobotę oświadczenie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy oskarżyli Rosję o nielegalne użycie siły militarnej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej i wezwali do uwolnienia zatrzymanych tam ukraińskich marynarzy.
29.12.2018

Ukraina: Rosja ignoruje propozycję wymiany jeńców przed Świętami

"Rosja i jej marionetki z samozwańczych republik ludowych odmówili przeprowadzenia 29 grudnia wideokonferencji w sprawie zwolnienia zakładników” - ogłosiła w piątek na Facebooku wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Iryna Heraszczenko.
29.12.2018

Ukraina: Minister obrony zapowiada kolejne rejsy okrętów przez Cieśninę Kerczeńską

Ukraina nie zrezygnuje z prawa do żeglugi w kontrolowanej przez Rosję Cieśninie Kerczeńskiej i nadal będzie wysyłała przez nią swoje okręty - oświadczył minister obrony tego kraju Stepan Połtorak.
28.12.2018

Merkel i Macron żądają swobody żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron zażądali w opublikowanym w piątek wspólnym oświadczeniu swobody żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską oraz zwolnienia przez Rosję zatrzymanych w tamtym rejonie ukraińskich marynarzy.
28.12.2018

MSZ: Rosja liczy, że Zachód powstrzyma Ukrainę przed nowymi prowokacjami

Rosja liczy na to, że państwa zachodnie powstrzymają Kijów przed "nowymi prowokacjami” - oświadczyła w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa, cytowana przez agencję państwową TASS, odnosząc się do sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej
26.12.2018

Ukraina: zakończył się stan wojenny

Na Ukrainie zakończył się w środę stan wojenny, ogłoszony na 30 dni po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej – poinformował prezydent Petro Poroszenko na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
26.12.2018

USA przekażą Ukrainie 10 mln dolarów na rozwój morskiej floty wojennej

Amerykański Departament Stanu oświadczył, że przekaże Ukrainie 10 mln dolarów jako wsparcie dla rozwoju morskiej floty wojennej tego kraju. "Robimy to solidarnie z Litwą i Wielką Brytanią" - zakomunikował Departament Stanu.
22.12.2018

Brytyjski minister obrony: Wspieramy Ukrainę w obliczu agresji morskiej Rosji

Okręt marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo przybył na Ukrainę, by okazać jej wsparcie w związku z nasileniem morskiej agresji Rosji – oświadczył w piątek w Odessie nad Morzem Czarnym brytyjski minister obrony Gavin Williamson.
22.12.2018

Rosyjska fregata rakietowa płynie z Krymu na Morze Azowskie

Rosyjska fregata rakietowa płynie w kierunku Morza Azowskiego - podała w piątek agencja Reuters, powołując się na świadka. Okręt został zauważony 1,5 mili morskiej od wybrzeża Krymu w okolicy miasta Teodozja.
21.12.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.