• <
urząd_morski_gdynia_2021

Ukraina/Szef MSZ o misji ds. Cieśniny Kerczeńskiej: Dobra idea, ale bez manipulacji Rosji

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Ukraina/Szef MSZ o misji ds. Cieśniny Kerczeńskiej: Dobra idea, ale bez manipulacji Rosji
Ukraina/Szef MSZ o misji ds. Cieśniny Kerczeńskiej: Dobra idea, ale bez manipulacji Rosji - GospodarkaMorska.pl

pc

18.01.2019 Źródło: PAP

Ukraina popiera ideę rozmieszczenia misji międzynarodowej w Cieśninie Kerczeńskiej pod warunkiem, że Rosja nie będzie jej wykorzystywała do swoich manipulacji – oświadczył w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

„Jeśli międzynarodowa obecność nam pomoże, a oni (Rosjanie) nie będą nią manipulowali, to my popieramy tę ideę” – powiedział Klimkin na konferencji prasowej.

„Jestem jednak przekonany, że Rosja nadal będzie manipulowała tą kwestią. Celem Rosji jest destabilizacja ukraińskiego Donbasu, a najłatwiej jest to robić od południa. Jest to zrozumiałe od strony politycznej, geopolitycznej i ekonomicznej” – zauważył.

Zdaniem ministra obecność międzynarodowych specjalistów w Cieśninie Kerczeńskiej pozwoli na obiektywną ocenę działań Rosji w tym miejscu. „Będą oni w stanie niezależnie spojrzeć na to, co robi Rosji, i zrozumieją, że należy kierować się zasadami prawa międzynarodowego oraz że nie ma żadnego rosyjskiego wyobrażenia o jakichś granicach (w Cieśninie Kerczeńskiej), a normy, które powinny być realizowane w odniesieniu do Cieśniny i Morza Azowskiego, to swoboda żeglugi, jak to przewiduje prawo międzynarodowe i konwencja o prawie morskim” – powiedział szef dyplomacji Ukrainy.

Wcześniej w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Moskwa przestudiuje dokument z propozycjami Berlina, dotyczącymi Cieśniny Kerczeńskiej, który stronie rosyjskiej przekazał minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Ławrow zastrzegł przy tym, że Moskwa nie uważa za możliwy udział Ukrainy w ewentualnych formatach politycznych dotyczących Cieśniny Kerczeńskiej.

Ławrow na konferencji prasowej po spotkaniu z Maasem w Moskwie wyjaśnił, że władze Rosji zaakceptowały propozycję Berlina, by w rejon Cieśniny Kerczeńskiej wysłać ekspertów z Niemiec i Francji. Ustalenia te zapadły w rozmowach przywódców Rosji i Niemiec - Władimira Putina i Angeli Merkel, na szczycie G20 w Argentynie w grudniu 2018 roku. Eksperci mieliby ocenić swobodę żeglugi w Cieśninie.

Maas podkreślił po rozmowach z Ławrowem, że kryzys podobny do listopadowych wydarzeń w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej nie może się powtórzyć. Ocenił, że obecnie Cieśnina jest otwarta dla żeglugi. Podkreślił, że Moskwa powinna uwolnić marynarzy Ukrainy, zatrzymanych podczas przejęcia ukraińskich okrętów i umieszczonych w areszcie w Rosji.

W piątek wieczorem Maas oczekiwany jest w Kijowie, gdzie ma rozmawiać z Klimkinem.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.