• <
BOTA_FILM_2021

Szef NATO: zwrot ukraińskich okrętów może pomóc we wdrażaniu porozumień z Mińska

ew

20.11.2019 09:07 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szef NATO: zwrot ukraińskich okrętów może pomóc we wdrażaniu porozumień z Mińska
Szef NATO: zwrot ukraińskich okrętów może pomóc we wdrażaniu porozumień z Mińska - GospodarkaMorska.pl

Cieszymy się, że Rosja zwróciła ukraińskie okręty, powinna jednak zrobić to już dawno temu; ta decyzja może przynieść pewien postęp we wdrażaniu porozumień z Mińska - powiedział we wtorek na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

"Cieszymy się, że Rosja zwróciła przejęte ukraińskie okręty, powinna jednak już to zrobić dawno temu. (...) To jest zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji. To także dobra rzecz, bo może przynieść pewien postęp we wdrażaniu porozumień z Mińska i pomóc także formatowi normandzkiemu (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) w znalezieniu zrównoważonego, politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie" - powiedział szef NATO.

Jak dodał, spodziewa się, że ta kwestia zostanie poruszona w środę na spotkaniu ministerialnym państw NATO w Brukseli. Sekretarz generalny przypomniał, że niedawno odwiedził Ukrainę, gdzie w Kijowie spotkał się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim. "Byliśmy także w Odessie, gdzie NATO pomaga zbudować akademię marynarki wojennej, by wzmocnić edukację wojskową, edukację morską" - wskazał. Jego zdaniem to pokazuje, że sojusznicy NATO udzielają Ukrainie nie tylko silnego wsparcia politycznego, ale także praktycznego, m.in. w kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa, logistyki, dowództw, a także ćwiczeń. Stoltenberg podkreślił również, że Rosja musi przestrzegać swobody żeglugi na Morzu Azowskim, ale także w Cieśninie Kerczeńskiej.

W poniedziałek Rosja zwróciła Ukrainie trzy okręty, które przejęła podczas incydentu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 r. Na Morzu Czarnym doszło wtedy do ostrzelania przez Rosję trzech niewielkich okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano.

Marynarze ci wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych w Rosji i na Ukrainie, która objęła po 35 osób z każdej ze stron.

Zgodnie z umowami dwustronnymi między Ukrainą i Rosją Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw i oba państwa mają na nich swobodę żeglugi.

Rosjanie oddali trzy okręty bez broni; uzbrojenie, dokumenty i sprzęt służący do łączności mają pozostać w Rosji jako dowody rzeczowe w sprawie karnej wszczętej po incydencie przez tamtejszych śledczych. Dotyczy ona naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej.

W maju br. Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu nakazał Rosji uwolnić marynarzy oraz oddać okręty, jednak marynarze odzyskali wolność nie ma mocy tej decyzji, lecz w ramach rosyjsko-ukraińskiej wymiany więźniów i przetrzymywanych z 7 września.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.