• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Kreml: negatywnie odnosimy się do planów NATO ws. Cieśniny Kerczeńskiej

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Kreml: negatywnie odnosimy się do planów NATO ws. Cieśniny Kerczeńskiej
Kreml: negatywnie odnosimy się do planów NATO ws. Cieśniny Kerczeńskiej - GospodarkaMorska.pl

ew

03.04.2019 Źródło: PAP

Rosja negatywnie odnosi się do planów zagwarantowania przez NATO przepływu ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską – oświadczył w środę rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

„Negatywnie” – tak odpowiedział Pieskow na pytanie, jak na Kremlu przyjmuje się podobne zapowiedzi. I dodał: „Nie rozumiemy, co miano na myśli”.

Ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison powiedziała we wtorek, że NATO zamierza podjąć kroki w celu ochrony ukraińskich okrętów. Według niej jest prawdopodobne, że szefowie MSZ państw NATO zatwierdzą stosowny pakiet posunięć w ramach posiedzenia, które rozpocznie się w środę w Waszyngtonie.

„Chodzi o pakiet, który wzmacnia wywiad, zwiad powietrzny i zwiększa liczbę okrętów NATO, kierowanych na Morze Czerwone w celu zagwarantowania bezpiecznego przepływu ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Azowskie” – oznajmiła Hutchinson.

Potępiła przy tym aresztowanie ukraińskich marynarzy przez władze Rosji. „Musimy mieć pewność, że jesteśmy w stanie powstrzymać rosyjską agresję” – powiedziała.

Według Pieskowa „sytuacja z Cieśniną Kerczeńską i przepływem statków jest dobrze znana”. „Zgodnie z międzynarodowym prawem, z międzynarodowymi przepisami stanowisko Rosji jest konsekwentne i także dobrze znane” – dodał.

Odnosząc się do tego, czy w ogóle jest możliwy przepływ jednostek NATO na wspomniany akwen, Pieskow oznajmił, że najpierw musi wpłynąć odpowiednia prośba. „Kiedy wpłynie prośba, będzie podejmowana decyzja – oznajmił. – Chodzi o akwen zamknięty, dlatego jest to osobna kwestia i nie chciałbym się wypowiadać hipotetycznie”.

Zaznaczył, że „istnieje określony system informowania o podobnych planach, którego należy przestrzegać”. „Poza tym istnieją jeszcze zasady przebywania okrętów wojennych na Morzu Czarnym, zatwierdzone w Konwencji z Montreux (o prawie morza w cieśninach czarnomorskich), których także trzeba przestrzegać” - zaznaczył.

Pod koniec listopada 2018 roku siły rosyjskie ostrzelały trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano. Incydent wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. O uwolnienie marynarzy zabiega m.in. Unia Europejska.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33060,00 $ tona 0,46% 11 cze
 Cynk 3011,00 $ tona 1,55% 11 cze
 Aluminium 2490,00 $ tona 0,81% 11 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.