Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), będąca agendą ONZ, podała we wtorek, że zabiega o pomoc dla załóg statków unieruchomionych w ukraińskich portach od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Marynarzom brakuje już żywności, ale zaminowane przez Rosjan wody utrudniają ewakuację okrętów.
IMO poinformowała, że zabiega o utworzenie bezpiecznych korytarzy, którymi statki handlowe mogłyby wypłynąć z Morza Czarnego i Azowskiego. W portach ukraińskich utknęło około stu okrętów, na których jest blisko tysiąc marynarzy.
"Niestety na razie zagrożenia uniemożliwiają im bezpieczne wyjście z portów na Ukrainie", podczas gdy zachodzi ryzyko, że na statkach zabraknie żywności już w najbliższych dniach - dodała IMO.
W ostatnich dniach zespoły wojskowych nurków z Turcji i Rumunii rozpoczęły likwidowanie rosyjskich min na wodach terytorialnych tych krajów - podaje agencja Reutera.
Po inwazji Rosji na Ukrainę, wojsko ukraińskie zawiesiło żeglugę handlową w portach nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim. Wszystkie porty położone nad tymi morzami zostały tymczasowo zamknięte dla statków, które chciałyby z nich wypłynąć lub do nich wpłynąć
21 marca szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Satruch przekazał, że z portu w Berdiańsku nad Morzem Azowskim zniknęło pięć statków ze zbożem. Według świadków uprowadzili je Rosjanie. Urząd Morski Panamy (AMP) poinformował tego samego dnia, że na Morzu Czarnym jest około 300 statków, którym Rosja odmawia możliwości opuszczenia jego wód.
Źródło: PAP
Filipiny oskarżają Chiny o blokowanie dostępu do łowisk
Szef MSWiA: nowy patrolowiec odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej
Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby
Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim
"Gwiezdne wojny" po niemiecku. Udany test broni laserowej na fregacie
Tragiczny wypadek na okręcie podwodnym. Zginęło trzech marynarzy