• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Rosja/ Rada Federacji: naruszenie procedur na Morzu Czarnym grozi wojną

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosja/ Rada Federacji: naruszenie procedur na Morzu Czarnym grozi wojną
Rosja/ Rada Federacji: naruszenie procedur na Morzu Czarnym grozi wojną - GospodarkaMorska.pl

ew

10.04.2019 Źródło: PAP

Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, przyjęła w środę oświadczenie, w którym ostrzegła, że naruszenie procedur przepływu okrętów ukraińskich przez Cieśninę Kerczeńską grozi wybuchem konfliktu z Rosją, w który może zostać wciągnięte także NATO.

"Przepływ okrętów ukraińskich przez Cieśninę Kerczeńską nie jest kwestią proporcji sił czy obecności NATO w regionie czarnomorskim, a wyłącznie problemem przestrzegania przez stronę ukraińską ustalonych procedur, które są jej dobrze znane" - napisano w oświadczeniu.

Rada Federacji ostrzegła, że "próby Ukrainy, by działać z obejściem tych procedur niosą za sobą ryzyko konfliktu militarnego pomiędzy Ukrainą a Federacją Rosyjską, w który może zostać wciągnięte również NATO".

Oświadczenie Rada Federacji przyjęła w związku z 70. rocznicą powołania NATO. Rosyjscy parlamentarzyści oznajmili, że NATO wzmacnia obecność w regionie Morza Czarnego. Powtórzyli ocenę władz Rosji, że w trakcie incydentu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie zeszłego roku okręty ukraińskie przekroczyły niezgodnie z prawem granicę Rosji.

W minionym tygodniu ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison zapowiedziała, że NATO zamierza podjąć kroki w celu zagwarantowania przepływu ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską.

Pod koniec listopada 2018 roku siły rosyjskie ostrzelały trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano. Incydent wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. O uwolnienie marynarzy zabiega m.in. Unia Europejska.

Rosyjskie centrum obrony praw człowieka Stowarzyszenia Memoriał uznało aresztowanych ukraińskich marynarzy za więźniów politycznych. Memoriał poinformował we wtorek, że popiera opinię specjalistów z zakresu prawa międzynarodowego o tym, że listopadowy incydent jest międzynarodowym konfliktem militarnym. Tak więc, zatrzymani marynarze są jeńcami wojennymi - ocenił Memoriał. Taką samą opinię o marynarzach jako jeńcach wojennych wyrażają władze Ukrainy.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.