• <

Wynik wyszukiwania - "arktyka" - Wiadomości

Nowa strategia obrony Kanady. Fokus na Arktykę

W ciągu najbliższych pięciu lat Kanada wyda na obronność ponad 8 mld CAD (dolarów kanadyjskich). Na przestrzeni 20 lat wydatki wyniosą 73 mld. Wzrośnie kanadyjska obecność wojskowa w Arktyce. Chiny, Rosja oraz inne autokratyczne reżimy zostały uznane za zagrożenie - czytamy w opublikowanej w poniedziałek przez rząd Kanady nowej strategii obrony.
09.04.2024

Już za kilka lat w Arktyce w lecie może nie być lodu morskiego

Za kilka lat lód w wodach arktycznych może znikać na miesiąc w roku, a do końca stulecia nawet na kilka miesięcy. Naukowcy są zaskoczeni – wcześniej oceniano, że takie zmiany nie nastąpią wcześniej niż za dwie dekady.
09.03.2024

W Arktyce rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe państw NATO i Szwecji

W norweskiej części Arktyki, w pobliżu granicy z Rosją, rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe Nordic Response państw NATO oraz Szwecji. W trakcie dwutygodniowych manewrów szwedzkie siły zbrojne staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego.
04.03.2024

Nowy rosyjski FSU stoi bezczynny przez sankcje

Wybudowany w Korei rosyjski FSU Saam, który miał służyć jako hub przeładunkowy dla LNG wydobywanego w Arktyce, od ponad pół roku stoi bezczynnie na wybrzeżu Morza Barentsa i czeka, aż będzie mógł się przydać.
21.02.2024

Rosja planuje nowy terminal naftowy przy bazie marynarki

Rosnieft, rosyjski państwowy koncern naftowy, snuje plany nowego terminalu do przeładunków ropy na zachodnim brzegu Zatoki Kolskiej. Oznacza to, że będzie praktycznie sąsiadować z główną bazą rosyjskiej marynarki wojennej.
28.11.2023

Rosja podejmuje ryzyko pływając statkami niezaliczającymi się do klasy lodowej na trasie arktycznej

Trasa może wydawać się korzystna ze względu na potencjalne oszczędzenie paliwa i czasu, wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Aby zwiększyć przepływ ropy przez Arktykę Rosja godzi się na potencjalne niebezpieczeństwo i wykorzystuje tankowce, które nie są zaliczane do klasy lodowej.
05.10.2023

Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym

Duńska firma zajmująca się projektowaniem jednostek nawodnych zaprezentowała swoją propozycję dla sił morskich działających na najdalej wysuniętych na północ wodach Atlantyku, a także w pobliżu Arktyki. Dzięki swoim funkcją ten wielozadaniowy okręt ma, zdaniem twórców, zrewolucjonizować działanie sił morskich, szczególnie w obliczu międzynarodowej rywalizacji na Dalekiej Północy.
27.09.2023

Rosja chwali się chrztem statków transportowych o klasie lodowej

Najwyższe władze Federacji Rosyjskiej były obecne w stoczni Zwiezda w miejscowości Bolszoj, gdzie wzięły udział w ceremonii nadania imienia dwóm statkom, które znajdą się w wyposażeniu rosyjskich firm z branży morskiej. Rząd chce je wykorzystać w ramach swojego "wyścigu po Arktykę" i rozwoju branży stoczniowej.
13.09.2023

Luksusowy statek pasażerski z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie w rejonie arktycznym

Luksusowy statek wycieczkowy Ocean Explorer z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie u wschodniego wybrzeża Grenlandii, Znajdujący się najbliżej okręt przybędzie na ratunek pasażerom nie wcześniej niż w piątek, podaje w środę dziennik "The Independent".
13.09.2023

Rosja znów chce lodołamaczy

Choć rosyjskie koncerny państwowe musiały wycofać się z budowy zamówionych wcześniej w Japonii lodołamaczy i tankowców z klasą lodową do obsługi arktycznych projektów gazowych, to Moskwa nie zrezygnowała z nich całkowicie. Temat powraca obecnie na najwyższym szczeblu polityki międzynarodowej.
06.09.2023

Jacht Putina żeglował przez Arktykę żeby ominąć sankcje

Rosyjski satrapa Władimir Putin ma od początku wojny z Ukrainą mnóstwo zmartwień. Nie dość, że wojna idzie nie po jego myśli, a jego kraj zsunął się w rezultacie pomiędzy kraje ekonomicznego trzeciego świata, to jeszcze trzeba było ratować swój luksusowy jacht.
03.09.2023

Niecodzienne spotkanie w Arktyce: wycieczkowiec i lodołamacz

Niedaleko Bieguna Północnego luksusowy francuski wycieczkowiec Commandant Charcot spotkał się z rosyjskim nuklearnym lodołamaczem 50 Let Pobedy.
28.08.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Rosyjskie okręty "podbijają" Arktykę

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że szef resortu Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję odległych arktycznych garnizonów Floty Północnej. Wiązało się do z wysłaniem grupy okrętowej na Ocean Arktyczny w związku z wykonaniem przez nią zadań. Dochodził do tego również propagandowy aspekt, związany z rosyjską ekspansją w Arktyce, celem podporządkowania sobie obszarów posiadających prawdopodobnie bogate złoża wielu surowców potrzebnych nie tylko Rosji, ale też gospodarce świata.
14.08.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Olbrzymi rosyjski dźwig pływający wraca na wody Arktyki

PK-7500, największy pływający dźwig rosyjskiej marynarki wojennej zmierza na arktyczną północ kraju. Ma być wykorzystywany do „technicznych operacji podwodnych”.
08.07.2023

Rosyjski pływający magazyn LNG dotarł do Arktyki

Po czterech miesiącach holowania z koreańskiej stoczni, pływający magazyn LNG należący do rosyjskiego koncernu Novatek wpłynął na wody Arktyki. Docelowo, jednostka zacumuje niedaleko murmańska i będzie służyć jako terminal przeładunkowy dla rosyjskiego eksportu gazu.
20.06.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Rosja stawia na Arktykę. Jeden z tamtejszych portów otwarty dla zagranicznych statków handlowych

Rosja w dalszym ciągu liczy, że rozwinięcie szlaku morskiego biegnącego wzdłuż jej północnych, arktycznych wybrzeży, pomoże jej rozwinąć handel z Azją i zniwelować skutki zachodnich sankcji. W ostatnim czasie dla potrzeb zagranicznych statków handlowych otwarty został port w Tiksi.
07.06.2023

Białoruś chce wykorzystać port w Murmańsku

04.06.2023

"New York Times": topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką

Topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką. Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena na północnych rubieżach NATO dowodzi, że z militarnego punktu widzenia jest to strategicznie ważny region - napisał "New York Times".
02.06.2023

NATO: Atutem Finów jest wiedza o Rosji i strategiczne położenie na szlaku do Arktyki

Dzięki wejściu Finów do NATO jesteśmy „silniejsi” w tej części świata, w której wzrośnie konkurencja – uważa gen. Philippe Lavigne, szef dowództwa strategicznego NATO z siedzibą w amerykańskim Norfolk.
15.05.2023

Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ

Z powodu ocieplenia klimatu, które szczególnie daje się we znaki w Arktyce, morskie drapieżniki wycofują się na północ – donoszą naukowcy na łamach periodyku „Scientific Reports”.
10.04.2023

Flota nuklearnych lodołamaczy nie dla Rosji. W tle sankcje

Rosyjski szumnie zapowiadany program budowy trzech potężnych, supernowoczesnych lodołamaczy o napędzie nuklearnym, znacznie zmalał. Powstanie zaledwie jeden, nad którym już pracuje stocznia Zvezda.
02.03.2023

Kanadyjska armia wyłowiła w Arktyce chińskie boje monitorujące

W wodach Arktyki odkryto chińskie boje monitorujące. Media piszą o próbach pekińskich władz w kwestii mieszania się do kanadyjskiej polityki.
22.02.2023

Kanadyjskie moratorium na wydobycie ropy i gazu w Arktyce przedłużone

Rząd Kanady przedłużył obowiązujące od 2016 r. moratorium na nowe zezwolenia na wydobycie ropy i gazu w kanadyjskiej Arktyce. Ograniczenia miały wygasnąć z końcem 2022 r., ale w połowie grudnia rząd federalny przedłużył moratorium – podał publiczny nadawca CBC, cytując poniedziałkowy email z biura prasowego rządu.
03.01.2023

Rosja chce całkowitej kontroli nad Północną Drogą Morską

Rosyjski parlament ogranicza możliwość korzystania z Północnej Drogi Morskiej dla zagranicznych jednostek, póki co wojskowych.
06.12.2022

Putin ogłasza "arktyczną potęgę" Rosji poprzez wodowanie lodołamaczy atomowych

W Petersburgu odbyła się uroczystość zwodowania nowych jednostek o napędzie atomowym, przeznaczonych do działań w obszarze arktycznym. Ma to podkreślać aspiracje państwa do tych terenów, a szczególnie znajdujących się tam bogatych złóż surowców.
24.11.2022

Trudny listopad na Północnej Drodze Morskiej

Podobnie jak w zeszłym roku, już w listopadzie warunki na Północnej Drodze Morskiej, którą wykorzystują Rosjanie, są trudne. Raporty pokazują, że już na początku miesiąca wystąpiło duże oblodzenie.
20.11.2022

Rosja i Kanada nie przystąpią do zakazu stosowania ciężkiego oleju opałowego w 2024 roku

Dyrektywa wprowadzona przez Międzynarodową Organizację morską miałaby zapewnić Arktyce i Antarktydzie bezpieczeństwo od wieloemisyjnych środków transportu, które niszczą ich klimat oraz mając swój udział w utrzymywaniu szybkiego topnienia lodowców. Nie wszystkie państwa są gotowe na tak radykalne zmiany.
18.11.2022

Rosja sprawdza Północną Drogę Morską. Ropa płynie do Chin

Vasily Dinkov, specjalistyczny tankowiec do transportu ładunków ropy naftowej, wyruszył z Rosji do Chin wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Rosja nie ma już żadnego interesu w korzystaniu z klasycznej trasy przez Kanał Sueski, więc chce eksploatować własny szlak.
08.11.2022

Mniejsza ilość lodu morskiego powoduje ekstremalne opady na Svalbardzie

Nowe badania tłumaczą, dlaczego na stosunkowo suchym do niedawna Svalbardzie coraz częściej pojawiają się ulewne deszcze.
06.10.2022

Dieslowskie lodołamacze w miejsce LNG. Rosja odczuwa sankcje

Dwa rosyjskie koncerny zrezygnowały z projektu budowy supernowoczesnych lodołamaczy na LNG do obsługi ośrodków przemysłowych na arktycznej północy kraju. Zamiast tego powstaną statki z silnikami diesla. Powodem – sankcje.
15.09.2022

Rosjanie wysyłają unikalny statek do badań Arktyki w pierwszy rejs

83-metrowy Siewiernyj Polus, nowy, charakterystyczny statek badawczy Rosji, wyruszył w swój pierwszy rejs na północ.
06.09.2022

„Siła w prawdzie” i dzieci w mundurach. Rosyjska propaganda wojskowa wyruszyła w rejs

Rosyjski duży okręt desantowy Ivan Gren nie bierze udziału w bezpośrednich zmaganiach światowych armii na morzach i oceanach, ale wyruszył z równie ważną dla rosyjskich władz misją – niesienia rosyjskiej militarnej propagandy i zaszczepiania jej najmłodszym.
28.08.2022

Chińczycy odpłynęli z rosyjskiej Arktyki

Chińska firma żeglugowa COSCO w tym roku zrezygnowała z korzystania z administrowanej przez Rosjan północnej drogi morskiej.
28.08.2022

Sekretarz generalny NATO: rosyjski potencjał wojskowy w Arktyce to strategiczne wyzwanie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który przebywa z wizytą w Kanadzie, uważa, że rosyjski potencjał militarny na Dalekiej Północy jest strategicznym wyzwaniem dla NATO i dlatego Sojusz potrzebuje silnej obecności w regionie Arktyki.
26.08.2022

Morze Barentsa ociepla się siedem razy szybciej

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego w czwartek badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.
11.08.2022

Ocieplenie klimatu to dłuższy sezon żeglugowy w Arktyce

Arktyka się systematycznie ociepla, co przekłada się m.in. na wydłużenie sezonu żeglugowego w regionie.
08.07.2022

Rosnieft zlokalizował nowe złoże ropy na Arktyce

Na Morzu Peczorskim, leżącym w rosyjskiej części Arktyki, odkryto nowe złoże ropy naftowej. Za jego odnalezienie i eksploatację odpowiada państwowy rosyjski koncern Rosnieft.
07.07.2022

Antarktyczne lodowce kurczą się najszybciej od pięciu tys. lat

W ciągu ostatnich ponad pięciu tysiącach lat lodowce Antarktydy nie kurczyły się tak szybko jak teraz – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.
16.06.2022

Dania i Kanada zakończyły spór o wyspę w Arktyce, zwany "wojną o whiskey"

Dania i Kanada zakończyły spór o bezludną wyspę Hansa w Arktyce, dzieląc półkilometrowe terytorium na pół - poinformowało we wtorek MSZ w Kopenhadze. Konflikt znany jest jako "wojna o whiskey", od pozostawianych przez duńskie i kanadyjskie władze trunków.
14.06.2022

Agencja Żeglugi ONZ nadal gra na zwłokę w sprawie działań na rzecz klimatu

Podczas gdy większość krajowych delegatów Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) opowiedziała się za zbliżeniem branży morskiej do celu Porozumienia Paryskiego, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 1,5°C, podczas tegorocznego posiedzenia Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (Marine Environment Protection Committee, MEPC) organizacje pozarządowe wyraziły zaniepokojenie brakiem postępów IMO w zakresie pilnych, krótkoterminowych działań.
10.06.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Mikroplastik wypływający z rzek Europy gromadzi się w różnych rejonach Oceanu Arktycznego. Kiedy się już tam znajdzie, może szkodzić miejscowym ekosystemom.
18.03.2022

Norwegia. Premier: nie obserwujemy wzmożonej aktywności wojskowej Rosji w Arktyce

Nie obserwujemy wzmożonej aktywności wojskowej Rosji w Arktyce - poinformował w czwartek premier Norwegii Jonas Gahr Store. Media odnotowały natomiast obecność w porcie w Narviku jachtu Władimira Strzalkowskiego, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina.
24.02.2022

Lód arktyczny zanieczyszczony cząsteczkami nanoplastiku

Okazuje się, że rozproszenie niezwykle małych cząstek plastiku sięga odległych obszarów, a zanieczyszczenie plastikiem dotyka już każdego zakątka Ziemi. Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie wykazali, że lód z bieguna północnego i południowego zawiera wykrywalne ilości niezwykle małych cząsteczek plastiku. W lodzie z Grenlandii i Antarktydy badacze znaleźli różne rodzaje plastiku, w tym cząstki pochodzące z opon samochodowych.
31.01.2022

Rosyjska marynarka ćwiczy obronę Północnej Drogi Morskiej

Rosyjskie okręty wojenne wpłynęły na Morze Barentsa. Będą tam ćwiczyć ochronę Północnej Drogi Morskiej biegnącej przez Arktykę, którą Rosja w ostatnich miesiącach mocno rozwija.
28.01.2022

Nowy gazociąg Gazpromu zagrożeniem ekologicznym w Zatoce Obskiej

Nowa nitka rurociągu podwodnego biegnąca przez dno Zatoki Obskiej na północy Rosji umożliwi uwolnienie zasobów gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim. Wspólnoty lokalne obawiają się jednak, że doprowadzi to do zniszczenia wrażliwych ekosystemów i ich tradycyjnych źródeł utrzymania - podał portal The Barents Observer.
03.01.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Korea Południowa bada transport kontenerowy na rosyjskim szlaku Morza Północnego

Inwestorzy z Korei Południowej badają możliwość transportu kontenerowego wzdłuż rosyjskiego Szlaku Morza Północnego (NSR). Rozbudowa arktycznego szlaku żeglugowego pozostaje dla Rosji priorytetem, przy czym coraz większy nacisk kładzie się na rozwój żeglugi kontenerowej.
15.11.2021

Rosatom planuje ekspansję na Morzu Północnym, czeka na aprobatę Putina

Władimir Putin ma zatwierdzić projekt Północnego Korytarza Transportu Morskiego, będącego kluczową częścią Północnego Szlaku Morskiego. Rosja agresywnie promuje tę trasę jako alternatywny szlak łączący Północną Europę i Azję.
11.08.2021

Rosja rozpoczyna projekt układania kabli arktycznych

Rosja rozpoczęła w piątek układanie pierwszego podmorskiego światłowodowego kabla komunikacyjnego przez Arktykę w ramach państwowego projektu, który ma na celu doprowadzenie szybkiego Internetu do odległej, bogatej w węglowodory północy, po tym, jak prywatna inicjatywa utknęła w martwym punkcie.
06.08.2021

Chiny ruszają na Północ. Polarny Jedwabny Szlak, Amerykę trafia szlag

Arktyka stanowi jednym z kluczowych regionów świata, zarówno pod względem gospodarczym, jak i militarnym. Rosnąca intensywność starań i działań Państwa Środka pokazuje pragnienie stania się polarnym mocarstwem, które głos będzie miał znaczący wpływ w regionie.
06.07.2021

Rosyjskie plany ochrony Arktyki. Czym jest Rada Arktyczna i czego chce?

Zdaniem rosyjskiego ministra zasobów naturalnych adaptacja do zmian klimatycznych w Arktyce jest kluczowym wyzwaniem nie tylko dla Rosji, ale dla całego świata. Jakie plany ma Rosja podczas swojej kadencji w Radzie Arktycznej?
22.06.2021

Coraz więcej trujących chemikaliów w organizmach ssaków morskich

Szkodliwe związki zwane bromowanymi środkami zmniejszającymi palność (BFR) gromadzą się w tkankach zwierząt morskich, np. orek. Co gorsza, są przekazywane wraz z mlekiem matek młodym osobnikom - dowiedli naukowcy z University of Oslo (Norwegia).
22.05.2021

Antony Blinken w Kopenhadze o bezpieczeństwie Arktyki i Nord Stream 2

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kopenhadze po spotkaniu z szefem duńskiej dyplomacji Jeppe Kofodem, że ich rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa Arktyki i gazociągu Nord Stream 2.
17.05.2021

Wizyta Blinkena w Kopenhadze. Tematami rozmów Arktyka i klimat

Sekretarz stanu USA Antony Blinken z duńską premier Mette Frederiksen rozmawiał m.in. na temat bezpieczeństwa Arktyki i kwestii klimatycznych. Blinken złożył w poniedziałek wizytę w Danii.
17.05.2021

Rosja umacnia się od Arktyki do Morza Czerwonego

W strategicznych dla Rosji regionach wzdłuż jej granic umacnia ona swoje siły zbrojne, rozbudowuje infrastrukturę i testuje uzbrojenie. Powraca militarnie w rejon Morza Czerwonego, którym interesowała się od XIX wieku i z którego znikła po rozpadzie ZSRR.
27.04.2021

Norwegia podpisała umowę z USA ws. aktywności wojskowej na swej ziemi

Norwegia, która w Arktyce dzieli granicę z Rosją, podpisała w piątek porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uregulowania amerykańskiej aktywności wojskowej na swoim terytorium – informuje agencja Reutera.
16.04.2021

Wzrost żeglugi w rejonie Przejścia Północno-Zachodniego zagraża wrażliwemu ekosystemowi arktycznemu

Według najnowszego raportu grupy roboczej ds. Ochrony środowiska morskiego Arktyki (Arctic Council’s Working Group on the Protection of the Arctic Marine Environment - PAME) liczba statków wpływających do obszaru Przejścia Północno-Zachodniego wzrosła aż o 44% w latach od 2013 do 2019 roku.
15.04.2021

Rosja przeprowadziła pierwsze "naddźwiękowe ćwiczenia" w Arktyce

Siły zbrojne Rosji przeprowadziły w Arktyce pierwsze ćwiczenia z zakresu przechwytywania broni naddźwiękowej - poinformował w środę dziennik "Izwiestija". W ćwiczeniach uczestniczyły ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM, które Rosja rozmieszcza w Arktyce.
07.04.2021

Rosja potrząsa szablą, gromadzi bezprecedensową siłę militarną w Arktyce

Rosja wzmożyła swoje potrząsanie szablą w Europie Wschodniej i Arktyce - stwierdził amerykański serwis The Hill. Z kolei CNN, opisując w poniedziałek zdjęcia satelitarne z Arktyki, ocenił, że Rosja gromadzi tam "bezprecedensową" siłę militarną.
05.04.2021

Ludy Arktyki proszą europejskie firmy o pomoc w walce z niszczącym ich ziemie Norylskim Niklem

36 organizacji reprezentujących rdzennych mieszkańców rosyjskiej Arktyki wezwało europejskich partnerów Norylskiego Niklu do podjęcia działań ws. degradacji środowiska przez rosyjskiego giganta. Firma odpowiada za olbrzymi wyciek oleju napędowego z maja 2020 roku.
11.03.2021

Rosja: Nornikiel zapłacił 2 mld USD kary za wyciek paliwa w Arktyce

Rosyjski koncern Nornikiel potwierdził w środę, że zapłacił grzywnę w wysokości 146 mld rubli (ok. 2 mld USD), na którą skazał go sąd za szkody dla środowiska naturalnego po wycieku oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem wiosną 2020 roku.
10.03.2021

Chiny zamierzają stworzyć „Polarny Jedwabny Szlak” w najbliższych latach

W ramach nowego planu pięcioletniego na lata 2021-2025 Chiny zamierzają budować „Polarny Szlak Jedwabny" i brać aktywny udział w rozwoju regionu Arktyki.
09.03.2021

Naukowcy: temperatury w Arktyce mogą wzrosnąć do końca wieku o 20 stopni

Średnie temperatury w Arktyce mogą do końca XXI wieku wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza - oceniają naukowcy z Rosji. Szacunki te oparte są na założeniu, że trwać będzie emisja gazów cieplarnianych, ale nawet przy jej redukcji Arktyka będzie się ocieplać.
04.03.2021

Parlament Danii za wzmocnieniem obecności wojskowej w Arktyce i na Atlantyku

Partie duńskiego parlamentu uzgodniły w środę wzmocnienie obecności wojskowej Danii w Arktyce oraz na Północnym Atlantyku - podała telewizja TV 2. Porozumienie przewiduje m.in. budowę dronów oraz przywrócenie radarów na Wyspach Owczych.
11.02.2021

Podsumowanie konsultacji publicznych w sprawie polityki Unii Europejskiej wobec Arktyki

Komisja Europejska i Służba Działań Zewnętrznych opublikowały podsumowanie wyników konsultacji publicznych w sprawie dalszych działań Unii Europejskiej w zakresie Arktyki.
29.01.2021

One są wszędzie! Włókna poliestrowe wykryto w całym Oceanie Arktycznym

Arktyka jest barometrem zdrowia naszej planety. Ta odległa część świata stoi w obliczu bezprecedensowych ataków na środowisko, ponieważ zmiany klimatyczne i przemysłowe chemikalia zagrażają stylowi życia Eskimosów i innych społeczności tubylczych i północnych, których żywność jest w dużym stopniu uzależniona od owoców morza i ssaków morskich.
13.01.2021

„Arktyczna spirala śmierci”

W miarę ocieplania się klimatu, średni zasięg lodu morskiego w Arktyce spada. Jednak ostatnie rekordowo małe minimum odnotowaliśmy w roku 2012. Od tego czasu topnienie lodu zazwyczaj pod koniec lata hamuje. Dlaczego? Być może odpowiada za to… ocieplanie się Arktyki. Praca Francis i Wu, 2020 przedstawia możliwość istnienia ciekawego sprzężenia zwrotnego. Niestety, nie można liczyć na to, że „obroni” ono lód, jeśli temperatury będą dalej rosnąć.
07.12.2020

Kiedy lodołamacz „Arktyka” wypłynie na Północną Drogę Morską?

Rosyjski lodołamacz o napędzie atomowym „Arktyka” po raz pierwszy zacznie pływać po Północnej Drodze Morskiej pod koniec tygodnia, poinformował szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow.
10.11.2020

Lód morski Oceanu Arktycznego w tym roku jeszcze nie zaczął zamarzać: armatorzy nie narzekają

Historycznie rzecz biorąc, Ocean Arktyczny zamarzał aż po same brzegi (północne wybrzeża Kanady, Grenlandii, Rosji i Alaski) każdej zimy - pokrywał się 14 milionami kilometrów kwadratowych lodu - a następnie topniał z powrotem do około połowy tego obszaru w ciągu następnego lata. Nie w tym roku.
30.10.2020

„Zachód jest oburzony”: Die Welt ocenił strategię Rosji w Arktyce

Państwa Zachodu są oburzone polityką Rosji wobec Północnej Drogi Morskiej, ale nic nie mogą z tym zrobić, pisze dziennikarz Felix Eick w artykule dla niemieckiej gazety Die Welt.
27.10.2020

Dlaczego klimat się zmienia? O wymuszeniach i sprzężeniach słow kilka

System klimatyczny Ziemi to niezwykle delikatna machina, której elementy są powiązane gęstą siecią zależności. Nawet niewielka zmiana może spowodować całą lawinę zjawisk, które pchną planetę w zupełnie inny stan. To właśnie dzięki temu, pozornie niewielkie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka, zdołały doprowadzić do poważnego globalnego ocieplenia.
26.10.2020

Lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym przyjęty do służby

Do służby w rosyjskiej flocie wszedł lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym projektu 22220 - podał w czwartek dziennik "Izwiestija". Uroczystość odbyła się w Murmańsku w środę, w obecności premiera Michaiła Miszustina.
22.10.2020

IEEFA: coraz więcej instytucji ogranicza finansowanie wierceń w Arktyce

Liczba wielkich instytucji finansowych, które wprowadziły ograniczania finansowania wierceń za ropą i gazem w Arktyce sięga już 50 - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu think-tanku IEEFA. Tylko w 2020 r. restrykcje wprowadziły 23 wielkie firmy.
19.10.2020

Rejs historycznego żaglowca Sedov przez Arktykę: po drodze nie napotkał lodu

Po raz pierwszy tego typu statek pływał po rosyjskiej trasie arktycznej między Pacyfikiem a Atlantykiem. Sedov w miniony wtorek minął południowy kraniec archipelagu Novaya Zemlya i spodziewany jest w Murmańsku jeszcze w tym tygodniu.
16.10.2020

Największa wyprawa arktyczna wróciła do Niemiec alarmując o topniejącym lodzie

Lodołamacz z wyprawą naukową, która przez ponad rok badała Arktykę, powrócił w poniedziałek do macierzystego portu w Niemczech. Naukowcy alarmują o gwałtownie topniejącym lodzie morskim, co spowodowane jest globalnym ociepleniem.
12.10.2020

Arktyka się topi. Szokujące zdjęcia pokazują konsekwencje 100 lat zmian klimatycznych (foto)

Na początku XX wieku lodowce arktyczne były najbardziej tajemniczymi i nieodkrytymi cudami natury. Po ponad 100 latach badań, eksploracji i eksploatacji, stały się przerażającym świadectwem skutków globalnego ocieplenia. Christian Åslund, szwedzki fotoreporter współpracujący z Greenpeace, zebrał kilka wczesnych zdjęć lodowców na Svalbardzie w Norwegii z Norweskiego Instytutu Polarnego i zestawił je z własnymi zdjęciami tych samych miejsc z 2002 roku. Różnice są niewiarygodne.
28.09.2020

Bakterie w wodach Arktyki - badaczki z Politechniki Gdańskiej na Spitsbergenie

Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa w rejony rezerwatu przyrody na Spitsbergenie, z udziałem badaczek z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem prowadzonych badań jest identyfikacja składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
25.09.2020

Nowe badania potwierdzają: Arktyka się topi. Tempo zmian jest nadzwyczajne

Arktyka przechodzi w zupełnie nowy stan klimatyczny z powodu szybkiego ocieplenia. Wielkość lodu morskiego późnym latem, kiedy osiąga swoje coroczne minimum, weszła już w statystycznie inny klimat, a temperatura powietrza na powierzchni i liczba dni z padającym deszczem zamiast śniegu również zaczynają się zmieniać. – Tempo zmian jest nadzwyczajne – alarmuje Laura Landrum, naukowiec amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery.
24.09.2020

Spadek powierzchni lodu morskiego utrudnia niedźwiedziom polowania. Jak długo wytrzymają?

Okresy bez pokrywy lodowej w Arktyce stają się coraz dłuższe – już w latach 40. wydłużą się tak bardzo, że w niektórych rejonach niedźwiedzie polarne nie będą w stanie przetrwać, a w scenariuszu wysokich emisji gazów cieplarnianych pod koniec stulecia doszłoby do tego prawie wszędzie.
14.09.2020

Jakie konsekwencje będzie miało zniknięcie lodów Arktyki?

Co dekadę bezpowrotnie topnieje 13 proc. lodu morskiego na półkuli północnej. Za kilkadziesiąt lat może on w okresie letnim zniknąć zupełnie. Zmniejszenie jego zasięgu na półkuli północnej powoduje dalsze zmiany klimatu i występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych na Ziemi - mówi ekspert z PAN.
23.08.2020

W tym roku tylko kilkoro naukowców dotrze do polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie

Miało być ich kilkudziesięcioro, jednak przez pandemię do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie naukowców dotrze tylko kilkoro. Ekspedycja w tym sezonie skupi się głównie na utrzymaniu infrastruktury stacji.
17.08.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Najmniejsza w całej historii ilość lodu w Arktyce

Niepokojące wieści z Arktyki. Ilość lodu w krainie wiecznych lodów w lipcu br. była najmniejsza w całej historii prowadzenia obserwacji - oświadczył w środę szef rosyjskiego ośrodka Gidromietcentr Roman Wilfand. Już wcześniej meteorolodzy ostrzegli, że temperatura w Arktyce bije rekordy ciepła.
05.08.2020

Do roku 2100 może już nie być niedźwiedzi polarnych!

Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne kroki przeciwdziałające zmianom klimatycznym niedźwiedzie polarne mogą wyginąć przed rokiem 2100 – ostrzega pismo „Nature Climate Change”.
28.07.2020

Rekord temperatury na Spitsbergenie

Na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard w Arktyce zanotowano w sobotę najwyższą temperaturę w historii pomiarów - podał norweski instytut meteorologiczny. W najcieplejszym miejscu temperatura wyniosła 21,7 stopni Celsjusza, bijąc poprzedni rekord o 0,4 stopnia
25.07.2020

USA będą bardziej aktywne w Arktyce?

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który składa wizytę w Danii, powiedział w środę, że Ameryka będzie bardziej aktywna w Arktyce, aby stanowić przeciwwagę dla rosnącego wpływu Rosji oraz ambicji Chin dotyczących odegrania roli w tym regionie.
22.07.2020

UE rozpoczyna konsultacje w sprawie polityki wobec Arktyki

Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych wspólnie rozpoczęły dziś konsultacje społeczne w sprawie dalszych działań w zakresie polityki Unii Europejskiej wobec Arktyki.
20.07.2020

Sputnik Polska: Rosja zbudowała poligon do „opanowania” Arktyki

Na Svalbardzie otwarto pierwszy poligon do badania wiecznej zmarzliny i wypróbowania technologii rozwoju Arktyki, powiedział Sputnikowi szef Roshydrometu Igor Szumakow.
15.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Sputnik Polska: Nad Arktyką pojawi się „kopuła termiczna”

Ogromny obszar wysokiego ciśnienia, często nazywany „kopułą termiczną”, utworzy się nad Oceanem Arktycznym w przyszłym tygodniu i przyspieszy topnienie lodu morskiego – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem meteorolog Fińskiego Instytutu Meteorologii Mika Rantanen.
04.07.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.