• <

Wynik wyszukiwania - "akcja" - Wiadomości

Tak gorąco na Morzu Czerwonym nie było od dawna. Siły koalicji zwalczają Huti w każdej domenie i pomagają ofiarom ataków

Nie milkną echa po ostatnich atakach, w trakcie których Huti zdołali skutecznie uszkodzić dwa statki. Na masowcu M/V Tutor zginął członek załogi, natomiast na drobnicowcu M/V Verbena, mającym polskiego operatora, jeden został ranny. Z kolei siły USA pierwszy raz od dłuższego czasu zatopiły łodzie patrolowe bojowników, nie podając jednak informacji, czy zadali im też straty w ludziach.
14.06.2024

Wielka akcja antynarkotykowa Guardia Civil. Zatrzymano sześć łodzi wyładowanych narkotykami

Funkcjonariusze hiszpańskiej formacji przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę operację skierowaną przeciwko przemytnikom nielegalnych substancji. W sumie zatrzymano sześć łodzi przewożących 293 bele haszyszu przejęte na Atlantyku, nieopodal miasta Huelva.
14.05.2024

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Tragiczny finał poszukiwań żołnierza sił specjalnych. Służby odnalazły ciało

Zakończyły się trwające od 24 kwietnia poszukiwania operatora Jednostki Wojskowej GROM, który zaginął w trakcie ćwiczeń nurkowych w Morzu Bałtyckim. Służby wyłowiły z wody ciało żołnierza.
27.04.2024

Wojsko i ratownicy nadal poszukują płetwonurka GROM-u w Zatoce Gdańskiej

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar - podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.
25.04.2024

Po tygodniu udało się uratować rozbitków, którzy utknęli na wyspie na Oceanie Spokojnym

Dzięki koordynacji służb USA i Mikronezji udało się uratować trzy osoby, które znajdowały się na atolu na Oceanie Spokojnym.
10.04.2024

Katastrofa mostu w Baltimore. Ruszyły prace rozbiórkowe, uruchomiono awaryjny tor żeglugowy

W Baltimore ruszyły prace nad rozbiórką zawalonego mostu Francis Scott Key. Jednocześnie ustanowiony został tymczasowy tor żeglugowy dla kluczowych jednostek o niewielkim zanurzeniu.
02.04.2024

Siły morskie Indii ponownie uratowały statek porwany przez piratów

Zakończyła się kolejna, antypiracka akcja Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy). Zespół abordażowy zatrzymał statek rybacki i wymusił poddanie się dziewięciu uzbrojonych piratów. Udało się uratować całą załogę, w której skład wchodziło 23 obywateli Pakistanu.
02.04.2024

Baltimore. Uwolnienie statku Dali jeszcze niemożliwe

Kontenerowiec Dali, który utknął pod zniszczonym mostem po wypłynięciu z portu Baltimore, nie zostanie uwolniony w najbliższym czasie. Nie wiadomo ile potrwa usuwanie zawalonej konstrukcji, która dociska statek do dna kanału. Ponadto okazało się, że pod rumowiskiem biegnie gazociąg.
31.03.2024

Malutka łódź na oceanie bez paliwa

Ośmiometrowa łódź typu RIB z szóstką ludzi na pokładzie nie powróciła w zeszłym tygodniu do portu z rejsu po Atlantyku. Poszukiwania trwały przez kilkadziesiąt godzin.
29.03.2024

Wyprawa Save The Baltic Sea na przystanku w Darłowie

Należący do organizacji Save The Baltic Sea uczestnicy trwającej od kilkunastu dni ekspedycji po plażach Bałtyku 27 marca dotarli do Darłówka. Goście z Litwy, Łotwy, Estonii i Włoch wędrują poprzez 8 krajów pokonując dystans 6000 km.
29.03.2024

Groźne wycieki niebezpiecznych substancji na wybrzeżu. Interweniowała służba SAR

Specjaliści z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa uczestniczyli tego samego dnia w akcjach, które miały miejsce w Ustce i Świnoujściu. Wzięli udział w działaniach zwalczania rozlewów substancji niebezpiecznych.
16.02.2024

Greckie służby zajęły statek, którego załoga "podniosła bunt" i wzięła zakładników

Straż Wybrzeża Grecji opublikowała na serwisie YouTube nagranie wejścia komandosów na zbiornikowiec Arina 1 (IMO 9246463, MMSI 511100469). Członkowie załogi statku przetrzymywali trzech inspektorów mających dokonać wyceny statku przed zakupem przez innego armatora. Sytuacja wiąże się z szeregiem perturbacji wokół jednostki, wokół której ponownie narobiło się wiele szumu.
13.02.2024

Ulepszone łodzie dla brytyjskich marines, aby mogli uderzać "szybciej i mocniej"

Wprowadzane do użytku w operacjach na pierwszej linii frontu na całym świecie szybkie łodzie określane jako Commando Raiding Craft (CRC) zostały gruntownie przeprojektowane i przebudowane, aby komandosi z brytyjskiej armii mogli skutecznej prowadzić swoje działania związane z szybkimi akcjami na wybrzeżach.
09.02.2024

Sukces ukraińskich komandosów. Zneutralizowali rosyjską stację radarową na Morzu Czarnym

Zespół operatorów z 73. Morskiego Centrum Specjalnego Przeznaczenia dokonali zajęcia platformy wydobywczej na Morzu Czarnym, wykorzystywanej przez Rosjan do pozyskiwania danych o ruchu morskim. Operacja ma zapewnić bezpieczniejszy ruch statków i ograniczyć możliwości operacyjne Floty Czarnomorskiej w północno-zachodniej części akwenu.
07.02.2024

Kolejna skuteczna operacja antypiracka sił morskich Indii. Komandosi odbili porwany statek

Pod koniec stycznia okręt Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy) INS Sharada (P55), przechwycił sygnał o porwaniu przez somalijskich piratów statku rybackiego. Po trwających dwa dni działaniach w związku z lokalizacją jednostki, marynarze wsparci przez działania śmigłowca i zespołu komandosów uratowali jej załogę z rąk porywaczy.
02.02.2024

Rosyjski okręt pokonany przez drony. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą sie spektakularnym zatopieniem kutra rakietowego Iwanowiec

Nagranie udostępnione przez ukraińskie siły morskie pokazuje, jak kolejne drony, pod ciągłym ostrzałem, zbliżają się do wrogiego okrętu i detonują przy jego kadłubie ładunki wybuchowe. Dzięki temu wroga jednostka została ciężko uszkodzona. To kolejny sukces Morskich Sił Ukrainy, które choć są dużo słabsze od Floty Czarnomorskiej i nie są w stanie osiągnąć przewagi na swoim akwenie, potrafią skutecznie zadać straty rosyjskiej armii.
01.02.2024

Siły morskie USA zajęły statek wykorzystywany do transportu irańskiej broni dla Huti

Jak donosi Centralne Dowództwo Sił USA (US Central Comand, CENTCOM), 11 stycznia tego roku zespół sił specjalnych US Navy dokonał zajęcia i inspekcji na jednostce morskiej zaangażowanej w zakazany transport uzbrojenia do Jemenu. Wykorzystywany sprzęt miał trafić do rąk bojowników Huti, a jako pochodzenie wyposażenia wskazano Iran. To w trakcie tej akcji, z powodu warunków pogodowych, miało dojść do zaginięcia dwóch żołnierzy.
16.01.2024

Brawurowa akcja na Morzu Arabskim. Komandosi odbili statek porwany przez piratów

Żołnierze jednostki specjalnej Marynarki Wojennej Indii przeprowadzili operację odzyskania statku MV Lila Norfolk i uwolnienia załogi porwanych przez somalijskich piratów.
05.01.2024

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023 - rekord charytatywnej zbiórki! Znamy datę tegorocznego biegu

W zeszłym roku w niedzielę 25 czerwca 2023 firmy Hutchison Ports Gdynia (GCT) oraz Ocean Network Express (ONE) już po raz trzeci zorganizowały na terenie terminalu GCT zawody biegowe na dystansach 1 mili morskiej oraz 5 km. Wydarzenie okazało się być rekordowe zarówno pod względem frekwencji. Oprócz prawie tysiąca dorosłych uczestników udało się także zorganizować biegi dla dzieci, które zgromadziły 300 małych amatorów biegania.
04.01.2024

Amerykańscy nurkowie z pomocą okrętu ratowniczego wydobyli wrak samolotu, który spadł do morza w pobliżu Japonii

Okręt ratowniczy US Navy, USNS Salvor, we współpracy z zespołem nurków, wydobył z dna morza wrak zaginionego przed miesiącem samolotu transportowego V-22 Osprey,, który niespodziewanie runął do morza. Zginęła cała, ośmioosobowa załoga. Teraz specjaliści będą mogli dokładnie przebadać przyczyny katastrofy.
28.12.2023

Niewybuchy już nie stanowią zagrożenia. Marynarze zabezpieczyli morskie znalezisko

Od rana specjaliści z Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety intensywnie działała w związku z wykryciem niewybuchów z czasów II wojny światowej, które zalegały blisko helskiej plaży. W związku z tym marynarze zabezpieczyli obszar oraz przeprowadzili akcję wydobycia stwarzających zagrożenie bomb lotniczych.
15.12.2023

Załoga wycieczkowca uratowała sześć osób po wywróceniu się statku towarowego

Załoga wycieczkowca Carnival Vista uratowała sześciu mężczyzn, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie na otwartym oceanie w okolicach Dominikany. Sytuacja miała miejsce wczoraj, wczesnym rankiem czasu lokalnego, po tym jak w nocy przewrócił się mały statek towarowy, na pokładzie którego się znajdowali.
14.12.2023

Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i ratownicy specjalistycznej firmy Smit wydobyli z dna Zatoki Kaneohe na Hawajach samolot patrolowy P-8A Poseidon, który wpadł do wody w listopadzie. Maszynę prawdopodobnie uda się przywrócić do służby.
05.12.2023

Wyciek z promu Marco Polo na Bałtyku. Ratownicy ścigają się z pogodą

Ratownicy pracujący nad zabezpieczeniem wycieku paliwa z promu Marco Polo, który utknął na mieliźnie u wybrzeży Szwecji, spieszą się – nadchodzą niebezpieczne burze.
01.11.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Specjaliści izraelskich sił morskich w akcji. Uratowali znaczną grupę zakładników

Siły Zbrojne Izraela podały informację, że elitarna jednostka Shayetet 13 została wysłana 7 października w rejonie bliskim Strefy Gazy celem odzyskania placówki wojskowej Sufa i uratowaniu przetrzymywanych tam osób. Komandosi w brawurowy sposób zrealizowani powierzone im cele.
13.10.2023

Konfiskata kokainy o wartości 170 milionów dolarów największym sukcesem w historii irlandzkiej walki z przemytem

Irlandzkie władze poinformowały o efekcie spektakularnej akcji zatrzymania statku MV Matthew, który wykorzystano do przewozu narkotyków. Okazało się to być największym przejęciem kokainy w historii Irlandii.
02.10.2023

Załogant frachtowca zaginął w drodze do Polski

Zachodnie media donoszą o tajemniczym zaginięciu członka załogi holenderskiego statku przeprawiającego się przez Kanał Kiloński i płynącego do Świnoujścia.
30.09.2023

Patrolowiec sił morskich Holandii przechwycił niemal tonę kokainy na Morzu Karaibskim

Załoga HNLMS Groningen (P843), wykonująca zadania w związku z zwalczaniem przemytu narkotyków na Karaibach, dokonała zatrzymania łodzi wykorzystywanej przez przestępców do dostarczania nielegalnych substancji. To kolejny epizod trwającej od lat walki międzynarodowych sił morskich z przemytnikami.
22.09.2023

Karaiby w narkotykowych szponach. Międzynarodowe siły morskie zwalczają przemyt

Brytyjski niszczyciel HMS Dauntless, wspierany przez śmigłowiec Wildcat, oddział piechoty morskiej i zespół amerykańskiej straży wybrzeża przechwycił transport ponad tony kokainy o czarnorynkowej wartości 140 mln funtów. Wpisuje się to rosnące zaangażowanie marynarek wojennych wielu państw w zakresie prowadzenia akcji przeciwko handlarzom narkotyków na Morzu Karaibskim.
11.09.2023

Strażacy wydobyli ciało 56-latka z Drwęcy

Strażacy wydobyli ciało 56-letniego mężczyzny z rzeki Drwęca w Brodnicy (Kujawsko-Pomorskie). Sprawę służbom zgłosili kajakarze. Kujawsko-pomorskie służby poszukują cały czas mężczyzn, którzy zaginęli pod wodą w wyrobisku żwirowni w Wojdalu, a także w jeziorze Ostrowskim w Przyjezierzu.
13.08.2023

Atak na most krymski. Mnożą się teorie na temat jego przebiegu i użytej broni

Choć na ten moment nie jest to wciąż oficjalnie potwierdzone, wiele wskazuje iż Ukraina dokonała ataku na Most Krymski z użyciem bezzałogowego drona. To już drugi od października ubr. incydent związany z uszkodzeniem tej ważnej drogi łączącej półwysep z Rosją, będący też symbolem panowania Moskwy nad Krymem.
17.07.2023

Ciało mężczyzny wyłowiono z Wisły w Gniazdowie na Pomorzu

W poniedziałek po południu z Wisły w miejscowości Gniazdowo w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie) wyłowiono ciało mężczyzny. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności jego śmierci.
11.07.2023

Brawurowa akcja US Navy. Amerykanie powstrzymali irański okręt przed zajęciem dwóch tankowców

Na obszarze Zatoki Omańskiej siły USA zapobiegły dwóm próbom przejęcia tankowców handlowych przez irańską marynarkę wojenną. Oba incydenty miały miejsce na wodach międzynarodowych.
05.07.2023

U wybrzeży Gilblartaru podniesiono z dna kadłub kłopotliwego statku. Zalegał tam od miesięcy

Akcja mająca na celu usunięcie wraku masowca OS 35 u wybrzeży Gibraltaru została w dużej mierze zakończona 3 lipca. Dwie sekcje kadłuba zostały teraz wydobyte z oceanu 10 miesięcy po tym, jak statek uderzył w zakotwiczony gazowiec i zatonął na dnie morskim w pobliżu jedna z plaż Gibraltaru.
05.07.2023

Pożar na promie. Z pomocą ruszyła straż wybrzeża

Służby prasowe Straży Wybrzeża Filipin poinformowały o wybuchu pożaru na promie M/V Esperanza Star. Na pokładzie znajdowało się 120 osób, cywili, żołnierzy i członków załogi.
18.06.2023

Kolejny sukces morskich specjalistów. Usunęli półtonową bombę zalegającą w Porcie Gdynia

W trakcie prac związanych z pogłębianiem dna toru podejściowego gdyńskiego portu robotnicy natknęli się na duży, podejrzany przedmiot. Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoznali w nim ważącą 500 kg bombę lotniczą z czasów II wojny światowej.
16.06.2023

Akcja w porcie. Udaremniono przemyt kokainy za 20 mln dolarów

Władze peruwiańskie poinformowały w poniedziałek, że przejęły w piątek ponad 2 tony kokainy w największym porcie Peru, El Callao, na obrzeżach stolicy Limy, która miała trafić do Turcji szlakiem morskim.
28.03.2023

[WIDEO] Indie. 22 załogantów uratowanych z tonącego tankowca

Indyjska straż przybrzeżna ewakuowała 22 członków załogi tankowca, który nabierał wody na Morzu Arabskim.
08.07.2022

[WIDEO] Kokaina o wartości 100 mln USD - zarekwirowana i wyładowana w Miami przez U.S. Coast Guard

W piątek z jednostki Straży Przybrzeżnej USA Thetis wyładowano na nabrzeże w Miami na Florydzie kokainę o wartości prawie 100 milionów dolarów.
18.06.2022

Ukraina. Wojsko: Rosjanie prowadzą poszukiwania w miejscu zatonięcia krążownika Moskwa

Rosjanie rozpoczęli akcję poszukiwawczą w miejscu zatonięcia krążownika Moskwa w północno-zachodniej części Morza Czarnego, o czym poinformował w czwartek na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.
21.04.2022

Przewrócony jacht na Zatoce Gdańskiej. Trwa akcja ratunkowa

Na Zatoce Gdańskiej w Gdyni trwa akcja ratunkowa. Ze wstępnych ustaleń wiadomo, że przewrócił się jacht, którym płynęły cztery osoby. Świadkowie relacjonowali, że dwie osoby unosiły się na wodzie, zostały one już przetransportowane na brzeg, stan ich zdrowia nie jest znany. Trwają poszukiwania dwóch osób.
08.04.2022

Płock. Starosta wypadł z łodzi na Wiśle, trwają poszukiwania

W niedzielę wieczorem z łodzi pływającej po Wiśle w okolicy Świniar niedaleko Płocka wypadł mężczyzna. Prokuratura Rejonowa w Płocku potwierdziła, że jest to starosta płocki Mariusz Bieniek. W akcji poszukiwawczej bierze udział kilkanaście jednostek.
23.08.2021

Niesamowite żaglowce w Gdańsku. Rozpoczął się zlot Baltic Sail

28 żaglowców, 110 rejsów po Zatoce Gdańskiej, 900 żeglarzy i mnóstwo innych atrakcji. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się zlot Baltic Sail. Żeglarskie święto potrwa do niedzieli. W tym roku jest częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
05.07.2018

SAR z nowym systemem łączności. Będzie bezpieczniej

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z nowym systemem łączności. TETRA, czyli bezpieczny standard łączności dla przemysłu i służb państwowych, wykorzystywany szczególnie w sytuacjach krytycznych, umożliwi skuteczniejsze przeprowadzanie akcji poszukiwawczych i ratowniczych na morzu. W Polsce operatorem systemu jest Energa, która we wtorek w Gdyni oficjalnie udostępniła go ratownikom morskim.
19.12.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.