• <

Wynik wyszukiwania - "Nafta" - Wiadomości

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
10.04.2024

Bando: Koszt pływającego terminala LNG to ok. 4,7 mld zł

Koszt budowy pływającego terminala LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej to ok. 4,7 mld zł - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej.
22.02.2024

GAZ-SYSTEM wybrał dostawcę polskiego FSRU

30 stycznia 2024 r. Spółka dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty na dostarczenie i obsługę jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która ma pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego LNG w Zatoce Gdańskiej. GAZ-SYSTEM będzie kontynuował rozmowy dotyczące warunków umowy czarterowej dla FSRU z firmą Mitsui O.S.K. Lines.
01.02.2024

Terminal LNG w Kłajpedzie z dostępnymi zdolnościami regazyfikacyjnymi

Litewski operator terminalu LNG w Kłajpedzie, KN Energies (dawniej Klaipedos Nafta), ogłosił, że jest dostępna niewykorzystana przepustowość terminalu FSRU do rezerwacji. Jednocześnie ma ona wskazywać na duży popyt na usługi infrastruktury gazowej, przy czym dotychczasowe zainteresowanie nawet dwukrotnie przekraczało możliwości oferowane przez firmę.
16.01.2024

Klaipedos Nafta będzie zarządzać czterema niemieckimi terminalami LNG

Litewski operator terminali energetycznych Klaipedos Nafta bierze w zarząd komercyjny cztery niemieckie terminale LNG na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
08.01.2024

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Litwa. Władze wzmacniają podwodną kontrolę terminalu LNG

Po uszkodzeniu gazociągu Balticconnector, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego terminalu LNG. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który „wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą".
21.10.2023

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

18 sierpnia 2023 r. spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, który będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
20.08.2023

Gaz-System ma komplet pozwoleń dla części lądowej terminala FSRU

Gaz-System ma kompletu pozwoleń administracyjnych dla części lądowej morskiego terminala regazyfikującego FSRU - poinformowała spółka w piątek. Oznacza to, że wszystkie trzy gazociągi lądowe FSRU są gotowe do budowy, która ma ruszyć w 2024 roku.
28.07.2023

Gaz-System bada możliwości dla drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG

Gaz-System uruchomił procedurę open season dla terminalu FSRU 2, czyli drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG. Od jej wyników zależy budowa drugiej jednostki - poinformował w piątek operator. Dodał, że to efekt dużego zainteresowania zwiększeniem zdolności regazyfikacji terminalu FSRU.
14.07.2023

FRSU z umową na dofinansowanie z funduszy europejskich

Gaz-System podpisał umowę z CINEA (Agencją Wykonawczą Komisji Europejskiej) na dofinansowanie prac projektowych oraz opracowanie specyfikacji technicznej projektu LNG w Zatoce Gdańskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro. Decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia od rosyjskiego gazu oraz zwiększenia dostępności LNG dla Polski i regionu.
14.07.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Kurtyka: Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy

Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy - stwierdził w czwartek były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w 2030 r. zdolności produkcyjne świata w tej dziedzinie osiągną wartość 630 mld dol., z tego 500 mld dol. przypadnie na Chiny.
01.06.2023

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku - poinformował prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk. Jak dodał w całej polskiej strefie Bałtyku można zmagazynować potencjalnie 1 mld ton CO2. Branża czeka na regulacje prawne.
01.06.2023

PERN: w 2023 r. zostaną oddane kolejne zbiorniki na paliwa

W 2023 r. zostaną oddane kolejne zbiorniki na paliwa o łącznej pojemności ćwierć mln m sześc. zlokalizowane na terenie całej Polski - poinformował w czwartek wiceprezes PERN Paweł Stańczyk.
01.06.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Skrypka: Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

Gaz-System analizuje, czy powstanie jeden czy dwa pływające terminale gazowe FSRU

Gaz-System analizuje czy powstanie jeden, czy dwa pływające terminale gazowe FSRU - poinformował w czwartek prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński. Budowę drugiej jednostki prezes uzależnił od tego, czy będzie zapotrzebowanie na większe ilości gazu nie tylko w Polsce, ale i w regionie.
16.03.2023

W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.
04.02.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Grupa ORLEN: bezpieczeństwo gazowe dzięki rekordowej liczbie dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

65 milionów euro na ekologię dla Portu Kłajpeda

65 milionów euro – na tyle opiewać będzie pożyczka, którą zarząd litewskiego portu w Kłajpedzie otrzyma na rozwijanie zielonych rozwiązań. Europejski Bank Inwestycyjny udzielił jej Litwie w ramach rozwijania głównego portu morskiego w tym kraju.
19.12.2022

20 mln euro unijnego wsparcia dla Gaz-Systemu na terminal FSRU w Gdańsku

Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na opracowanie specyfikacji technicznej i przeprowadzenie prac projektowych. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro. W kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia od rosyjskiego gazu oraz zwiększenia dostępności LNG dla Polski i regionu.
12.12.2022

Gaz-System wybrał projektanta dla „części morskiej” projektu FSRU

GAZ-SYSTEM podpisał umowę z firmą Rambøll Danmark A/S na opracowanie projektu budowlanego dla infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU.
15.11.2022

PGNiG zarezerwowało regazyfikację 0,5 mld m sześc. gazu rocznie w Kłajpedzie

PGNiG zarezerwowało w terminalu LNG w Kłajpedzie na Litwie zdolności regazyfikacyjne w wysokości 0,5 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Operator litewskiego terminala Klaipedos Nafta rozstrzygnął procedurę przydziału mocy regazyfikacyjnych.
30.09.2022

Litwa zwiększa bezpieczeństwo terminalu LNG po uszkodzeniu Nord Streamu

Po uszkodzeniu rurociągów Nord Stream Litwa podejmuje dodatkowe kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa w swoim terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) – powiedział w czwartek prezydent Gitanas Nauseda.
29.09.2022

PGNiG odebrało w terminalu w Kłajpedzie 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.
26.09.2022

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy - poinformował w środę BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy - dodał BGK.
21.09.2022

TotalEnergies sprzedał rosyjskiemu Novatekowi swoje akcje w spółce wydobywającej gaz w Rosji

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies poinformował w piątek o zawarciu z rosyjskim partnerem Novatek porozumienia, w ramach którego przekaże mu swoje udziały w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje w Rosji.
26.08.2022

Polenergia i Modus Energy chcą wspólnie budować morskie farmy wiatrowe

Spółki Polenergia i Modus Energy złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy, którego działalność będzie obejmowała budowę, rozwój i obsługę morskiej farmy wiatrowej na litewskim obszarze morskim – poinformował regulator.
16.08.2022

Ropa rurociągiem "Przyjaźń" wraca także na Słowację

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik zadeklarował w środę w Bratysławie, że ropa popłynie przez rurociąg "Przyjaźń" w ciągu najbliższych godzin. Dodał, że problem wystąpił w Europie Zachodniej w jednym z banków, a zatrzymanie ropy nie było winą strony rosyjskiej czy ukraińskiej.
10.08.2022

Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech

Rosja wstrzymała 4 sierpnia dostawy ropy południowym odcinkiem ropociągu „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech, tłumacząc to tym, że nałożone na nią międzynarodowe sankcje uniemożliwiły zrealizowanie płatności za tranzyt surowca - podaje we wtorek Bloomberg.
09.08.2022

Morawiecki: Polska zaczęła budowę gazociągu na Morzu Bałtyckim. Będzie też FSRU

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo. Jak dodał, Polska rozumiejąc wyzwania wiążące się z polityką Rosji rozpoczęła budowę gazociągów i rozbudowę terminala LNG.
27.07.2022

TotalEnergies dostarczy piąty terminal FSRU dla portu Lubmin w Niemczech

Francuski koncern TotalEnergies rozpoczął współpracę z niemiecką firmą Deutsche ReGas w celu szybkiego uruchomienia nowego terminalu FSRU w porcie Lubmin w Niemczech. Partnerzy planują uruchomić go w grudniu 2022 roku.
21.07.2022

Prezes Gaz-Systemu: ściganie się na pływające terminale gazowe nie jest rozsądne

Ściganie się dziś na pozyskanie pływających terminali gazowych nie jest rozsądne - ocenił we wtorek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Dodał, że na razie projekt pozyskania takiej jednostki dla Polski jest realizowany zgodnie z założeniami.
20.07.2022

Litwa ocenia zwiększenie przepustowości terminala LNG

Klaipedos Nafta, operator terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) i ropy naftowej w Kłajpedzie, rozpoczyna badania infrastruktury technicznej w celu oceny możliwości zwiększenia rocznej zdolności rozładunkowej terminalu LNG.
15.07.2022

Niemiecki FSRU rozpocznie pracę w grudniu

Efektem wojny w Ukrainie jest rozbudowa przez Niemcy infrastruktury dla paliw kopalnych, takich jak gaz i ropa, między innymi na Morzu Bałtyckim. Rosja czasowo wstrzymała dostawy gazu ziemnego przez Nord Stream 1 do Lubmina (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Niemiecka firma ReGas pracuje nad instalacją w tym miejscu pływającego terminalu na gaz LNG, który ma rozpocząć pracę już w grudniu.
14.07.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”). Część 1

W naszym opracowaniu Konosament jako dowód na okoliczność danych ładunkowych dokonaliśmy pogłębionej analizy pierwszej, niezwykle istotnej, funkcji konosamentu – dokumentacyjnego potwierdzenia przez przewoźnika przyjęcia do przewozu określonego (w kategoriach znaków głównych, ilości i stanu zewnętrznego) ładunku.
13.07.2022

Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

Wchodzące w skład Grupy Orlen spółki Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG. Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie. To istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.
08.07.2022

Moskwa: z perspektywy energetyki Trójmorze strategiczne dla Polski

Z perspektywy energetyki i bezpieczeństwa energetycznego współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza jest strategiczna dla Polski - powiedziała w czwartek na Kongresie 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.06.2022

Gaz ziemny dla Europy i odblokowanie ukraińskich portów tematami rozmów premierów Izraela i Włoch

Izrael może pomóc Europie z gazem ziemnym - zadeklarował we wtorek premier tego kraju Naftali Benet po spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Draghim. Obaj rozmawiali też o potrzebie jak najszybszego odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.
14.06.2022

Rząd chce, by w krótkim czasie ukończone zostały analizy dot. FSRU

Rząd chce, by w krótkim czasie ukończone zostały analizy dot. inwestycji w pływający terminal gazu LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej - poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
13.06.2022

Gazociągi lądowe FSRU z kompletem decyzji środowiskowych

Gaz-System uzyskał decyzje środowiskowe dla wszystkich trzech gazociągów lądowych, projektowanych w ramach programu FSRU.
10.06.2022

Lotos Petrobaltic z Orlenem pracują nad spławianiem Wisłą CO2 do wyrobisk na Bałtyku

Lotos Petrobaltic z Orlenem i Grupą Azoty pracują nad projektem spławiania Wisłą dwutlenku węgla do wyrobisk na dnie Bałtyku, a następnie, w dłuższej pespektywie, nad produkcją z CO2 paliw syntetycznych w nowo powstałym zakładzie w Elblągu - poinformowały we wtorek spółki.
07.06.2022

Minister klimatu: przepustowość terminalu w Zatoce Gdańskiej ma wynieść co najmniej 12 mld m sześc.

W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech, Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m sześc. gazu - zapowiedziała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.06.2022

Dwa FSRU na Zatoce Gdańskiej? Czechy i Słowacja zainteresowane

Czechy i Słowacja są zainteresowane terminalem FSRU w Zatoce Gdańskiej; Polska może postawić tam drugi FSRU, w zależności od zainteresowania naszych sąsiadów - powiedziała w wywiadzie dla portalu Biznesalert.pl minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
30.05.2022

Sasin w Davos: Polska gotowa na wielkie inwestycje, m.in. pływający terminal FSRU w Gdańsku

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.
23.05.2022

Finlandia i Estonia łączą siły w projekcie pływającego terminala LNG

W środę 5 maja 2022 roku przedstawiciele operator systemów gazowych Elering i Gasgrid Finland podpisali umowę o współpracy w zakresie wspólnej dzierżawy i zarządzania pływającym terminalem LNG (FSRU). Dwa kraje łączą siły na rzecz bezpieczeństwa dostaw gazu w Estonii i Finlandii poprzez rezygnację z importu rosyjskich gazociągów. Prywatna firma Alexela złożyła zaskakującą ofertę Eleringowi, który nie ukrywa zaskoczenia. Ostatecznie strona rządowa i prywatne firmy doszły do porozumienia.
20.05.2022

FSRU na Zatoce Gdańskiej będzie szybciej. Słowa dyrektora Gaz-System

Potrzeba zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego z dala od rosyjskich surowców wymusza szukania alternatyw. Wraca temat płynnego gazu LNG. Do istniejącego terminalu FSRU w Świnoujściu ma dołączyć nowy w Gdańsku. Gaz-System zapewnia, że szybciej niż planowano.
17.05.2022

Minister Moskwa: dostajemy prośby o powiększenie planowanego terminala LNG

Dostajemy, głównie z południa, prośby o powiększenie przepustowości planowanego terminala LNG w Gdańsku - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.05.2022

Pierwszy transport LNG dla PGNiG dotarł do Kłajpedy

Do terminala LNG w Kłajpedzie na Litwie dotarł pierwszy ładunek skroplonego gazu, kupionego przez PGNiG w USA. Jak poinformowała w piątek spółka, to 65 tys. ton LNG - co odpowiada 90 mln m sześc. gazu - z Freeport w Teksasie. Gaz trafi częściowo do Polski.
06.05.2022

Gaz-System gotowy przyspieszyć prace nad pływającym terminalem LNG w Gdańsku

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System jest gotowy przyspieszyć prace nad projektem pływającego terminala LNG w Gdańsku, o ile zapadną strategiczne decyzje i spełnione zostaną pewne warunki - poinformował w czwartek prezes spółki Tomasz Stępień.
05.05.2022

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla sześciu statków

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w litewskiej Kłajpedzie dla sześciu statków – poinformował w czwartek w wywiadzie dla nadawcy publicznego LRT litewski minister energii Dainius Kreivys.
05.05.2022

Armator Avenir LNG współpracuje z PGNiG przy transporcie gazu

Armator Avenir LNG rozpoczął współpracę z litewską firmą handlową w zakresie transportu surowca na niewielkie odległości. Nabywcą gazu jest PGNiG.
13.04.2022

PGNiG: dwa lata przeładunków LNG w Porcie Kłajpeda

W piątek minęły dwa lata od rozpoczęcia użytkowania przez PGNiG stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. Tylko w tym roku, od stycznia do końca marca, załadowano tam 211 autocystern – prawie tyle, ile przez 9 miesięcy w pierwszym roku działalności (231 od kwietnia do końca grudnia 2020). Dobra współpraca z Kłajpedos Nafta jest rozwijana.
04.04.2022

PGNiG zainteresowane wykorzystaniem FSRU w Gdańsku

PGNiG podało, że spółka jest zainteresowana usługami regazyfikacyjnymi, jakie może oferować planowany przez Gaz-System FSRU (Floating Storage Regasification Unit).
30.03.2022

Rząd: aktualizacja PEP2040 ma przewidywać uniezależnianie się od paliw z Rosji

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.
29.03.2022

Kłajpeda rozszerza możliwość przeładunku produktów naftowych w porcie

Początek roku w Porcie Kłajpeda upłynął pod znakiem prac realizowanych w ramach pierwszego etapu przebudowy nabrzeża do przeładunku produktów naftowych. Litwa zainwestowała w ten projekt ponad 25 mln euro.
28.03.2022

Bloomberg: Litewska rafineria PKN Orlen nie zamierza kontynuować importu z Rosji

Litewski minister energetyki Dainius Kreivys powiedział dziennikarzom, że litewska rafineria PKN Orlen otrzymała ostatnie dostawy rosyjskiej ropy drogą morską w połowie marca i nie zamierza kontynuować importu z tego kraju - przekazał w piątek Bloomberg.
25.03.2022

PGNiG czarteruje metanowce i będzie wykorzystywać gazoport w Kłajpedzie

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do transportu LNG, zamierza maksymalnie wykorzystać przepustowość terminala w Świnoujściu, ale także używać gazoportu w litewskiej Kłajpedzie - poinformował w czwartek prezes spółki Paweł Majewski.
24.03.2022

Estonia może przyspieszyć realizację planu budowy pływającego terminalu LNG

Estonia może przyspieszyć realizowany od dekady plan budowy pływającego terminalu do importu skroplonego gazu ziemnego, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii - przekazała w środę agencja Bloomberga.
23.03.2022

Terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej szybciej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił umieszczenie projektu budowy terminalu gazowego na Zatoce Gdańskiej na tak zwanej przyspieszonej ścieżce inwestycyjnej.
08.03.2022

Klaipėdos nafta wstrzymuje obsługę ładunków LNG pochodzących z Rosji

Klaipėdos nafta, operator terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) na Litwie, poinformował użytkowników terminala, że od 3 marca wstrzymane jest przyjmowanie ładunków od rosyjskiej spółki Novatek.
08.03.2022

Litwini kupują FSRU

Litewski operator terminala LNG Klaipedos Nafta zakupi FSRU Independence, z którego korzysta w tej chwili na zasadzie wynajmu.
07.02.2022

Cyberatak na europejskie terminale naftowe

Niektóre z najważniejszych europejskich morskich terminali naftowych i paliwowych padły ofiarami cyberataku. Poinformowały o tym zachodnie media. Część spółek potwierdziło atak.
04.02.2022

Izrael. Śmigłowiec wojskowy rozbił się na Morzu Śródziemnym

Izraelski śmigłowiec wojskowy rozbił się w poniedziałek wieczorem na Morzu Śródziemnym u północnego wybrzeża Izraela podczas lotu szkoleniowego. Jak podała armia, w wypadku zginęło dwóch pilotów.
04.01.2022

Projekt pływającego terminalu FSRU w Gdańsku. Gaz-System ogłasza procedurę Open Season

Gaz-System ogłosił już wcześniej program, w ramach którego na morzu w rejonie Gdańska pojawiłaby się jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Jednostka taka, zacumowana na stałe, pomagałaby w odbiorze LNG dostarczanego drogą morską, jego regazyfikacji i wprowadzeniu do Krajowego Systemu Przesyłowego. Dziś Gaz-System ogłosił rozpoczęcie procedury Open Season FSRU – Fazy 1, która ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku potencjalną mocą regazyfikacji planowanego Terminalu FSRU.
06.12.2021

Gaz-System rozpoczął konsultacje rynkowe dla terminalu FSRU na Zatoce Gdańskiej

Gaz-System rozpoczął konsultacje rynkowe regulaminu procedury Open Season terminalu FSRU, a także wszystkich dokumentów niezbędnych do jej przeprowadzenia - poinformowała we wtorkowym komunikacie gazowa spółka. Rozpoczęcie procedury planowane jest na październik tego roku.
17.08.2021

Już 500 cystern z LNG od PGNiG wyjechało z Kłajpedy

Pięćsetna autocysterna ze skroplonym gazem ziemnym załadowanym przez PGNiG w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie na Litwie wyruszyła do odbiorcy. Wyraźnie rośnie tempo sprzedaży gazu ziemnego z tamtego kierunku.
08.07.2021

Naimski: nikt na razie nie podważył terminu uruchomienia Baltic Pipe

Termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe nie został na razie podważony przez nikogo - oświadczył w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak przypomniał, termin ten to 1 października 2022 r.
10.06.2021

Białoruś wstrzymuje dostawy ropy do Polski na cztery doby

Rosyjski operator Transnieft przekazał w środę, że Homeltransnafta Przyjaźń (białoruski operator rurociągi Przyjaźń) od południa 9 czerwca wstrzymuje na cztery doby tłoczenie ropy w kierunku Polski. Powodem są prace na białoruskim odcinku rurociągu.
09.06.2021

Piąta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało piąty ładunek skroplonego gazu ziemnego w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. W ciągu pierwszego pełnego roku jej użytkowania PGNiG załadowało tam 327 autocystern o łącznym wolumenie 5856 ton LNG do sprzedaży.
06.04.2021

PERN zamierza przełożyć głębiej rurociągi biegnące pod dnem Wisły w Płocku

PERN zamierza przełożyć na głębokość ok. 25 metrów pod dnem Wisły w Płocku dwie nitki rurociągu naftowego i jeden rurociąg produktowy. Inwestycja ma być wykonana metodą HDD, czyli poziomego przewiertu pod dnem rzeki, gdzie magistrale ułożone są obecnie na głębokości do 2,5 m.
11.03.2021

PGNiG załadowało już 300 cystern LNG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało trzysetny ładunek skroplonego gazu ziemnego ze stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Tym samym liczba cystern załadowanych LNG od początku istnienia tej stacji przekroczyła tysiąc. Operatorem instalacji jest Klaipedos Nafta, a PGNiG jest jej wyłącznym użytkownikiem.
09.03.2021

Kłajpeda – historyczny litewski port z przyszłością

Port Kłajpeda, który położony jest u ujścia rzeki Dangi, wpadającej do Zalewu Kurońskiego ma bogatą historię, dynamiczną teraźniejszość i jeszcze bardziej interesującą przyszłość.
01.03.2021

Budowa ropociągu Brody-Adamowo wśród priorytetów Wspólnoty Energetycznej

Projekt budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce kolejny raz znalazł się na liście projektów priorytetowych Wspólnoty Energetycznej (Projects of Energy Community Interest - PECI) – podała dziś spółka Sarmatia z Grupy PERN.
15.01.2021

PGNiG odebrało czwartą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia 2020 roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już do odbiorców ponad 4 tys. ton LNG w cysternach samochodowych.
13.01.2021

Białoruś wstrzymała eksport produktów naftowych przez port w Kłajpedzie

Białoruski państwowy koncern naftowy (BNK) tymczasowo wstrzymał eksport produktów naftowych przez port w Kłajpedzie na zachodzie Litwy – poinformował we wtorek terminal naftowy Klaipedos Nafta.
15.12.2020

Huti wystrzelili rakietę na instalację naftową koncernu Aramco?

Jemeńscy rebelianci Huti poinformowali dzisiaj że wystrzelili rakietę na instalację naftową koncernu Saudi Aramco w portowym mieście Dżidda, w Arabii Saudyjskiej. Strony saudyjska nie potwierdza ataku.
23.11.2020

Trump: Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył dziś, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Ocenił, że przed jego wyborczym zwycięstwem w 2016 roku "nikt nie słyszał o Nord Stream 2".
07.09.2020

PGNiG odebrało drugą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia tego roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już ponad 100 cystern załadowanych skroplonym gazem ziemnym.
26.08.2020

Orlen chce być mocnym graczem w Europie

PKN Orlen chce docelowo stworzyć liczący się w Europie koncern multienergetyczny z przychodami powyżej 200 mld zł rocznie oparty na ropie, gazie, petrochemii i energetyce. Prezes Daniel Obajtek liczy na znaczące efekty synergii po przejęciach Energi, Lotosu i PGNiG.
06.08.2020

Litwa udzieliła azylu podejrzanemu w sprawie zanieczyszczenia ropy

Litwa udzieliła azylu politycznego podejrzanemu w rosyjskim śledztwie w sprawie zanieczyszczenia w zeszłym roku rurociągu Przyjaźń – poinformowała w czwartek wysoka rangą litewska urzędniczka ds. migracji.
23.07.2020

Sputnik Polska: Kiedy zakończy się kryzys naftowy w Libii?

Libijskie porty będą przepompowywać ropę naftową ze swoich magazynów na tankowce wyłącznie na podstawie umów podpisanych przed zamknięciem terminali.
17.07.2020

Pierwsza dostawa LNG drogą morską do terminala PGNiG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszy dostarczony drogą morską ładunek skroplonego gazu ziemnego w nadbrzeżnej stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Od początku kwietnia, odkąd PGNiG pełni rolę wyłącznego użytkownika instalacji, wyjechało już stamtąd ponad 50 autocystern z LNG z łącznym wolumenem prawie tysiąca ton.
12.06.2020

Dostawa amerykańskiej ropy na Białoruś. Pośrednikiem polska firma

Dostawa amerykańskiej ropy na Białoruś "wzmacnia białoruską suwerenność" - ocenił w piątkowym oświadczeniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Wezwał władze w Mińsku do liberalizacji handlu oraz zwiększenia dostępu do swojego rynku dla amerykańskich firm.
16.05.2020

Białoruś: Nowy rurociąg połączy dwie rafinerie i umożliwi dywersyfikację dostaw

Nowy rurociąg Homel-Horki, który połączy dwie białoruskie rafinerie, pozwoli poprawić logistykę alternatywnych dostaw ropy – poinformował koncern Biełnaftachim. Dzięki niemu można będzie łatwiej przesyłać ropę pochodzącą ze źródeł innych niż Rosja.
01.05.2020

Biełnaftachim: w maju ponad milion ton ropy z Rosji, reszta z innych źródeł

Białoruś planuje w maju import ponad miliona ton ropy z Rosji, ale będzie kontynuować współpracę z alternatywnymi dostawcami – poinformował w środę koncern państwowy Biełnaftachim. W kwietniu Mińsk kupił 2 mln ton ropy, z czego z Rosji pochodziło 1,56 mln ton.
29.04.2020

Mińsk zatwierdził taryfy na tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń

Stawki za tranzyt ropy z Polski rurociągiem Przyjaźń do rafinerii w Mozyrzu zatwierdziło ministerstwo ds. regulacji antymonopolowych i handlu (MART). Białoruś jest technicznie przygotowana do pobierania ropy z Polski – poinformowało źródło agencji Interfax-Zachód.
23.04.2020

PGNiG sprzedało pierwsze ładunki LNG z instalacji w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w środę o sprzedaży pierwszych dwóch ładunków LNG z instalacji w Kłajpedzie na Litwie. Od kwietnia tego roku koncern jest wyłącznym użytkownikiem tej instalacji „małego LNG”.
08.04.2020

PGNiG rozpoczyna działalność na Litwie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest od 1 kwietnia 2020 roku wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki temu Spółka zyskała dostęp do rynków krajów nadbałtyckich, a także stworzyła możliwość optymalizacji logistyki dostaw gazu skroplonego do odbiorców zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce.
01.04.2020

Klaipėdos Nafta tymczasowo przenosi pływający terminal LNG

Litewski koncern Klaipėdos Nafta tymczasowo przeniesie jednostkę magazynowania i regazyfikacji (FSRU) czyli swój pływający terminal LNG Independence na czas prowadzenia prac pogłębiarskich w Kłajpedzie.
30.03.2020

Klaipedos Nafta zdobyła fundusze na zakup pływającego terminalu LNG

Nordic Investment Bank (NIB) i litewski operator AB Klaipėdos Nafta (KN) podpisali 25-letnią umowę pożyczki na sfinansowanie zakupu pływającego terminalu regazyfikacyjnego (FSRU) na potrzeby operacji LNG. Obecnie FSRU wykorzystywany do importu LNG na Litwę jest dzierżawiony na 10 lat.
10.03.2020

Białoruś: W marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
06.03.2020

Białoruś: niewykluczone dostawy ropy rewersem z Polski do końca roku

Biełnaftachim nie wyklucza, że do końca roku zostaną uruchomione dostawy ropy przez Polskę rewersem przez rurociąg Przyjaźń – powiedział w poniedziałek Andrej Rybakou, prezes tego państwowego białoruskiego koncernu naftowego.
03.03.2020

Tysiące ton rosyjskiej ropy trafi na Białoruś przez Litwę

Białoruś kupiła 160 tys. ton ropy, która zostanie dostarczona przez terytorium Litwy - podała w czwartek agencja BiełTA. Jest to ropa rosyjska nabyta na rynku bez marży dla producentów. Mińsk i Moskwa wciąż nie porozumiały się w sprawie dostaw rurociągiem Przyjaźń.
21.02.2020

Białoruś: dywersyfikacja importu ropy głównym zadaniem w 2020 r.

Dywersyfikacja dostaw ropy i zaspokojenie potrzeb rynku wewnętrznego znalazły się na liście głównych zadań Biełnaftachimu na 2020 rok - poinformował w środę ten białoruski państwowy koncern naftowy.
12.02.2020

Po podpisaniu USMCA możliwe zwiększenie presji celnej USA na UE

Umowa o wolnym handlu między USA, Meksykiem i Kanadą (USMCA) w znacznej mierze powiela północnoamerykański układ o wolnym handlu (NAFTA) – ocenia starszy analityk PISM Marek Wąsiński. Ostrzega, że USA mogą teraz zwiększyć presję celną na UE.
02.02.2020

Białoruś kupiła 80 tys. ton norweskiej ropy. Jutro dotrze do litewskiego portu w Kłajpedzie

Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej – poinformował w poniedziałek wieczorem koncern państwowy Biełnaftachim. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy z Rosji Mińsk szuka alternatywnych źródeł dostaw.
21.01.2020

Białoruś i Rosja porozumiały się ws. rekompensat za brudną ropę w rurociągu Przyjaźń

Mińsk i Moskwa porozumiały się w sprawie rekompensat za brudną ropę – podało w poniedziałek biuro prasowe rządu Białorusi. Zanieczyszczona ropa z Rosji, która w kwietniu ubiegłego roku trafiła do rurociągu Przyjaźń, spowodowała straty odbiorców surowca
20.01.2020

Homeltransnafta o technicznych możliwościach rewersu ropy z Polski

Dostawy ropy z Gdańska na Białoruś rewersem przez rurociąg Przyjaźń są technicznie możliwe, jednak Polska nie może pompować ropy jednocześnie w obu kierunkach – powiedział w środę Andrej Wiariha, wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni.
15.01.2020

PERN: przesył do Polski rurociągiem Przyjaźń zgodnie z harmonogramem

Przesył surowca do Polski rurociągiem "Przyjaźń" odbywa się zgodnie z harmonogramem, a klienci otrzymują zakupioną ropę naftową - poinformował w środę PERN. Wcześniej media podały, że białoruski operator ograniczył przesył ropy rurociągiem.
15.01.2020

Mińsk bada możliwości alternatywnych dostaw ropy, w tym z Polski

Białoruś bada możliwości alternatywnych dostaw ropy - poinformował wicepremier Dzmitry Krutoj, wskazując, że w rozmowach z Rosją na ten temat wciąż nie ma porozumienia. Jako możliwych dostawców wymienił: Ukrainę, Polskę, państwa bałtyckie, Kazachstan, Azerbejdżan.
14.01.2020

Mińsk i Moskwa nie wynegocjowały taryf na tranzyt ropy

Mińsk i Moskwa nie zdołały uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 roku.
13.01.2020

Biełnaftachim: wznowiono dostawy ropy do białoruskich rafinerii

Wznowiono dostawy ropy do białoruskich rafinerii - poinformował w sobotę wiceprezes koncernu Biełnaftachim Uładzimir Sizau, cytowany przez agencję BiełTA. Przedsiębiorstwo planuje do końca stycznia wznowić eksport produktów naftowych - dodał.
04.01.2020

PERN: transport ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń bez zakłoceń

Transport tranzytem przez Białoruś rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” do Polski odbywa się bez zakłoceń - poinformował w piątek PERN, odnosząc się do informacji o wstrzymaniu przez Rosję dostaw surowca do białoruskich rafinerii.
03.01.2020

Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś

Rosja wstrzymała od 1 stycznia dostawy ropy na Białoruś rurociągiem Przyjaźń – poinformował w piątek państwowy białoruski koncern Biełnaftachim. Według strony rosyjskiej tranzyt w kierunku zachodnim przez Białoruś jest realizowany „w pełnym zakresie”.
03.01.2020

Litewskie koleje zakończyły odbudowę szlaku kolejowego Możejki-Renge

Litewskie koleje poinformowały w poniedziałek o zakończeniu odbudowy 19 km szlaku kolejowego Możejki-Renge na Łotwie. Ponad 10 lat temu Litwini rozebrali tory na znaczącej dla należącej do PKN Orlen rafinerii w Możejkach trasie przewozów.
30.12.2019

Białoruś zbuduje na granicy z Rosją punkt kontroli jakości ropy

Białoruś zbuduje punkt kontroli jakości ropy z Rosji na rurociągu Przyjaźń – zapowiedział w piątek wicedyrektor przedsiębiorstwa Homeltransnafta Drużba, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha.
28.12.2019

Grupa Lotos liczy koszty powstałe podczas przerobu zanieczyszczonej ropy

Spółka nadal liczy koszty powstałe podczas przerobu ropy zanieczyszczonej chlorkami organicznymi i zamierza wystąpić z roszczeniem do dostawców rosyjskich - przekazał w czwartek rzecznik Grupy Lotos Adam Kasprzyk.
12.12.2019

Prezes PKN Orlen: wystąpiliśmy do dostawców rosyjskich o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę

Zgodnie z zapowiedziami wystąpiliśmy do dostawców rosyjskich o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę - poinformował w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
11.12.2019

PGNiG z monopolem na użytkowanie stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

PGNiG podpisało w piątek 5-letnią umowę na pełną przepustowość stacji przeładunku LNG na ciężarówki w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki wynajętej infrastrukturze polski koncern będzie sprowadzać drogą morską LNG z różnych źródeł i sprzedawać go odbiorcom.
29.11.2019

Gdańsk może stać się częścią projektu naftowego

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie przedłużył do października 2023 r. ważność decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy ropociągu z Brodów na Ukrainie do Płocka z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim – podała koordynująca projekt spółka „Sarmatia”.
07.11.2019

Litwini zakupią terminal FSRU do końca 2024 roku

Litewski operator, Klaipedos Nafta, zdecydował się zakupić terminal regazyfikacyjny FSRU najpóźniej do 31 grudnia 2024 roku. Będzie to najprawdopodobniej jednostka Independence, która obecnie służy jako terminal importowy w Porcie Kłajpeda.
06.11.2019

Nauticor przeprowadził pierwsze w Niemczech bunkrowanie LNG ze statku na statek

Nauticor przeprowadził pierwsze w Niemczech bunkrowanie LNG ze statku na statek za pomocą bunkierki Kairos. Operacja odbyła się w zeszłym tygodniu w porcie Brunsbüttel.
06.10.2019

Łukaszenka o poszukiwaniu alternatywy dla rosyjskich źródeł ropy

Białoruś bada możliwości sprowadzania ropy z innych kierunków niż rosyjski; najkorzystniejszą z alternatyw jest rewers surowca rurociągiem Przyjaźń z Polski – powiedział w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.
27.09.2019

Jednostka Kairos przeprowadziła pierwsze bunkrowanie SIMOPS w Helsinkach

Bunkierka LNG Kairos przeprowadziła pierwsze bunkrowanie typu SIMOPS na kontenerowcu Wes Amelie - pionierem wśród tych jednostek z napędem LNG. Oznacza to, że statek mógł w tym samym czasie co tankowanie paliwa być rozładowywany i załadowywany.
23.09.2019

Bunkierka LNG Kairos z kolejnymi debiutami na Bałtyku

Bukierka LNG Kairos, należąca do Nauticoru, zakończyła pierwsze bunkrowanie LNG w szwedzkim porcie Södertälje. Statek dostarczył 150 ton skroplonego gazu ziemnego.
15.09.2019

Białoruś: Rosja zrekompensowała część strat z powodu zanieczyszczenia rurociągu

Rosja częściowo zrekompensowała straty z powodu zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń – poinformował w sobotę białoruski koncern państwowy Biełnaftachim.
01.09.2019

Białoruś: Operator rurociągu Przyjaźń sprawdza jakość ropy z Rosji

Białoruś rozpoczęła własne kontrole laboratoryjne rosyjskiej ropy, która trafia do rurociągu Przyjaźń – poinformował operator rurociągu firma Homeltransnafta. Działania te mają zapobiec ewentualnej powtórce z zanieczyszczenia systemu przesyłowego, do której doszło w kwietniu.
26.08.2019

Terminal Naftowy w Kłajpedzie chce przyjmować większe tankowce

JSC Klaipedos nafta (KN) podpisało trójstronny porozumienie w sprawie rozbudowy nabrzeża nr 1 w terminalu naftowym. Partnerami KN będą zwycięzcy wartego 22,5 mln euro przetargu - spółka joint venture UAB Tilsta i UAB Fegda.
11.08.2019

Zakończono oczyszczanie rurociągu Przyjaźń z brudnej ropy z Rosji

Białoruś zakończyła oczyszczanie rurociągu Przyjaźń z zanieczyszczonej ropy, która w kwietniu trafiła do systemu przesyłowego z Rosji – poinformował w czwartek portal Naviny.by.
08.08.2019

MŚ: Nowy Główny Geolog Kraju powołany

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał z dniem 1 sierpnia nowego Głównego Geologa Kraju, którym został Piotr Dziadzio - poinformował w środę resort środowiska. Dodano, że Dziadzio spełniał wszystkie wymagane kryteria do objęcia tego stanowiska.
01.08.2019

Kolejny odcinek Przyjaźni na Białorusi oczyszczony z brudnej ropy

Zanieczyszczona rosyjska ropa została usunięta z rurociągu Uniecza (Rosja) – Połock (Białoruś) - podała we wtorek agencja BiełTA, powołując się na wiceszefa Połocktransnafty, operatora białoruskiego odcinka Przyjaźni, którym ropa dociera do rafinerii Naftan.
23.07.2019

Litwa: Prokuratura potwierdziła zatrzymanie podejrzanego ws. zanieczyszczenia ropy

Prokuratura Generalna Litwy potwierdziła w piątek, że Roman Rużeczko, b. dyrektor generalny firmy Samartransneft-Terminal, podejrzany w rosyjskim śledztwie w sprawie zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń, w środę został zatrzymany w Wilnie. O zatrzymaniu w czwartek informował TASS.
19.07.2019

TASS: Podejrzany w sprawie zanieczyszczenia ropy zatrzymany na Litwie

Roman Rużeczko, były dyrektor generalny firmy Samartransneft-Terminal podejrzany w rosyjskim śledztwie dotyczącym zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń, został zatrzymany na Litwie - podał w czwartek TASS powołując się na źródła w organach ścigania.
19.07.2019

Litewski terminal LNG notuje świetne wyniki w czerwcu

Terminal LNG w litewskiej Kłajpedzie zanotował ogromny wzrost w regazyfikacji i przeładunkach skroplonego gazu ziemnego. Dane Klaipedos Nafta, operatora obiektu, pokazują, że w czerwcu w terminalu zregazyfikowano i przeładowano 2,43 TWh (kilowatogodzin) tego surowca, o 196,7 procent więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.
08.07.2019

Białoruś może podnieść taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy po zanieczyszczeniu

Jednym z wariantów rekompensaty strat poniesionych przez stronę białoruską na skutek zanieczyszczenia przez Rosję ropy w rurociągu Przyjaźń jest podniesienie taryf za tranzyt surowca na Zachód – powiedział w piątek dyrektor białoruskiego operatora Przyjaźni.
29.06.2019

Białoruś zapowiada oczyszczenie Przyjaźni z brudnej ropy do 15 sierpnia

Do 15 sierpnia powinno zakończyć się oczyszczanie białoruskiej części rurociągu Przyjaźń z zanieczyszczonej ropy, która w kwietniu trafiła tam z Rosji – zapowiedział wicepremier Ihar Laszenka. Jak dotąd, usunięto już 705 tys. ton „brudnego” surowca.
28.06.2019

13 osób podejrzanych ws. skażenia ropy w rurociągu Przyjaźń

Łącznie 13 osób ma obecnie status podejrzanych w śledztwie w Rosji w sprawie zanieczyszczenia ropy naftowej w rurociągu Przyjaźń. Jak poinformował w piątek adwokat Dmitrij Natarius, śledztwem objęto trzy nowe osoby z grona pracowników firmy Transnieft Drużba.
28.06.2019

Białoruś: oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie 8 miesięcy

Pełne oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie co najmniej osiem miesięcy – ocenił wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha na łamach gazety „Wiestnik Biełnieftiechima”. W kwietniu do magistrali trafiła zanieczyszczona ropa z Rosji.
24.06.2019

Minister Energii zezwolił na uwolnienie 1,1 mln ton ropy z zapasów obowiązkowych

Minister Energii zezwolił na uwolnienie 1,1 mln ton ropy z zapasów obowiązkowych po ujawnieniu zanieczyszczenia ropy w ropociągu Przyjaźń - podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.
18.06.2019

Prezes PKN Orlen: dwa rodzaje roszczeń wobec rosyjskich dostawców ropy

PKN Orlen wystąpił do rosyjskich dostawców ropy z roszczeniami z tytułu niewywiązania się z umów, a wystąpi z tytułu wynikłych strat - poinformował prezes spółki Daniel Obajtek.
18.06.2019

Transnieft: Od 1 lipca rurociąg Przyjaźń będzie działać w pełnym zakresie

Rurociąg Przyjaźń powinien od 1 lipca działać w pełnym zakresie - poinformował w piątek Siergiej Andronow, wiceszef rosyjskiego operatora rurociągów koncernu Transnieft, cytowany przez agencję TASS.
15.06.2019

Prezes PKN Orlen: Rosjanie uznali nasze prawo do roszczeń za zanieczyszczoną ropę naftową

Rosjanie uznali nasze prawo do roszczeń za zanieczyszczoną ropę naftową - poinformował w czwartek w Warszawie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, rosyjska ropa płynie jednym rurociągiem, uruchomienie pozostałych planowane jest na początek lipca.
13.06.2019

Rosyjski operator rurociągów: Rurociąg Przyjaźń wróci do zwykłej pracy za 3 miesiące

Koncern Transnieft - rosyjski operator rurociągów - poinformował we wtorek, że rurociąg Przyjaźń powinien w ciągu 2-3 miesięcy wrócić do tłoczenia zwykłych ilości ropy naftowej. Transnieft oczekuje też uregulowania w tym terminie kwestii rekompensat.
12.06.2019

ME: Ruszyły dostawy ropy z Rosji; czas na pełne udrożnienie rurociągu „Przyjaźń”

Ruszyły dostawy ropy z Rosji; czas na pełne udrożnienie rurociągu „Przyjaźń” i uregulowanie kwestii rekompensat - poinformowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej Ministerstwo Energii (ME).
11.06.2019

Grupa Lotos: wznowienie odbioru dostaw ropy naftowej w punkcie Adamowo

Grupa Lotos SA potwierdziła, że w punkcie Adamowo wznowiono odbiór dostaw ropy naftowej zgodnej z normami kontraktowymi. Tym samym strona rosyjska dotrzymała zapowiadanych terminów wznowienia przesyłu do Polski niezanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej.
09.06.2019

Minister energetyki Rosji: Dostawy czystej ropy do Polski będą wznowione do 9-10 czerwca

Dostawy czystej ropy do Polski będą wznowione do 9-10 czerwca - oświadczył w piątek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Wcześniej minister zapowiedział, że dostawy czystego surowca w kierunku Polski rozpoczną się w "najbliższych dniach".
08.06.2019

Łukaszenka o odszkodowaniach za brudną ropę: Nie pełzać na kolanach

„Trzeba dbać o swoje interesy; nie pełzać na kolanach” – oświadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w piątek podczas wizyty w Nowopołocku, odnosząc się do negocjacji z Rosją ws. rekompensat związanych z zanieczyszczoną ropą w rurociągu Przyjaźń.
07.06.2019

Rosyjski minister energetyki: problem z rurociągiem Przyjaźń „praktycznie rozwiązany”

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak określił w piątek jako "praktycznie rozwiązany" problem z zanieczyszczeniem ropy naftowej w rurociągu Przyjaźń. Zapowiedział, że "w najbliższych dniach" rozpoczną się dostawy czystego surowca w kierunku Polski.
07.06.2019

Szef Transnieftu o rekompensatach: Nie mamy umów z Polską

Prezes rosyjskiego operatora Transnieft Nikołaj Tokariew oświadczył w czwartek, że firma ta nie ma umów z Polską, a zanieczyszczoną ropę, za którą Polska żąda rekompensat, dostarczył operator białoruski. "Jak mogą żądać od nas rekompensat?" - dodał Tokariew.
07.06.2019

Lotos liczy na merytoryczną dyskusję w sprawie rozliczenia dostaw brudnej ropy

Grupa Lotos liczy na merytoryczną dyskusję w sprawie rozliczenia dostaw brudnej ropy - poinformował prezes Lotosu Mateusz Bonca.
06.06.2019

Białoruś: Wypompowywanie zanieczyszczonej ropy potrwa do połowy sierpnia

Białoruś wypompuje zanieczyszczoną ropę z rurociągu Przyjaźń na swoim terytorium z powrotem do Rosji do połowy sierpnia – powiedział w poniedziałek wicedyrektor Homeltransnafty Andrej Wiariha. Do tej pory udało się przepompować do Rosji 200 tys. ton surowca.
04.06.2019

PERN: Potwierdzono wznowienie dostaw ropy na 10 czerwca, spółka gotowa do tłoczenia surowca

Na spotkaniu w Moskwie producentów, dystrybutorów i odbiorców ropy naftowej przesyłanej rurociągiem "Przyjaźń" do Polski i Niemiec potwierdzono ustalenie o wznowieniu dostaw surowca na dzień 10 czerwca - podał PERN. Spółka zapewniła, iż jest gotowa do wznowienia tłoczenia.
04.06.2019

Wiceminister energetyki Rosji: Uzgodniono zasady ws. odszkodowań za ropę

Wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin powiedział w poniedziałek po rozmowach w Moskwie na temat dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń, że osiągnięto zrozumienie w sprawie zasad obliczania wysokości rekompensat za dostawy nieodpowiedniej jakości ropy naftowej.
04.06.2019

ME: Od 10 czerwca ropa popłynie jedną nitką rurociągu Przyjaźń

Przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedną nitką od 10 czerwca br., postęp w rozmowach dotyczących odszkodowań - to efekt rozmów w Moskwie przedstawicieli spółek paliwowych ws. przesyłu ropy rurociągiem „Przyjaźń" - poinformował w poniedziałek resort energii.
04.06.2019

Rosja: uczestnicy rozmów o ropie omawiają sprawy techniczne i finansowe

Na trwających w Moskwie rozmowach o dostawach ropy przez rurociąg Przyjaźń, z udziałem rosyjskiego operatora Transnieft i odbiorców europejskich, omawiane są aspekty techniczne i finansowe - przekazał w poniedziałek wiceminister energetyki Rosji Paweł Sorokin.
03.06.2019

Transnieft: dostawy czystej ropy do Polski mogą się zacząć 8-9 czerwca

Rosyjski operator Transnieft podał w poniedziałek, że dostawy czystej ropy naftowej do Polski mogą rozpocząć się 8-9 czerwca; trwa odpompowywanie zanieczyszczonej ropy na terytorium Białorusi, a surowiec na Słowacji i Węgrzech przyjmowany jest w normalnym trybie.
03.06.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.