• <
bulk_cargo_port_szczecin

PERN: transport ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń bez zakłoceń

ew

03.01.2020 09:31 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski PERN: transport ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń bez zakłoceń

Partnerzy portalu

PERN: transport ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń bez zakłoceń - GospodarkaMorska.pl

Transport tranzytem przez Białoruś rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” do Polski odbywa się bez zakłoceń - poinformował w piątek PERN, odnosząc się do informacji o wstrzymaniu przez Rosję dostaw surowca do białoruskich rafinerii.

„Na ten moment dostawy ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń odbywają się zgodnie z harmonogramem, bez zakłóceń” - oświadczyło w piątek centrum prasowe PERN, odpowiadając na pytanie PAP, dotyczące transportu ropy do naszego kraju tranzytem przez Białoruś.

Wcześniej strona białoruska podała, że dostawy surowca z Rosji zostały wstrzymane do tamtejszych rafinerii.

„Dostawy zostały wstrzymane. Białoruskie rafinerie pracują na najniższym możliwym poziomie technicznym” – poinformował w piątek agencję Interfax-Zachód przedstawiciel państwowego białoruskiego koncernu Biełnaftachim. Dwie białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku wykorzystują obecnie niewielkie zgromadzone wcześniej zapasy surowca. „Trwają aktywne działania na rzecz podpisania kontraktów na styczeń” – dodał rozmówca agencji. Potwierdził też, że „poszukiwane są alternatywne źródła dostaw ze wszystkich kierunków”.

Z kolei rosyjski Transnieft poinformował agencję TASS, że tranzyt ropy naftowej na Zachód przez terytorium Białorusi odbywa się w „pełnym zakresie”.

Jeszcze 31 grudnia władze w Mińsku i w Moskwie poinformowały, że nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie warunków dostaw ropy na Białoruś. Negocjacje są w toku – poinformowano w piątek. Według agencji Reutera „Moskwa i Mińsk nie mogą się porozumieć w sprawie ceny ropy, taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś, a także w sprawie rekompensat w związku ze stratami białoruskich rafinerii z powodu rosyjskiego manewru podatkowego”. Chodzi o zmiany podatkowe w Rosji, które powodują wzrost cen surowca dla Białorusi.

Podczas prowadzonych obecnie przez Mińsk i Moskwę negocjacji na temat tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego, warunki dostaw surowców są jedną z najtrudniejszych kwestii. Według części ekspertów Rosja naciska w kluczowych dla Mińska sprawach naftowo-gazowych, by skłonić go do ustępstw w innych dziedzinach. Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

Ropa naftowa z Rosji do Polski dostarczana jest rurociągiem „Przyjaźń”, którym na terytorium naszego kraju zarządza PERN. Spółka zapewnia w ten sposób dostawy do rafinerii PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku. PERN tłoczy również rosyjski surowiec tranzytem przez Polskę do dwóch rafinerii w Niemczech - w Schwedt i Leuna.

W Adamowie przy granicy z Białorusią znajduje się baza surowcowa PERN.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.