• <
nauta_2024

Białoruś: niewykluczone dostawy ropy rewersem z Polski do końca roku

ew

03.03.2020 08:18 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Białoruś: niewykluczone dostawy ropy rewersem z Polski do końca roku

Partnerzy portalu

Białoruś: niewykluczone dostawy ropy rewersem z Polski do końca roku - GospodarkaMorska.pl

Biełnaftachim nie wyklucza, że do końca roku zostaną uruchomione dostawy ropy przez Polskę rewersem przez rurociąg Przyjaźń – powiedział w poniedziałek Andrej Rybakou, prezes tego państwowego białoruskiego koncernu naftowego.

„Nie wykluczamy tego (możliwych dostaw – PAP)” – powiedział w poniedziałek Rybakou, pytany przez dziennikarzy o możliwe dostawy rewersem przez Polskę.

„Takie prace trwają. Jest to także jeden z kierunków logistycznych, nad którymi pracujemy z partnerami w Polsce. Będziemy informować w miarę pojawiania się kolejnych etapów i konkretnych dostaw” – oświadczył Rybakou, cytowany przez agencję BiełTA.

Potwierdził również, że badane są możliwe alternatywne dostawy na kierunku północnym – przez porty w państwach bałtyckich.

Białoruś i Rosja od 1 stycznia nie mają podpisanych kontraktów na dostawy surowca dla Mińska.

Mińsk umawia się na niewielkie dostawy z pomniejszymi dostawcami z Rosji. Dwie białoruskie rafinerie naftowe działają na ograniczonych mocach z powodu braku odpowiedniej ilości surowca.

Władze Białorusi poszukują alternatywnych źródeł i tras dostaw. Zamówiono już pierwsze niewielkie dostawy przez porty na Litwie.

Jedną z omawianych możliwości jest przesył surowca przez Polskę przy rewersowym użyciu rurociągu Przyjaźń. Polski operator Przyjaźni PERN podał w ubiegłym tygodniu, że chce przystosować rurociągi odcinka wschodniego magistrali Przyjaźń do tłoczenia ropy naftowej z bazy pod Płockiem do bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią. Spółka ogłosiła przetarg w tej sprawie.

„Zgodnie z poleceniem prezydenta kontynuujemy planowe działania w ramach dywersyfikacji dostaw ropy dla naszych rafinerii, w tym dla zakładów Naftan (w Nowopołocku)” – powiedział. Rafineria w Mozyrzu na południu kraju ma otrzymywać m.in. ropę pochodzącą z Azerbejdżanu.

Azerbejdżańska firma naftowa Socar zapowiedziała wcześniej w poniedziałek, że pierwszy tankowiec z 85 tys. ton ropy dla Białorusi wypłynie z Ceyhan w Turcji 5-6 marca.

26 lutego Mińsk i Baku porozumiały się w sprawie dostaw 160 tys. ton surowca przez terytorium Ukrainy rurociągiem Odessa-Brody.

Premier Białorusi Siarhiej Rumas podczas poniedziałkowego spotkania z prezesem Socaru w Mińsku oświadczył z kolei, że „Białoruś jest zainteresowana podpisaniem długoterminowego kontraktu na dostawy ropy z Azerbejdżanu”.

Prezes Biełnaftachimu powiedział, że Socar może w 2020 r. dostarczyć na Białoruś ok. 1 mln ton ropy, a w kolejnych latach dostawy mogą wzrosnąć. Rybakou zapewnił też, że „na rynku wewnętrznym nie ma problemów ani deficytu” paliw.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.