• <

Wynik wyszukiwania - "Malbork" - Wiadomości

Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot nad Morzem Bałtyckim

W poniedziałek myśliwce 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przechwyciły i dokonały identyfikacji wizualnej samolotu Federacji Rosyjskiej - poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne na platformie X.
07.05.2024

Le Bellot otwiera sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

Dziś przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte zacumował luksusowy statek Le Bellot, inaugurując tym samym sezon turystyczny w Gdańsku. Ten elegancki cruiser przyciąga pasażerów nie tylko komfortem, ale także bogatą ofertą kulturalną. Jego wizyta podkreśla istotną pozycję Gdańska w sieci popularnych kierunków turystycznych.
22.04.2024

Gala Safe Water Angels 2024 podkreśleniem znaczenia ratownictwa wodnego

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 22 marca spotkali się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem morskim i śródlądowym oraz branżą offshore w trakcie Oskarów Ratownictwa – Gali Safe Water Angels 2024 roku. Nagrody były wręczane przez kwartalnik „Bezpieczna Woda”.
26.03.2024

Cruisery wracają do Gdańska

Zbliża się już kolejny sezon wycieczkowy. W tym roku cruisery mają cumować w Porcie Gdańsk aż 62 razy.
26.03.2024

Świąteczna wizyta szefa włoskiego MON w Gdyni. W tle polsko-włoska współpraca sił morskich

Boże Narodzenie to czas, gdy wielu myśli o odpoczynku i spędzeniu czasu z rodziną. Jednak potrzeba zachowania bezpieczeństwa państwa i jego instytucji powoduje, ze służby, w tym siły zbrojne, wykonują swoje zadania także w tym okresie. W tym roku ma to wyjątkowy wymiar, bo w Polsce stacjonuje okręt Marynarki Wojennej Włoch, ITS Antonio Marceglia. Odbywających służbę marynarzy odwiedził minister obrony kraju, Guido Crosetto.
26.12.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023. Trzeci raz odbył się charytatywny bieg wśród kontenerów

W ostatnią niedzielę czerwca, w ramach odbywających się Dni Morza odbyła się trzecia edycja imprezy biegowej ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Uczestnicy mogli się zmierzyć na wyjątkowej trasie, poprowadzonej na terenie terminalu kontenerowego GCT, należącego do grupy Hutchison. Wydarzenie nie tylko służyło promocji aktywności fizycznej, ale łączyło się także z działalnością charytatywną.
27.06.2023

Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami

Tegoroczne Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. Aby przekonać się o tym, jak bardzo emocjonujący był finał regat wystarczy spojrzeć na uzyskane czasy. O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.
30.05.2023

Trwają przygotowania do Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Start w najbliższy piątek

Osiem załóg zmierzy się w XIII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Coroczne wydarzenie rozgrywane na wodach Motławy przyciąga nie tylko entuzjastów kultury i sztuki, ale także miłośników sportów wodnych i rywalizacji. Mieszkańcy Gdańska i turyści z zapartym tchem dopingują ścigające się osady. W tym roku zawody zostaną rozegrane 26 maja. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 16.00.
23.05.2023

Martwe mewy śmieszki na Jeziorze Zajezierskim w Sztumie padły na ptasią grypę

Od 2 do 4 maja z Jeziora Zajezierskiego w Sztumie strażacy wyłowili 46 mew śmieszek. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Malborku przesłał próbki do badań w laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku. Przyczyną śmierci mew okazała się ptasia grypa.
05.05.2023

Panie na mostku kapitańskim

Minął Dzień Kobiet i znowu zrobiło się cicho o rosnącej roli pań w gospodarce morskiej. Właśnie w marcu szwedzka firma żeglugowa Furetank Rederi AB poinformowała, że Therese Boman zrobiła kolejny krok w swojej karierze. Pierwsza pani kapitan przejęła w Furetank dowodzenie zbiorikowcem Fure Vinga. To chemikaliowiec (18 tys. dwt, ponad 12,7 tys. GT) o długości 150 m i szerokości 23 m.
17.04.2023

Port Gdańsk na największych targach wycieczkowych świata

Targi Seatrade Cruise Global w Fort Lauderdale na Florydzie odbyły się w dniach 27-30 marca. Port Gdańsk zaprezentował swoją ofertę, kusząc przedstawicieli branży rejsów wycieczkowych pięknem Pomorza, ale i sławnymi Gdańszczanami.
30.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica kontynuują współpracę na rzecz kształcenia kadr dla polskiego sektora offshore

W sobotę, 4 marca 2023 r., w Auli Wydziału Nawigacyjnego UMG odbyła się inauguracja II edycji studiów podyplomowych Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczymi energetyce wiatrowej. Partnerem głównym kierunku, po raz kolejny, jest PGE Baltica z Grupy PGE.
09.03.2023

Razem dla offshore – Współpraca PGE Baltica z polską nauką

Polska myśl naukowa może stanowić w dużym stopniu lokalny i krajowy wkład w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego PGE Baltica mocno angażuje się we współpracę z instytucjami naukowymi.
28.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Projekt Colubris. Otwarcie nowej inwestycji w Nyborg-Mawent S.A.

W ubiegłym tygodniu w Malborku miała miejsce oficjalna prezentacja nowej inwestycji spółki Nyborg-Mawent S.A. Fundamentalnym celem projektu Colubris jest opracowanie wentylatorów przemysłowych nowej generacji z poprawioną, w stosunku do obecnie produkowanych urządzeń, efektywnością energetyczną oraz znacznie ograniczonym poziomem generowanego hałasu.
31.01.2023

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Rozbudowa magazynów Elewarr w północnej Polsce przełoży się na transport zbóż

Modernizacja i rozbudowa magazynów produktów rolniczych spółki Elewarr w północnej Polsce ma kosztować 250 mln zł. To ważna inwestycja, która przełoży się na eksport zbóż przez bałtyckie porty - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
18.11.2022

Pierwszy w Polsce kierunek zarządzania procesami inwestycyjnymi w morskiej energetyce wiatrowej otwarty

„Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji” – to nowo otwarty kierunek studiów podyplomowych opracowany wspólnie przez PGE Polską Grupę Energetyczną oraz warszawską Uczelnię Łazarskiego. W sobotę, 15 października br., obyła się uroczysta inauguracja studiów.
18.10.2022

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską [WIDEO]

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
09.09.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zwycięzcą XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury [ZDJĘCIA]

Blisko 200 zawodników wzięło udział w XII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Rywalizacja rozgrywana w samym sercu Gdańska przyciągnęła sporą liczbę kibiców. Z nabrzeża Motławy wioślarskie zmagania podziwiało kilkaset osób. Po niezwykle zaciętym finale zwycięstwo wywalczyła ekipa z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
26.05.2022

[WIDEO] Rekordowy wycieczkowiec w Porcie Gdynia

Dwa dni po rozpoczęciu sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia padł rekord – do portu zawinęła najdłuższa jednostka tego typu, jaka kiedykolwiek pojawiła się w Gdyni.
17.05.2022

Turystyczna gratka, czyli wycieczkowce w Porcie Gdańsk. W weekend wpływają kolejne statki

Już jutro, w sobotę 7 maja, kolejny wycieczkowiec zawita do Portu Gdańsk. Przy Nabrzeżu Westerplatte około godz. 8.00 pojawi się jednostka Spirit of Discovery. Kolejna jednostka wpłynie tam już dzień później, w niedzielę ok. godz. 13.00. Przy tej okazji zapytaliśmy eksperta ds. rynku żeglugowego o panujące na rynku wycieczkowców trendy i najciekawsze rejsy, jakie odbywają się po Morzu Bałtyckim.
06.05.2022

Hamburg otworzył sezon. Do Portu Gdańsk przypłynie ponad 100 wycieczkowców [WIDEO]

Pływający pod bahamską banderą Hamburg zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę po godzinie 12.00. Wizyta tej luksusowej jednostki w Gdańsku otworzyła tegoroczny sezon wycieczkowców. – Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków – mówi Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk.
11.04.2022

Pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec już w niedzielę w Porcie Gdańsk

Luksusowy statek pasażerski „Hamburg”, pływający pod bahamską banderą, w najbliższą niedzielę (10.04) zacumuje przy Terminalu Promowym Westerplatte.
06.04.2022

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni świętuje w tym roku setne urodziny. Inaugurację obchodów rozpoczęto uroczystym apelem, akcją krwiodawstwa i na sportowo. Program dalszych obchodów zapowiada się bogato.
12.01.2022

Airmech stawia na rozwój i bierze kurs na statki

Gdańska firma Airmech dała się poznać jako specjaliści od wyposażenia jachtów. – To wciąż podstawa naszej działalności, mamy tu ugruntowaną pozycję. Poszerzamy ofertę i od dwóch lat realizujemy z sukcesami zamówienia na statki – mówi właściciel Paweł Pojawa.
28.09.2021

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie wpłynął do Portu Gdańsk. Zobacz Europę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wycieczkowiec Europa o długości 198 metrów po raz pierwszy w tym roku zawinął do Portu Gdańsk w czwartkowy (22 lipca) poranek.
22.07.2021

Gdynia. Córki Raczyńskich objęły mecenat honorowy nad ORP "Błyskawica"

Honorowy mecenat nad okrętem-muzeum ORP "Błyskawica" objęły w niedzielę w Gdyni Viridianna Rey oraz Katarzyna Raczyńska. Ich matka Cecylia Raczyńska, żona Edwarda Raczyńskiego, ambasadora RP w Londynie 85 lat temu była matką chrzestną legendarnego niszczyciela Marynarki Wojennej.
27.06.2021

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

W niedzielę 27 czerwca, w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu, córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, Viridianna Rey i Katarzyna Raczyńska, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
27.05.2021

„Podchorki dają korki" - akcja podchorążych AMW

Od 1 marca br. ruszyła akcja podchorążych AMW pn. „Podchorki dają korki", polegająca na udzielaniu korepetycji on-line dzieciom i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. W ten sposób podchorążowie pomagają w nauce swoim młodszym kolegom i koleżankom.
29.03.2021

PiS nie poparł żadnej z poprawek do budżetu na 2021 r. dotyczących ważnych dla Pomorza inwestycji

Wszystkie poprawki opozycji do budżetu na 2021 r. zostały odrzucone hurtem, bez debaty; żaden z posłów PiS nie poparł naszych poprawek, które dotyczyły ważnych dla mieszkańców Pomorza inwestycji - mówiły w poniedziałek w Gdańsku posłanki Koalicji Obywatelskiej.
21.12.2020

Nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni w Ustce

W ostatnich dniach zawitała do portu w Ustce nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni – Kontroler 23. Zastąpi ona dotychczas użytkowaną i wysłużoną Marzenkę (rok budowy: 1977), która zostanie wystawiona na sprzedaż.
26.10.2020

Eneria dostarczyła silniki Catepilar na nową jednstkę UM w Gdyni [foto]

W ostatnich dniach zawitała do portu w Ustce nowa jednostka kontrolno-inspekcyjna Urzędu Morskiego w Gdyni – Kontroler 23. Zastąpi ona dotychczas użytkowaną i wysłużoną Marzenkę (rok budowy: 1977), która zostanie wystawiona na sprzedaż. Spółka Eneria zainstalowała na jednostce silniki 2 x C18 M/E oraz C2.2
26.10.2020

Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie [foto, wideo]

Rankiem 10 września 2020 r. do Portu Gdańsk zawitał pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Standardowo sezon wycieczkowców w porcie trwa od kwietnia do października, a po bieżącym roku spodziewano się rekordowej liczby zawinięć. Pandemia koronawirusa jednak zmieniła nieco plany. Z planowanych 84 jednostek, dziś wpłynęła pierwsza.
10.09.2020

Najlepsze polskie jachty w nowej marinie w Gdyni - wkrótce POLBOAT Yachting Festival

Polski przemysł jachtowy jest doceniany na całym świecie. Naszą specjalnością są łodzie motorowe do 11 m z silnikiem zaburtowym. W tym segmencie Polska jest europejskim liderem i zajmuje drugie miejsce na świecie, ustępując tylko Stanom Zjednoczonym. Polski przemysł znany jest również z produkcji jachtów żaglowych oraz jednostek luksusowych, wielokrotnie nagradzanych na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie. Teraz wszystko to, co najlepsze, będzie można zobaczyć w jednym miejscu i czasie — podczas POLBOAT YACHTING FESTIV
13.08.2020

Horała: po powstaniu CPK podróż pociągiem z Gdańska do Warszawy skróci się o godzinę

W ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie nowa linia kolejowa między Trójmiastem i Warszawą, czas przejazdu pociągiem między Gdańskiem i stolicą wyniesie 1 godzinę i 45 minut - zapowiedział we wtorek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
23.06.2020

Premier: musimy poszerzać zakres tarcz dla polskich przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy

Tarcze, które zaproponowaliśmy polskim przedsiębiorcom na ratowanie miejsc pracy, są bardzo dobrym instrumentem. Musimy rozwijać i poszerzać ich zakres – mówił w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w Trójmieście i w okolicach z tarcz korzysta kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców.
21.06.2020

Popłyń z „Darem Młodzieży” w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

Coraz więcej jednostek deklaruje udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która 20 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Zapraszamy do udziału.
05.06.2020

Samorządowcy sprzeciwiają się ograniczaniu czasu otwarcia śluz na Pętli Żuławskiej

Od maja obiekty hydrotechniczne czynne są dla wodniaków przez osiem godzin na dobę. Rok temu były otwarte przez połowę dnia. Samorządowcy uważają, że przez to może się chociażby zmniejszyć liczba turystów w sezonie.
25.05.2020

Żegluga Gdańska – nowe otwarcie lokalnego lidera

W kolejnym z serii artykułów na temat armatorów i operatorów jednostek pływających, zawijających do polskich portów tym razem przedstawiamy naszego trójmiejskiego lokalnego armatora – Żeglugę Gdańską Sp. z o.o. Firmę z tradycją i wielkimi ambicjami, która od niedawna działa na nowym dla siebie międzynarodowym rynku przewozów oceanicznych.
20.04.2020

Przez Bałtyk do domu - bezpieczny powrót

Polska wprowadziła na granicach obostrzenia w ruchu. Wszyscy pasażerowie podlegają kontroli sanitarnej, polegającej na mierzeniu temperatury oraz wypełnieniu karty lokalizacyjnej.
19.03.2020

Rusza symboliczny projekt: na pomorskie wody wypłynie 100 nowych białych żagli

Setna rocznica powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej to wyjątkowa data. Z tej okazji pomorskie samorządy kupią 100 łodzi żaglowych dla mieszkańców. Łodzie będą służyć edukacji wodnej. Pływać będą po wodach Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej i na pomorskich jeziorach.
06.02.2020

Studentki z Shanghai Maritime University w UMG

Od 1 października 2019 w Uniwersytecie Morskim w Gdyni przebywały cztery studentki z wymiany z Shanghai Maritime University po raz pierwszy w historii współpracy obu uczelni. W semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 podjęły jednosemestralne studia na Wydziale Elektrycznym i na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.
05.02.2020

Powstają nowe jednostki dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

W Malborku trwa budowa pięciu nowych jednostek pływających, służących poprawie bezpieczeństwa na obszarze właściwości terytorialnej Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.
15.11.2019

Stocznia Gdańska jedną z bohaterek programu National Geographic

Pierwszy odcinek nowej serii ukazującej Europę z perspektywy powietrza - poświęcony mało znanym miejscom w Polsce - pojawi się na kanale National Geographic już we wtorek, 5 listopada 2019 r.. Jedną z ośmiu pokazanych w programie lokalizacji z naszego kraju będzie Stocznia Gdańska.
03.11.2019

Wodne oldtimery zawinęły do Gdyni

Niezwykłą paradę żaglowców mogli w sobotnie popołudnia podziwiać mieszkańcy i goście Gdyni. Do miasta zawinęły wiekowe jednostki o klasycznej drewnianej lub stalowej konstrukcji. Wszystko w ramach XI już edycji zlotu „Próchno i Rdza”, który po raz kolejny pokazał, że „wodne oldtimery” to jachty z prawdziwą morską duszą.
14.10.2019

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. otworzyła Terminal Cukrowy w Porcie Gdańsk

KSC S.A. zainwestowała ponad 100 milionów złotych w budowę Terminalu Cukrowego, silosu i infrastruktury nabrzeża. Pozwoli to Spółce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce. Krajowa Spółka Cukrowa planuje w najbliższych latach wysyłkę swojego cukru za pomocą Terminalu w wysokości 300 000 ton. Dzięki tej inwestycji w Trójmieście przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.
10.10.2019

AIDAmar zakończyła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło 118 tys. pasażerów (foto, wideo)

54 zawinięcia, w tym cztery nieplanowane, ponad 42 tysiące członków załóg statków pasażerskich i 17% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Takimi wynikami Zarząd Morskiego Portu Gdynia zamknął sezon statków pasażerskich 2019. Ostatnim wycieczkowcem, jaki w tym roku mogliśmy zobaczyć przy Nabrzeżu Francuskim, była AIDAmar. Ta ponad 250-metrowa jednostka w tym roku cumowała w Porcie Gdynia aż 16 razy.
07.10.2019

Morsy już w wodzie!

Myśl o kąpieli w morzu odłożyłeś/odłożyłaś już do przyszłego lata? Oni dopiero zaczynają, a nawet twierdzą, że woda jest wciąż… zbyt ciepła. Gdyńskie morsy w sobotę oficjalnie zainaugurowały sezon kąpielowy i zarażają pozytywnym myśleniem!
05.10.2019

Przystań w Wiślince już gotowa. Trwają prace nad szlakami wodnymi Pętli Żuławskiej

Nowa przystań została wybudowana przy stanicy wodnej w Wiślince. Mogą tam cumować jachty o zanurzeniu do 2 m. Miejsca wystarczy dla 32 jednostek. To dogodne miejsce dla wodniaków ze względu na naturalną osłonę trzcinowisk koryta Martwej Wisły. Przystań w Wiślince jest częścią szlaku Pętli Żuławskiej, który liczy łącznie 303 km drogi wodnej.
05.07.2019

Pomorskie: 110 interwencji strażaków po burzy. Uszkodzona ulica prowadzaca do terminalu promowego w Gdyni

Blisko 110 razy interweniowali strażacy po burzy i ulewnym deszczu, jakie przeszły w czwartek w godzinach popołudniowych w województwie pomorskim. Nikt nie został poszkodowany.
20.06.2019

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
17.05.2019

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk rozpoczęty (foto)

Sezon wycieczkowców w Trójmieście rozpoczęty. W środę do Portu Gdynia zawinęła 300-metrowa MSC Poesia a dziś w Porcie Gdańsk pojawiła się 221-metrowa jednostka Magellan. Cumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte a na swoim pokładzie gości niemal 1300 pasażerów.
28.04.2019

„Flisak” popłynie przez Wisłę

„Flisak” to nazwa jednostki promowej, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Imię dla promu zostało wybrane w otwartym konkursie, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Wojeództwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasto Solec Kujawski przy współpracy regionalnych mediów.
19.04.2019

Trójmiejskie porty na targach w Miami

Seatrade Cruise Global to najważniejsze światowe wydarzenie branży turystyki morskiej. Po raz kolejny uczestniczą w nim delegacje Portów Gdańsk i Gdynia. Trójmiejskie porty reklamują Polskę hasłem „Destination Poland”.
11.04.2019

Port Gdańsk rozpoczyna sezon wycieczkowców

Pod koniec kwietnia do Portu Gdańsk zawinie pierwszy w tym roku wycieczkowiec. 221-metrowa jednostka Magellan pojawi się już 28 kwietnia. Później do Gdańska zawinie także m.in. najnowsza jednostka Viking Cruises. Sezon zakończy się dopiero w październiku.
08.04.2019

Rekordowa V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

Konferencja Bezpieczeństwa 2019 przyciągnęła wyjątkową liczbę słuchaczy. W sobotę 16 marca w sali koncertowej Portu Gdynia, partnera spotkania organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, zasiadło blisko 250 osób z całej Polski.
17.03.2019

FBSerwis ponownie wybrana przez Port Gdańsk

FBSerwis podpisała umowę na obsługę Portu Gdańsk. Umowa zawarta na okres 48 miesięcy obejmuje obsługę eksploatacyjno-ruchową i utrzymanie sprawności technicznej infrastruktury elektroenergetycznej. Wartość umowy to prawie 20 mln złotych brutto.
05.03.2019

W Malborku powstanie przystań, a na Czarnej Wdzie - szlak kajakowy

Budowę nowej przystani wodnej na Nogacie w Malborku i utworzenie na uchodzącej do Bałtyku strudze Czarna Wda szlaku kajakowego przewidują umowy podpisane we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Inwestycje mają być gotowe do końca 2020 r.
26.02.2019

We wtorek podpisanie umów na szlak kajakowy we Władysławowie i przystań żeglarską w Malborku

Marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele Władysławowa i Malborka podpiszą we wtorek, 26 lutego, kolejne umowy, dzięki którym rozwinie się turystyka na Pomorzu.
22.02.2019

Prom wiślany w budowie

W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje jednostka promowa, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy.
12.02.2019

Podpisano umowę na projekt i budowę jednostek pływających dla Szczecina

W ostatni poniedziałek, w siedzibie szczecińskiego Urzędu Morskiego, została podpisana umowa na zaprojektowanie i zbudowanie jednostek pływających, służących poprawie bezpieczeństwa na obszarze właściwości terytorialnej Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.
16.01.2019

Marco Polo zakończył sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk. W tym roku padł rekord (foto, wideo)

Marco Polo ostatnim wycieczkowcem tego sezonu w Gdańsku. Jednostka zacumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte w sobotę. W tym roku w Porcie Gdańsk padł rekord – zawinęło tam 67 wycieczkowców – więcej niż rok temu i w ubiegłych latach.
20.10.2018

W Techno-Marine powstaje prom. Ma pływać Wisłą pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą

W malborskiej firmie Techno-Marine powstaje kadłub jednostki promowej, która w przyszłym roku rozpocznie kursy między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Trwają również przygotowania do rozpoczęcia przebudowy przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy.
10.10.2018

Straż Graniczna nie zamówi patro­lowca

17 wrze­śnia Morski Oddział Straży Granicznej poin­for­mo­wał o unie­waż­nie­niu postę­po­wa­nia prze­tar­go­wego doty­czą­cego zakupu jed­nej jed­nostki patro­lowo-inter­wen­cyj­nej prze­zna­czo­nej do dzia­łań w opar­ciu o bazę w Gdańsku.
20.09.2018

Czterech chętnych na budowę jednostki patrolowej dla MOSG

Czterech chętnych na budowę morskiego statku patrolowego dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Oferty w przetargu zostały otwarte w poniedziałek. Jednostka ma zostać dostarczona do końca listopada przyszłego roku.
17.08.2018

Radom: Ponad 720 mln zł z UE dofinansowania dla dwóch inwestycji kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe dostaną z UE prawie 476 mln zł na remont linii kolejowej między Warką i Radomiem, a PKP Intercity ponad 251 mln zł na zakup lokomotyw, modernizację wagonów i remont stacji postojowych. Umowy o dofinansowanie podpisano w piątek na dworcu w Radomiu.
23.06.2018

Pomorskie: Prawie 50 dodatkowych par pociągów nad morzem w wakacje

Około 50 dodatkowych par pociągów będzie kursowało w rejonie nadmorskim w woj. Pomorskim w sezonie letnim – informuje urząd marszałkowski. Pociągi będą kursować na trasach: Słupsk-Ustka, Lębork-Łeba oraz Warszawa - Ustka i Bydgoszcz-Hel.
13.06.2018

Premier w Gdańsku: Jeśli wyborcy ponownie nam zaufają będziemy budować Polskę równych szans

Jeśli wyborcy ponownie zaufają PiS będziemy kontynuować budowę Polski równych szans - mówił w Gdańsku premier. Mateusz Morawiecki wyliczał inwestycje na Pomorzu, zapowiedział powrót dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni, odniósł się też do bieżących problemów jak awaria przepompowni ścieków.
20.05.2018

Premier: Od 2019 r. dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni

Od początku przyszłego roku dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Gdańska.
20.05.2018

Prom na Wiśle – umowy z wykonawcami podpisane

Wkrótce rozpocznie się budowa promu oraz przebudowa przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy przez Wisłę pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem w gminie Zławieś Wielka. Dziś (10 maja) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy z wyłonionymi w przetargach wykonawcami inwestycji.
10.05.2018

Majowe Białe Poniedziałki

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku i podległe mu placówki w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Sztumie, Tczewie i Wejherowie w dniach: 7, 14, 21 i 28 maja organizują skierowane do lekarzy Białe Poniedziałki.
07.05.2018

Samoloty i śmigłowce BLMW na pokazach lotniczych

Na pokazach lotniczych w kraju, ale także w Wielkiej Brytanii i Czechach będzie można w tym roku zobaczyć samoloty i śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Pierwsza okazja już na początku czerwca.
04.05.2018

Jutro wernisaż wystawy obrazów marynistycznych Ignacego Klukowskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu

Ok. 40 obrazów Ignacego Klukowskiego o tematyce marynistycznej pokaże Muzeum Rybołówstwa w Helu, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Malarz po II wojnie światowej zamieszkał w Gdańsku, gdzie był konserwatorem zabytków. Wernisaż wystawy - w środę
24.04.2018

Twierdza Wisłujście Pomnikiem Historii

Twierdza Wisłoujście oraz zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie zostały ustanowione Pomnikami Historii. To nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na prace remontowe. Uroczystość wręczenia nominacji dla nowych Pomników Historii odbyła się 20 kwietnia 2018 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
21.04.2018

Marynistyka Ignacego Klukowskiego

W sezonie letnim, od 26 kwietnia do 2 września 2018 roku w Muzeum Rybołówstwa w Helu obejrzeć można będzie wystawę malarstwa Ignacego Klukowskiego - wykształconego w Wilnie i Paryżu malarza oraz konserwatora zabytków, który po II wojnie światowej osiadł w Gdańsku. Wystawa, przygotowana we współpracy z Rodziną Artysty, prezentowana jest w 110. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci. Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
20.04.2018

Do portów w Gdańsku i Gdyni awizowano 128 zawinięć wycieczkowców

Do portów w Gdańsku i Gdyni na najbliższy sezon awizowano 128 zawinięć wycieczkowców. Do Gdańska 27 statków pasażerskich ma wpływać 74 razy, a do Gdyni 21 wycieczkowców ma zawijać 54 razy. Na niektórych jednostkach może przypływać nawet kilka tysięcy turystów.
14.04.2018

Jesteś pracodawcą i planujesz zatrudnić cudzoziemca? Zrób to zgodnie z nowymi przepisami

Cudzoziemcy, w szczególności obywatele Ukrainy, chcą u nas pracować i zamieszkać na stałe. Jak stworzyć im godne warunki pracy, a do tego zrobić to zgodnie z literą prawa? Podczas spotkań w 7 miastach pracodawcy dowiedzą się, jak nie popełnić błędu przy zatrudnianiu cudzoziemców, a jeśli w ich firmach brakuje rąk do pracy, uzyskają pomoc w znalezieniu wykwalifikowanej kadry.
26.02.2018

MON: Nowi dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej w woj. Świętokrzyskim, Łódzkim i Pomorskim

WOT rozpoczyna trzeci etap budowy formacji. Świętokrzyskie, Łódzkie i Pomorskie to kolejne trzy województwa, w których rusza formowanie brygad obrony terytorialnej. Na stanowiska dowódców zostali wyznaczeni doświadczeni oficerowie. Dwóch z nich wywodzi się z wojsk specjalnych, trzeci uczestniczył w formowaniu jednej z już funkcjonujących jednostek WOT.
05.01.2018

Prom na Wiśle – znamy ofertę producenta (wizualizacje)

Trwają procedury przetargowe związane z uruchomieniem przeprawy promowej na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. W przetargu na budowę i dostarczenie jednostki pływającej ofertę złożyła jedna firma, która wyceniła realizację zamówienia na kwotę 5,9 miliona złotych.
03.01.2018

Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski (foto, wideo)

60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.
14.12.2017

W gdańskim porcie powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy (foto, wideo)

W Porcie Gdańsk powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy. Umowę w tej sprawie w środę podpisali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Krajowej Spółki Cukrowej. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 80 milionów złotych.
15.11.2017

Polskie Linie Kolejowe inwestują w poprawę dostępu do portów morskich

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają do końca 2020 r. zrealizować tzw. program portowy, obejmujący porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu; będzie też zmodernizowana trasa Bydgoszcz - Trójmiasto. Wartość inwestycji to ok. 4 mld zł - poinformowała PAP spółka.
21.10.2017

Izby gospodarcze z Pomorza i USA podpisały list intencyjny o współpracy

List intencyjny o współpracy między Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza a Polsko-Amerykańską Izbą Handlową ze stanu Nevada w USA podpisano w piątek w Gdańsku. Firmy amerykańskie są obecne na Pomorzu, porozumienie ma zwiększyć obecność polskich firm w USA.
20.10.2017

Wizyta delegacji gospodarczej ze Stanów Zjednoczonych na Pomorzu

Gubernator stanu Nevada Brian Sandoval, a także 20-osobowa delegacja, w skład której wchodzą reprezentanci Uniwersytetu Nevada, College Sierra Nevada, Biura ds. rozwoju gospodarczego stanu Nevada, Polsko – Amerykańskiej Izby Handlowej w Nevadzie oraz Instytutu Badań Pustynnych w Nevadzie, przybędzie w piątek października na Pomorze.
19.10.2017

Będzie rekord w gdańskim porcie: w tym sezonie już 58 wycieczkowców

Trzy statki wycieczkowe - dwa prawdziwe kolosy i jeden mniejszy - zawinęły do Gdańska w sobotę (19 sierpnia). W sumie nasz port odwiedziło w tym roku już 58 takich jednostek, a będzie jeszcze dziewięć. 67 statków wycieczkowych to gdański rekord.
21.08.2017

Drugi most przez Nogat powstał w Malborku

W Malborku (Pomorskie) zbudowano drugi most przez rzekę Nogat. Nowy wiadukt, którym można jeździć od połowy lipca, zlikwidował praktycznie korki przy wjeździe i wyjeździe z miasta. Inwestycja zrealizowana przez GDDKiA kosztowała 87,2 mln zł.
31.07.2017

Island Sky i Wind Surf w Porcie Gdańsk

Wind Surf i Island Sky. Te dwa wycieczkowce można było zobaczyć w gdańskim porcie w piątek. Turyści przebywający na ich pokładach w ramach zorganizowanych wycieczek odwiedzili m.in. Gdańsk i Malbork.
21.07.2017

Piątek pod znakiem wycieczkowców w gdańskim porcie (foto)

Wind Surf i Island Sky. Te dwa wycieczkowce można było zobaczyć w gdańskim porcie w piątek. Turyści przebywający na ich pokładach w ramach zorganizowanych wycieczek odwiedzili m.in. Gdańsk i Malbork.
21.07.2017

10 cudów polskiej gospodarki morskiej: Pochylnia Wulkan (foto, wideo)

Pochylnia Wulkan to obiekt o bardzo bogatej historii i dużym znaczeniu w polskiej gospodarce morskiej. Choć dzisiejsza pochylnia wraz z suwnicą to dosyć młode inwestycje, to historia nazwy tego miejsca sięga aż 1851 roku.
20.07.2017

Litwa: Nad Morzem Bałtyckim znów odnotowano aktywność rosyjskich samolotów

W ubiegłym tygodniu NATO-wskie myśliwce uczestniczące w misji Baltic Air Policing, m.in. polskie F-16, przechwyciły sześć rosyjskich maszyn wojskowych – informuje w poniedziałek litewski resort ochrony kraju.
29.05.2017

Nowe łodzie hybrydowe dla MOSG

Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG) ogłosił 3 przetargi na zakup nowych łodzi hybrydowych.
25.05.2017

Konferencja TranSopot 2017 już w poniedziałek

Na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 29-31 maja 2017 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji Naukowej TranSopot 2017 pod hasłem „Wyzwania rozwoju transportu w XXI wieku”.
25.05.2017

Konferencja TranSopot 2017

Na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 29-31 maja 2017 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji Naukowej TranSopot 2017 pod hasłem „Wyzwania rozwoju transportu w XXI wieku”.
18.05.2017

Wycieczkowiec Astor oficjalnie powitany w Gdańsku (wideo)

Astor oficjalnie rozpoczął sezon wycieczkowy w gdańskim porcie. Ponad 170-metrowy statek pasażerski zacumował w czwartek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Załogę wycieczkowca przywitał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W tym roku przewidziane jest jeszcze 65 zawinięć tego typu statków.
27.04.2017

OT Logistics wspiera promocyjny rejs barki Wisłą z Gdańska do Warszawy

Grupa OT Logistics wspiera inicjatywę promocyjnego towarowego rejsu Wisłą z Gdańska do Warszawy, który ma zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał transportu rzecznego w Polsce oraz na inwestycje niezbędne do rozwoju żeglugi śródlądowej. Flota Żeglugi Bydgoskiej z Grupy Kapitałowej OT Logistics brała udział w przeładunku kontenerów w bydgoskim Brdyujściu.
25.04.2017

STRABAG wybudował most na Nogacie w Malborku

Nowa przeprawa przez Nogat w Malborku oddana do użytku kierowcom, stary most zamknięty na czas rozpoczynającej się modernizacji drogi. STRABAG Sp. z o.o. ukończył I Etap budowy najważniejszej od wielu lat inwestycji infrastrukturalnej w Malborku. Całe zadanie polegające na budowie mostu wraz z dojazdami w ciągu dróg krajowych 22 i 55 (w tym również dojazdów do starego mostu) na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku zgodnie w planem zakończy się po zakończeniu prac archeologicznych na Placu Słow
04.10.2016

Krajowy Program Kolejowy dla Gdańska i Gdyni

Lepszy dostęp kolei do portów morskich oraz krótsze i wygodniejsze podróże w regionie - to główne efekty realizacji Krajowego Programu Kolejowego w województwie pomorskim. Atrakcyjniejsze będą przejazdy m.in. z Bydgoszczy do Trójmiasta i z Lęborka do Łeby.
18.08.2016

Pomorskie: inwestycje kolejowe ułatwią dostęp do portów

Realizację inwestycji o wartości ponad 6 mld zł przewiduje Krajowy Program Kolejowy w woj. Pomorskim. Planowane prace mają zapewnić lepszy dostęp do portów oraz krótsze podróże w regionie, m.in. z Bydgoszczy do Trójmiasta i z Gdyni do Słupska – zapewnia PKP PKL SA.
10.08.2016

W Gdańsku i Gdyni szykują się na dobry sezon wycieczkowy

85 razy mają zawijać w najbliższym sezonie statki pasażerskie do portów w Gdańsku i w Gdyni. Pierwszym gościem w gdyńskim porcie w niedzielę będzie maltańska jednostka „Viking Star"; do portu w Gdańsku pierwszy wycieczkowiec wpłynie 18 maja.
03.05.2016

Debata o krajowej inteligentnej specjalizacji w sektorze gospodarki morskiej

"Istnieje potrzeba utworzenia odrębnej inteligentnej specjalizacji dla sektora morskiego i jest na to szansa. Pozwoli to w pełni zadbać o potrzeby gospodarki morskiej" - powiedziała wiceminister Dorota Pyć podczas 26. posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej.
01.10.2015

Nietrzeźwy sternik na zalewie

Nietrzeźwego sternika jachtu bandery polskiej, zagrażającemu bezpieczeństwu w żegludze, zawróciła w sobotę z Zalewu Wiślanego do portu w Tolkmicku załoga SG-044 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej – okazało się, że 54-letni sternik, mieszkaniec Malborka, miał przeszło 2,5 promila alkoholu.
15.09.2015

Urząd Morski w Szczecinie z nowym zestawem pogłębiarskim

Szczeciński Urząd Morski pozyskał za 16 ml złotych trzy nowe jednostki: pogłębiarkę Mątwa, holownik Kalmar oraz jednostkę hydrograficzną Drętwa. Statki są przeznaczone dla Portu Mrzeżyno.
28.08.2015

Rozbudowa przystani żeglarskiej w Błotnikach

Żeglarstwo staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Nie dziwi więc, że gmina Cedry Wielkie zdecydowała się na rozbudowę przystani żeglugowej w Błotniku. Przepełniony turystami obiekt ma dwukrotnie zwiększyć swoją powierzchnię.
21.07.2015

Z Polski na turystyczny szlak wielorybów

Przeznaczone na rynek islandzki łodzie hybrydowe, tzw RIB (Rigid Inflatable Boat), budowane są w Malborku przez spółkę Techno Marine. Dzięki ich stabilności w najtrudniejszych nawet warunkach morskich wielu turystów będzie mogło obejrzeć z bliska wieloryby w wodach Atlantyku oraz maskonury na trudno dostępnych, skalistych wyspach Islandii.
26.06.2015

Peace Boat z hibakusha przypłynie do Gdańska

Globalna organizacja pozarządowa „Peace Boat” od 7 lat organizuje światowe rejsy przeciwko stosowaniu broni jądrowej. Hibakusha to osoby, które przeżyły ataki w Hiroszimie i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 r. Pod koniec miesiąca statek pokoju zawinie do Gdańska.
22.05.2015

W Trójmieście powstaną nowe mariny

Kolejny etap rozbudowy Pętli Żuławskiej potrwa pięć lat. Planowana jest m.in. budowa nowych marin na Wiśle, Zalewie Wiślanym oraz w rejonie Zatoki Gdańskej. - Rozwój Pętli Żuławskiej ma być kolejną wizytówką regionu. Już w zeszłym roku trasę Pętli Żuławskiej odwiedziło 30 tysięcy wodniaków - powiedział na antenie Radia Gdańsk Ryszard Świlski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
18.05.2015

Enamor i Techno Marine dostarczą zestaw pogłębiarski dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

Konsorcjum dwóch firm: Enamor z Gdyni (lider) i Techno Marine z Malborka wygrało przetarg i dostarczy zestaw pogłębiarski, składający się z:
25.03.2015

Vistal walczy o kontrakt na budowę mostu w Malborku - finał sprawy w sądzie

14 stycznia 2015 r. Vistal Gdynia złożyła skargę do Sądu Okręgowego w Gdańsku na orzeczenie KIO wykluczające ofertę Vistalu z postępowania przetargowego na budowę mostu w Malborku. W skardze spółka domaga się oddalenia odwołania Strabag Sp. z o.o.
14.01.2015

Mrzeżyno będzie miało pogłębiarkę

Jednostka zostanie wybudowana po to, aby utrzymywać odpowiednie parametry wejścia do portu. Urząd Morski chciał je zmodernizować, jednak żadna z firm nie zdecydowała się wykonać tych prac za cenę jaką proponował. Podjęto decyzję, że o odpowiednią głębokość zadba pogłębiarka.
13.01.2015

Podpisanie umowy na zakup zestawu pogłębiarskiego

Dostarczenie pogłębiarki ssąco-refulującej, holownika i jednostki do wykonywania pomiarów hydrograficznych to przedmiot podpisanej dziś w siedzibie Urzędu umowy na zakup zestawu pogłębiarskiego, który będzie służyć m.in. do badania i utrzymania właściwych parametrów toru podejściowego do portu w Mrzeżynie.
09.01.2015

Podatki marynarskie: Norwegia i ulga abolicyjna w 2014 dla polskich marynarzy, a praktyczne problemy w stosowaniu przepisów prawa przez polskie organy podatkowe–podsumowanie

Niniejszy artykuł ma na celu podsumowanie szeroko opisywanych w tym roku przez autora problemów praktycznych dotyczących ograniczania poboru zaliczek w przypadku marynarzy zatrudnionych na statkach/jednostkach, w roku 2014, u armatorów norweskich (z wyjątkiem pracy na szelfie norweskim lub pod banderą NOR). Głównym celem tej publikacji jest chęć wskazania niektórych problematycznych kwestii w stosowaniu wydawałoby się „technicznych” przepisów prawa podatkowego, które dość nieoczekiwanie przysporzyły pewnych poważnych kompl
29.12.2014

Modernizacja Marynarki Wojennej RP: Najpierw holowniki później okręty bojowe

Zakupy nowych jednostek pływających dla Marynarki Wojennej RP rozpoczną się od holowników. Ministerstwo Obrony Narodowej nadal więc odsuwa w czasie decyzje odnośnie o wiele ważniejszych okrętów bojowych: korwet, patrolowców i okrętów podwodnych, wykorzystując do tego między innymi dialogi techniczne.
29.12.2014

Z Malborka na Morze Północne

Katamaran o wymiarach 15 metrów długości i 8 szerokości zwodowany został w Malborku.
24.12.2014

Zbudują za 15,5 miliona

Wiadomo już, kto i za ile zbuduje zestaw pogłębiarski, który będzie wykorzystywany między innymi w Morskim Porcie Rybackim w Mrzeżynie. Zwycięzcą przetargu ogłoszonego przez szczeciński Urząd Morski zostało konsorcjum spółek Enomar i Techno Marine, które zaoferowało cenę 15,5 mln zł. Umowa ma być podpisana na początku przyszłego tygodnia.
22.12.2014

Wszystkie Kontrakty Terytorialne podpisane

– Dzisiaj podpisujemy ostatnie z porozumień i tym samym kończymy proces uzgadniania kluczowych dla strony rządowej i samorządowej celów do realizacji w najbliższych latach oraz najważniejszych przedsięwzięć – powiedziała minister Maria Wasiak podczas uroczystości zawarcia Kontraktu Terytorialnego (KT) dla Województwa Pomorskiego. Odbyła się ona 19 grudnia 2014 r.
22.12.2014

Wizyta ambasadora Stanów Zjednoczonych

W ubiegłym tygodniu (2 i 3 grudnia) z wizytą w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach przebywał ambasador Stanów Zjednoczonych Stephen Mull, któremu towarzyszył attache morski Ambasady USA Commander Thomas Kierstead.
08.12.2014

Vistal Gdynia wygrał przetarg na 177-metrowy most

Gdański oddział GDDKiA wybrał ofertę Vistalu Gdynia jako najkorzystniejszą w przetargu na budowę 177-metrowego żelbetowego mostu przez rzekę Nogat w Malborku wraz z dojazdami w ciągu drogi krajowej nr 22 i 55.
04.11.2014

Norwegia 2014: Dlaczego niektóre urzędy skarbowe w Polsce w dalszym ciągu wydają odmowne decyzje w zakresie wniosku o ograniczenie poboru zaliczek?

Nawiązując do publikacji z dnia 17.05.2014 roku „Norwegia 2014: Co powinien zrobić marynarz gdy otrzyma negatywną decyzję w zakresie ograniczenia poboru zaliczek za rok 2014 i jakie są skutki takiej decyzji?” należy wskazać, iż sytuacja polskich marynarzy wykonujących pracę najemną na statkach eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez armatorów norweskich, którzy złożyli wnioski w zakresie ograniczenia poboru zaliczek za rok 2014 znacząco się poprawiła, gdyż coraz więcej organów na terenie całej Polski wydaje pozytywne
28.05.2014

Pierwszy w sezonie wycieczkowiec wpłynął do portu w Gdyni

Z zegarmitrzowska prezycją i o czasie pojawił się wczoraj (7.05) przy Nabrzeżu Francuskim gdyńskiego portu statek wycieczkowy Asuka II. Jest to pierwsza wizyta tego statku w Polsce, a jednocześnie moment otwierajacy tegoroczny sezon morskich wycieczek pasażerskich przybywających do Trójmiasta.
08.05.2014

Ustanowienia pełnomocnika w sprawie podatkowej w obliczu nieprawidłowych praktyk polskich organów podatkowych

Zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa tj. z art. 136 ustawy ordynacja podatkowa Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Natomiast w myśl art. 137 ww. ustawy pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
30.04.2014

Nowa jednostka typu RIB w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Nową jednostkę pływającą oddano do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Jej zakup sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednostka typu RIB TM-1025 2 IB CABIN o numerze burtowym SG – 068 będzie wykorzystywana przez funkcjonariuszy Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu.
18.12.2013

Techno-Marine Sp. z o.o. - Łodzie Specjalne na zamówienie

Techno-Marine jest przedsiębiorstwem z Malborka specjalizującym się w budowie specjalistycznych łodzi. Lata 2009-2013 przyniosły możliwości rozwoju infrastruktury przedsiębiorstwa oraz zaprezentowania oferty nowej grupie potencjalnych kontrahentów.
13.12.2013

Psycholog na linie, czyli jak wygląda praca ratownika marynarki wojennej

Ratownik musi być trochę alpinistą, trochę nurkiem, trochę psychologiem. Chorąży marynarki Krzysztof Wasylczuk z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni przekonuje się o tym od kilku lat. Jego pracę opisuje "Polska Zbrojna".
02.07.2013

Portami i przystaniami na Żuławach Wiślanych będzie zarządzać jedna spółka

Pętla Żuławska, projekt turystyczny powstały w oparciu o zmodernizowane porty i przystanie w rejonie Delty Wisły i Zalewu Wiślanego doczekał się nowej odsłony.
05.06.2013

Wisła 867 na sprzedaż

Ma kilkanaście metrów długości i może zabrać na pokład trzy samochody oraz 25 pasażerów. GDDKiA sprzedaje prom, który kursował pomiędzy miejscowościami Opalenie i Korzeniewo na Pomorzu. Jest już niepotrzebny, bo wkrótce w tym miejscu zostanie otwarty most.
02.01.2013

Nowe tereny objęte granicami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podwoiła się ilość gruntów po dawnej Stoczni Gdynia

27 grudnia, Rada Ministrów podpisała rozporządzenie dotyczące objęcie granicami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nowych terenów w Gdyni, Malborku, Rypinie, Świeciu i Włocławku. Łącznie strefa powiększyła się o 57 hektarów.
29.12.2012

Gdańsk jednym z „6 Cudów Bałtyku”

Gdańsk został jednym z sześciu zwycięzców międzynarodowego konkursu "6 Cudów Bałtyku" („6 Baltic Sea Wonders”). Do rywalizacji zgłoszono 65 miejsc i obiektów z regionu Morza Bałtyckiego. Po trzech etapach internetowego głosowania wyłoniono zwycięzców, wśród których znalazł się Gdańsk jako wyjątkowe "miasto pamięci i wolności".
11.11.2012

Hotel Water Discus- pokój z widokiem na rafę

Pięciogwiazdkowe hotele, korty tenisowe, szerokie plaże czy możliwość wypożyczania sprzętu wodnego to standardowe punkty w ofercie ośrodków turystycznych. Podwodne hotele wg projektu polskich inżynierów z Politechniki Gdańskiej mają szansę stać się główną atrakcją najbardziej renomowanych ośrodków turystycznych na świecie. O specyfice projektu oraz możliwościach jego wdrożenia w życie opowie dr Lech Rowiński, pracownik Politechniki Gdańskiej oraz przedstawiciel Deep Ocean Technology.
17.09.2012

Wystawa DO ABORDAŻU!

28 listopada 2012 roku, w 385. rocznicę bitwy pod Oliwą, Centralne Muzeum Morskie otworzy nową, niezwykłą wystawę "Do abordażu!". Dzięki tej prezentowanej w Spichlerzach na Ołowiance wystawie czasowej zwiedzający będą mieli okazję dokładnie poznać jeden z podstawowych i najstarszych sposobów walki na morzu – abordaż.
31.07.2012

Morskie zwiastuny gdańskiego lata 2012

Mimo obfitości światowej marki atrakcji turystycznych Gdańska i Pomorza Gdańskiego, promocja tych miejsc nie jest łatwym zadaniem dla służb portowych. Ulegając bowiem sile tradycji i zwykłych przyzwyczajeń organizatorów turystyki morskiej oraz agentów statkowych - zainteresowanie zawinięciami do polskich portów nie jest proporcjonalne także do wysiłków służb miejskich. Choć wiadomo powszechnie, że rozwój turystyki morskiej w Polsce wymaga ścisłej współpracy zarządów portów i samorządów portowych gmin oraz wsparcia władz regionaln
25.05.2012

X Bałtycki Festiwal Nauki - dzień drugi

Jutro, 24 maja 2012 r. (czwartek) drugi dzień X Bałtyckiego Festiwalu Nauki - przygotowaliśmy na ten dzień 264 różne wydarzenia w całym regionie i w Elblągu (w załączeniu lista imprez zaplanowanych na jutro, 24 maja br.). Cały festiwalowy program (860 różnych wydarzeń!) najwygodniej można przeglądać ze strony www.festiwal.gda.pl/XBFN .
23.05.2012

Dobry rok Finnlines

Ogromne promy typu ro-pax klasy Star armatora Finnlines, od 3 czerwca 2009 r., kiedy pierwszy z nich zawinął do Gdyni, stały się jednym z bardziej charakterystycznych, cyklicznie pojawiających się elementów portowego krajobrazu. Trzy razy w tygodniu odpływają one do Helsinek i Rostocku z coraz większą ilością ładunków przewożonych w ich wielkich pokładach-garażach (mających 4200 m linii ładunkowej).
21.05.2012

Urząd Morski dostanie nowoczesne motorówki

Umowę na dostawę dwóch pływających jednostek inspekcyjnych z wyposażeniem podpisali w miniony piątek (18 maja), Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie i Sebastian Majewski, prezes Zarządu Techno Marine Sp. z o. o. z Malborka.
21.05.2012

X Bałtycki Festiwal Nauki z Akademią Morską w Gdyni 23 - 27.05.2012

Akademia Morska w Gdyni w dniach 23 – 27 maja br. uczestniczyć będzie w dziesiątym już Bałtyckim Festiwalu Nauki.
08.05.2012

Modernizacja szlaku wodnego dobiega końca

Pod koniec maja zakończy się rewitalizacja ponad 300-kilometrowego szlaku wodnego Pętla Żuławska, znajdującego się w delcie Wisły i Zalewu Wiślanego. Powstanie m.in. 300 nowych miejsc do cumowania dla jednostek pływających.
21.03.2012

Delegacja Portu Shanghai z wizytą w Porcie Gdańsk

W dniu 3 sierpnia 2011 r. ZMPG SA ponownie gościł delegację z Portu Shanghai, której przewodniczył zastępca dyrektora generalnego pan Yang Xinhua.
08.08.2011

Tłoku wycieczkowców w tym roku nie będzie

W naszej szerokości geograficznej brak, niestety, warunków do uprawiania całorocznej turystyki morskiej. Wycieczkowce pojawiają się zwykle na Bałtyku pod koniec maja i krążą między portami do października.
07.06.2011

Teraz czas dla Polski

O znaczeniu obchodów w kontekście lokalnym i międzynarodowym, w nawiązaniu do prezydencji Polski w Unii Europejskiej od 1 lipca 2011 r. - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Europejski Dzień Morza po raz pierwszy w Polsce - Gdańsk 19 - 20 maja 2011 r.
12.04.2011

Łódź solarna z Gdańska najlepsza na świecie

Drużyna z Politechniki Gdańskiej zajęła pierwsze miejsce podczas międzynarodowych zawodów łodzi napędzanych energią słoneczną Frisian Solar Challenge w Holandii. Dwuosobowa łódź przepłynęła 220 km w czasie 19 godz. 25 minut 8 sekund.
12.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.