• <
urząd_morski_gdynia_2021

Izby gospodarcze z Pomorza i USA podpisały list intencyjny o współpracy

pc

20.10.2017 13:31 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Izby gospodarcze z Pomorza i USA podpisały list intencyjny o współpracy
Izby gospodarcze z Pomorza i USA podpisały list intencyjny o współpracy - GospodarkaMorska.pl

List intencyjny o współpracy między Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza a Polsko-Amerykańską Izbą Handlową ze stanu Nevada w USA podpisano w piątek w Gdańsku. Firmy amerykańskie są obecne na Pomorzu, porozumienie ma zwiększyć obecność polskich firm w USA.

Podpisanie porozumienia o współpracy miało miejsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w trakcie spotkania, na którym polscy i amerykańscy przedsiębiorcy prezentowali m.in. najsilniejsze gałęzie gospodarek w swoich regionach – na Pomorzu i w Nevadzie.

„Amerykanie już dziś mają na Pomorzu ponad 20 tysięcy miejsc pracy, głównie w sektorach usług logistycznych i rozliczeniowych, ale też badawczo-rozwojowych oraz technologii informatycznych” - powiedział PAP obecny na spotkaniu wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. „Teraz oczekujemy, że nasze firmy będą rozwijać się na rynku amerykańskim i to nie tylko wielkie firmy, ale także ten mniejszy pomorski biznes znajdzie dla siebie miejsce za oceanem” – dodał.

Wyjaśnił, że stronie polskiej „szczególnie zależy na rozwoju wysokich technologii informatycznych oraz przemysłu związanego z grami komputerowymi”. „Bo Nevada to przecież Las Vegas i to ich interesuje” – zaznaczył.

Wyjaśnił, że pomorscy przedsiębiorcy mogliby też zaoferować stronie amerykańskiej „technologie wodne wysokiej klasy z wyłączeniem energetyki wodnej”. „Chodzi tu o wszelkiego typu urządzenia służące do utylizacji, przerobu, uzdatniania. Słowem wszystko, co operuje na wodzie. W tej dziedzinie jesteśmy wyjątkowo silni” – zaznaczył, dodając, że ma nadzieję, iż podpisane w piątek porozumienie zaowocuje intensyfikacją kontaktów gospodarczych m.in. właśnie w wymienionych przez niego dziedzinach.

W imieniu polskiej strony porozumienie podpisał prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza Sławomir Halbryt. „Oczekujemy, że nasi przedsiębiorcy będą mieli okazję podjąć współpracę z amerykańskimi, szczególnie z obszaru Nevady. W transoceanicznych kontaktach zawsze są bariery, ale takie porozumienia dają szansę na pewne ułatwienia. Jednak wszystko zależy tu od odwagi pomorskich przedsiębiorców: czy będą chcieli z tej pomocy skorzystać” – zaznaczył.

„Odważni przedsiębiorcy mogą zyskać solidnego amerykańskiego partnera, który pozwoli im wejść na rynek amerykański. Dużą szansę upatruję we współpracy związanej z technologiami informatycznymi, szczególnie grach, bo Pomorze ma bardzo silną reprezentację przedsiębiorców działających w tej dziedzinie i to może być dla nich szansą na rozwój” – powiedział PAP Halbryt.

Dodał, że na Pomorzu powstaje „wiele produktów, które moglibyśmy zaoferować w Stanach Zjednoczonych, począwszy od żywności a na meblach skończywszy”. „Przyzwyczailiśmy się już do współpracy z Francuzami czy Niemcami. Już ich się nie boimy, natomiast Ameryka to jest jednak poważne wyzwania, bo to bardzo silna i konkurencyjna gospodarka, tam panują inne reguły i to będzie wyzwanie, ale polscy przedsiębiorcy powinni mieć odwagę szczególnie łączyć się w różnego rodzaju konsorcja eksportowe i wykorzystywać wsparcie publiczne, który jest w tej chwili szeroko oferowane po to, żeby dawać sobie szansę zaistnienia” – powiedział też Halbryt.

Piątkowe spotkanie w ECS było częścią dwudniowej wizyty strony amerykańskiej na Pomorzu. W jej trakcie 20-osobowa delegacja amerykańska z gubernatorem stanu Nevada Brianem Sandovalem na czele, pozna region (odwiedzi m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Westerplatte i Malbork) i weźmie udział w seminarium gospodarczym oraz innych mniej formalnych spotkaniach przedsiębiorców z obu regionów.

W skład amerykańskiej delegacji, poza przedstawicielami administracji Nevady i tamtejszymi przedsiębiorcami, wchodzą też reprezentanci Uniwersytetu Nevada, College Sierra Nevada i Instytutu Badań Pustynnych w Nevadzie. W trakcie wizyty spotkają się oni z przedstawicielami pomorskich uczelni wyższych.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.