• <
smartre_2023

Wiceminister gospodarki morskiej: Będą zwolnienia podatkowe dla przemysłu okrętowego

JK

16.01.2016 11:19 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Wiceminister gospodarki morskiej: Będą zwolnienia podatkowe dla przemysłu okrętowego

Partnerzy portalu

Wiceminister gospodarki morskiej: Będą zwolnienia podatkowe dla przemysłu okrętowego - GospodarkaMorska.pl

Projekt dotyczący ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego już jest na liście prac Rady Ministrów – poinformował w Sejmie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki.  Ułatwienia obejmą jedynie budowę gotowych jednostek, a nie remontów.

– Zakłada on utworzenie ram prawnych, organizacyjnych i finansowych niezbędnych do wykreowania w Polsce działalności przemysłowej, naukowej i finansowej ukierunkowanej na rozwój istniejących i stworzenie nowych polskich podmiotów gospodarczych. W efekcie powstaną warunki ekonomiczne i prawne pozwalające na aktywizacje przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej w Polsce - powiedział Brzezicki. - Potrzeba opracowania tego projektu wynika z konieczności zapewnienia konkurencyjnych zasad funkcjonowania polskiego przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej w warunkach ostrej i nierównej konkurencji na rynkach międzynarodowych. W szczególności, jeśli chodzi o konkurencję ze strony silnie wspierających produkcję okrętową państw Azji Wschodniej, ale nie tylko, bo również sąsiedzi to robią – dodał.

Zwolnienia dotyczą podatku od towarów i usług (VAT) w odniesieniu do produkcji okrętowej i komplementarnej. Ułatwienia dotyczą produktu końcowego, jak i  elementów produkowanych w łańcuchu dostaw. - W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych CIT projekt przewiduje możliwość wyboru dla stoczni między podatkiem, jako do tej pory CIT, a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. - wskazał.

Projekt przewiduje mechanizm objęcia specjalną strefą ekonomiczną gruntów, na których prowadzona jest produkcja okrętowa i produkcja komplementarna.

 - Ustawa nie polega bynajmniej na pompowaniu funduszy publicznych w ten przemysł. Głównym instrumentarium tej ustawy są natomiast rozwiązania w zakresie podatku CIT i podatku VAT, szczególnie jeżeli chodzi o łańcuch dostawców, które są neutralne dla budżetu. I to są rozwiązania, które są również przyjęte, przyjmowane w niektórych krajach Unii Europejskiej i jak dotąd aprobowane przez Komisję Europejską - podsumował w odpowiedyi na zapytanie poselskie Paweł Brzezicki.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.