• <
nauta_2024

Ruszyła budowa największego projektu wydobywczego w Norwegii. Biorą w niej udział Polacy

30.06.2015 14:40 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ruszyła budowa największego projektu wydobywczego w Norwegii. Biorą w niej udział Polacy

Partnerzy portalu

Ruszyła budowa największego projektu wydobywczego w Norwegii. Biorą w niej udział Polacy - GospodarkaMorska.pl

W poniedziałek ruszyła konstrukcja największego i najdroższego projektu przemysłowego w norweskiej historii. W stoczni Kvaerner Verdal rozpoczęła się bowiem produkcja pierwszych elementów do platform wiertniczych, które mają stanąć na gigantycznym złożu Johan Sverdrup.

- To dla nas szczególny dzień. Od wielu lat szykowaliśmy się do startu tej skomplikowanej konstrukcji. Jesteśmy dumni, że mamy możliwość realizacji jednego z największych przemysłowych przedsięwzięć w Europie – powiedział Kjetel Digre, wiceprezes wykonawcy projektu.
Johan Sverdrup to gigantyczne złoże będące jednym z najbardziej dochodowych projektów w przemyśle wydobywczym ostatnich lat. Położone na Morzu Północnym ok. 140 km na zachód od Stavanger złoże zostało odkryte przez Statoil oraz Lundin Petroleum w 2010 i 2011 roku. Przewiduje się, że może ono zawierać nawet 1,8 mld do 2,9 mld baryłek ekwiwalentu ropy, co pozwoli na wydobycie 550-650 tys. baryłek dziennie. Nie jest to jednak tania inwestycja – jej ukończenie ma kosztować nawet 14,8 mld dolarów.

- Johan Sverdrup reprezentuje wszystko, w co wierzymy jako przemysł wydobywczy i w czym pokładamy nadzieje na przyszłość. Ten gigantyczny projekt zapewni krajowi zapas energii oraz miejsca pracy na długie lata. Pozwoli również na powstanie nowych firm typu spin-off oraz podniesie standard norweskiej gospodarki – powiedział Arne Sigve Nylund, wiceprezes Statoila ds. rozwoju i produkcji w Norwegii.

Wydobycie ze złoża ma zacząć się w 2019 roku. Obecnie trwa konstrukcja podstawy platformy, która ma być ukończona i dostarczona na złoże w 2017 roku. Ze względu na olbrzymi rozmiar tego obiektu (26,5 tys. ton) będzie on przewożony największą na świecie pływającym dźwigiem Heeremas H-851 (260 metrów długości).

Przy budowie platformy na norweskim złożu udział bierze także polska grupa Vistal, producent wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych. Vistal wykona m.in. budowę  części modułu wiertniczego, który jest drugim pod względem wielkości, z trzech modułów składających się na platformę wiertniczą. Prace przygotowawcze zostaną rozpoczęte w tym roku, a zakończenie realizacji kontraktu planowane jest na koniec 2016 roku.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.