• <
nauta_2024

Ropa w USA mocno taniała, ale we wtorek zyskuje 0,3 proc., a Rosja popiera Iran

pc

07.02.2017 09:29 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ropa w USA mocno taniała, ale we wtorek zyskuje 0,3 proc., a Rosja popiera Iran

Partnerzy portalu

Ropa w USA mocno taniała, ale we wtorek zyskuje 0,3 proc., a Rosja popiera Iran - GospodarkaMorska.pl

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,3 proc. po mocnym spadku podczas poprzedniej sesji. Na rynku oczekiwanie na dane o zapasach paliw w USA – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,15 USD, po zwyżce o 14 centów, czyli 0,3 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 18 centów, czyli 0,3 proc., do 55,90 USD za baryłkę.

We wtorek, jak co tydzień, niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) przedstawi swoje wyliczenia dotyczące zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu. W środę dane takie przedstawi z kolei Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 2,5 mln baryłek. Byłby to już 5. tydzień ze zwyżką tych zapasów.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 najbliższych miesięcy.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że w styczniu kraje OPEC zmniejszyły dostawy swojej ropy na rynki paliw o 840 000 baryłek dziennie.

Tymczasem w USA rośnie liczba odwiertów ropy z łupków – w ubiegłym tygodniu wzrosła ona o 17 do 583 odwiertów – wynika z danych firmy Baker Hughes. To najwięcej od października 2015 r.

– Jest mało prawdopodobne, aby wzrost produkcji ropy w USA zastąpił zmniejszenie dostaw surowca z krajów OPEC i innych dużych producentów – wskazuje Barnabas Gan, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze.

– To może nieco przesunąć w czasie zbilansowanie rynków ropy, ale na pewno nie zaneguje całkowicie tego procesu ograniczania dostaw – dodaje.

Tymczasem Rosja popiera Iran, który pozostaje w sporze z USA.

W ubiegłą środę Iran ogłosił, że przetestował nowy pocisk balistyczny, zaznaczając, że nie naruszało to porozumienia nuklearnego ani rezolucji nr 2231. W reakcji doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn powiedział, że Stany Zjednoczone „oficjalnie ostrzegają” Iran, i uznał próbę za prowokacyjną.

W piątek ministerstwo skarbu USA ogłosiło wpisanie 13 osób fizycznych i 12 firm na listę podmiotów objętych sankcjami finansowymi wobec Iranu po tym, gdy dzień wcześniej Biały Dom skierował do Teheranu „ostrzeżenie” w związku z próbą irańskiego pocisku balistycznego.

Rosja wyraziła w poniedziałek ubolewanie w związku z nowymi sankcjami USA wobec Iranu. Oświadczyła, że jego próby rakietowe nie naruszają ani porozumienia nuklearnego, ani rezolucji nr 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zdaniem rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa, Moskwa nie widzi „szczególnych problemów” w realizacji porozumienia nuklearnego, które sześć mocarstw zawarło z Iranem w roku 2015, a rewizja tej umowy byłaby zbyt ryzykowna.

W poniedziałek ropa WTI w Nowym Jorku staniała o 82 centy, czyli 1,5 proc., do 53,01 USD/b.

W styczniu średnia cena ropy WTI wyniosła 52,61 USD za baryłkę.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.