• <
nauta_2024

Rolls Royce wśród laserów w NGL Machining (foto, wideo)

ew

09.03.2020 16:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Rolls Royce wśród laserów w NGL Machining (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Rolls Royce wśród laserów w NGL Machining (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Trójmiejska spółka NGL Machining z najlepszym i najbardziej kompleksowym urządzeniem do wykonywania pomiarów 3D oraz wizualizacji marki FARO. Firma zdecydowała się zaoferować precyzyjną usługę pomiarową, wypełniając lukę na rynku specjalistycznych usług metrologicznych.

Jak powiedział nam jeden z założycieli NGL Machining, Rafał Bogusz: "Rynek stale się zmienia, zmieniają się również potrzeby klientów. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w Polsce. Dziś już niemal każdy stawia na nowe technologie, nowe możliwości produkcyjne oraz efektywność działania. Zakres usług, który jeszcze do niedawna nie był możliwy do wykonania w naszym kraju, dziś zaczyna być standardem. Stąd tak duży nacisk kładziemy na nasz dalszy rozwój. Słuchamy rynku i staramy się odpowiadać na jego zapotrzebowanie".

Spektakularną odpowiedzią był m.in. zakup przenośnego, współrzędnościowego urządzenia pomiarowego marki FARO - światowego lidera w dziedzinie systemów do pomiarów 3D i wizualizacji, który stworzył nową jakość dokładności pomiarów wielkogabarytowych. Sprzęt, w który wzbogaciła się trójmiejska spółka to FARO VantageE w wersji Track-Arm, doposażony o głowicę skanującą. Aktualnie jest to najlepsze i najbardziej kompleksowe urządzenie do śledzenia laserowego. Jak dodaje Bogusz: "To taki Rolls Royce wśród urządzeń pomiarowych. Każdy chciałby go mieć jednak mało kogo na niego stać a jak już zdecydujemy się na zakup to trzymamy go w garażu. Nasze myślenie jest zgoła inne. Rzeczywiście, koszt zakupu FARO jest bardzo wysoki, ale mamy tyle odwagi by wyjść z nim na rynek i zaoferować usługę pomiarową każdemu, kto będzie nią zainteresowany".

Precyzja trackera, kilkukrotnie przekraczająca możliwości powszechnie w metrologii wykorzystywanych tachimetrów, w sposób bezpośredni przekłada się na optymalizację procesów produkcyjnych. Możliwość uzyskiwania wyników w czasie rzeczywistym, możliwość ich wielokierunkowej analizy jeszcze na etapie projektu, sprawia że traker staje się niezastąpionym urządzeniem, pozwalającym na natychmiastową reakcję zespołów wykonawczych.

Nowoczesny sprzęt to jedno, drugą, równie ważną kwestią jest zespół, który go obsługuje. NGL Machining, równolegle z zakupem systemu FARO podjął decyzję zbudowania w firmie zespołu pomiarowego. Znalezienie odpowiednich osób trwało kilka miesięcy. Wybór padł na Macieja Narożnika z bogatym doświadczeniem w przemyśle stoczniowym, który opowiedział nam o nowym sprzęcie: "W swojej codzienniej pracy obsługuję FARO® Laser Tracker VantageE .Realizujemy pomiar za pomocą reflektorów sferycznych trzech różnych średnic, w zależności od potrzeb i możliwości. Drugim urządzeniem jest ramię pomiarowe FAROArm® o zasięgu 3,5 m. Ramieniem możemy mierzyć stykową. Do ramienia mamy dodatkowo skaner, który zbiera kilkadziesiąt tysięcy punktów na sekundę. Oba urządzenia pracują na oprogramowaniu inspekcyjnym Metrolog. W oprogramowaniu tym mierzymy, analizujemy i tworzymy raporty serwisowe". 

Połączenie obu tych systemów pozwala na zwiększenie zasięgu pomiarowego, umożliwiając jednocześnie na dowolne pozycjonowanie urządzenia w ramach zasięgu trackera, pozostając w tym samym układzie współrzędnych oraz oprogramowaniu. Wielką zaletą tego systemu jest możliwość stosowania obu urządzeń pojedynczo lub jako komplet systemu FARO TrackArm.

Jak dodaje Bogusz: "Możliwość wykonania szybkiego i bardzo precyzyjnego pomiaru w zestawieniu z możliwością wykonania wielokierunkowej analizy zebranych danych będąc jeszcze na instalacji, w sposób znaczący wpływa na optymalizację procesów produkcyjnych. Dla większości naszych klientów, zwłaszcza tych z przemysłu stoczniowego, istnieją dwa terminy realizacji usług: teraz i na wczoraj. Realizując pomiary przy wykorzystaniu systemu FARO przynajmniej pierwszy z tych terminów wydaje się być niezagrożony".

NGLMachining  w trakcie zaledwie 5 lat osiągnęła pozycję lidera w swojej branży na rynku polskim. Spółka wyspecjalizowała się w świadczeniu usług dla przemysłu stoczniowego. Sukcesywnie jednak umacnia pozycję w innych przemysłach, wykonując usługi m.in. dla zakładów energetycznych, chemicznych, petrochemicznych i wydobywczych.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.