• <

PFR prowadzi rozmowy nt. przyszłej strategii Stoczni Gdańskiej

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PFR prowadzi rozmowy nt. przyszłej strategii Stoczni Gdańskiej
PFR prowadzi rozmowy nt. przyszłej strategii Stoczni Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl

pc

02.02.2017 Źródło: PAP

Polski Fundusz Rozwoju prowadzi rozmowy na temat strategii rozwoju Stoczni Gdańskiej – poinformował w czwartek PAP prezes PFR Paweł Borys.

– Prowadzimy rozmowy z Ukraińcami na temat całościowej przyszłej strategii względem Stoczni Gdańsk i GSG Towers – powiedział Borys. Polski Fundusz Rozwoju w grudniu – poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu – zwiększył udział w spółce GSG Towers, która jest właścicielem Stoczni Gdańsk, z 25 do 50 proc. – To stanowiło wykonanie wcześniejszych umów inwestycyjnych. I teraz jesteśmy równorzędnymi partnerami z Ukraińcami – wyjaśnił.

– Podjęliśmy poważne rozmowy (...) dotyczące tego, jak ma wyglądać przyszła strategia (...), ponieważ GSG i Stocznia Gdańsk mają pewien potencjał rozwoju, pozyskują coraz więcej kontraktów w obszarze wiatrowym i poczynione zostały tam inwestycje – wyjaśnił.

Wskazał, że Stocznia Gdańsk wymaga restrukturyzacji, aby mogła realizować duże kontrakty. – Na pewno potrzebuje silnego standingu finansowego i potrzebuje gwarancji – zaznaczył.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania przedstawicieli PFR z ukraińskimi udziałowcami stoczni. Na razie żadna ze stron nie złożyła oferty – dodał.

– Więcej do powiedzenia będziemy mieli w perspektywie 2-3 miesięcy – powiedział prezes Borys.

– Rozmowy dotyczą tego, jaką Ukraińcy mają wizję, jaką my mamy wizję rozwoju, na jakie wsparcie finansowe można liczyć z ich strony, a jakie z naszej – wyjaśnił.

Nie wykluczył, że elementem rozważanej strategii mogą być ruchy kapitałowe, ale – jak zauważył – do tego niezbędny jest biznesplan. – Z tego wyjdą kwoty – poinformował.

Prezes, zapytany, czy PFR rozważa przejęcie pakietu większościowego w Stoczni Gdańsk SA odpowiedział: – Rozważamy oczywiście różne warianty. Natomiast dzisiaj jest tak, że żadna decyzja nie zapadła (...).

– Mamy 50 proc. udziałów i uzyskaliśmy lepszy dostęp do informacji na temat spółki, więc to jest etap jeszcze lepszego zapoznania się z tą aktualną sytuacją – tłumaczył.

Wiceprzewodniczący stoczniowej „Solidarności” Karol Guzikiewicz powiedział PAP, że w sprawie Stoczni Gdańsk „coś w końcu drgnęło i pojawiła się szansa na przynajmniej szczątkową odbudowę zakładu”. Przyznał, że związkowcom zależy na odbudowie produkcji stoczniowej, budowie statków.

Zaznaczył też, że po negocjacjach „spodziewa się, że w Grupie Stoczni Gdańsk kapitał polski będzie większościowy”. Guzikiewicz wyjaśnił, że dzięki temu Stocznia Gdańsk mogłaby współpracować ze stocznią remontową Nauta, która na byłym terenie stoczni w Gdańsku ma swój zakład budowy statków, a za dwa lata mogłaby też np. połączyć się ze stoczniami należącymi do Grupy MARS.

Grupę MARS Shipyards & Offshore tworzą cztery spółki z sektora stoczniowego oraz produkcji offshore: Morska Stocznia Remontowa Gryfia (Szczecin) i Stocznia Remontowa Nauta (Trójmiasto) oraz Energomontaż-Północ Gdynia (EPG) i Energop (Sochaczew), a także biuro konstrukcyjno-projektowe MARS Design & Solutions.

W Stoczni Gdańsk obecnie jest rozwijana głównie budowa konstrukcji stalowych i elementów wież wiatrowych.

Związkowiec powiedział PAP, że w tym tygodniu w Gdańsku był ukraiński współwłaściciel Siergiej Taruta, który podczas spotkania z częścią pracowników miał zapewnić, że w zakładzie będą utrzymana produkcja, zatrudnienie i płace.

W styczniu 2015 r. Agencja Rozwoju Przemysłu zawarła umowę inwestycyjną ze spółkami kontrolowanymi przez ukraińskich inwestorów: Gdańsk Shipyard Group, GSG Towers oraz Stocznią Gdańsk w sprawie restrukturyzacji finansowej spółek z grupy Gdańsk Shipyard Group (GSG). Na terenie stoczni pracuje około tysiąca osób.

Spółka GSG Towers produkuje głównie wieże wiatrowe i konstrukcje stalowe. W październiku zeszłego roku firma uruchomiła linię produkcyjną morskich wież, która pozwala jej wytwarzać 300 wież rocznie. Wartość inwestycji obliczono na 160 mln zł.

Polski Fundusz Rozwoju integruje rządowe agencje rozwojowe i pełni rolę polskiego banku rozwoju, obsługującego inwestycje kluczowe dla polskiej gospodarki.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.