PMK
Przywileje ustawy stoczniowej mają dotyczyć także podwykonawców – mówił podczas czwartkowego spotkania w Szczecinie Paweł Brzezicki. Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się z przedstawicielami firm z branży morskiej – donosi Radio Szczecin.
Minister zaznaczył, że ustawa ma służyć głównie polskim zakładom, a nie zagranicznym które poprzez polskie stocznie realizują swoje kontrakty. Przypomnijmy, że tzw. ustawa stoczniowa zakłada wprowadzenie m.in. zwolnienia z podatku VAT i innych ulg.
- Zakłada, że te wszystkie ulgi otrzyma ten, kto w całości wyprodukuje statek, czyli jak gdyby wyklucza podwykonawców. To trzeba zmienić. To będzie zmienione, bo podwykonawcy są tu potrzebni - wyjaśniał na spotkaniu wiceminister.
Z kolei prof. Leonard Rozenberg, członek rady nadzorczej stoczni Gryfia, stwierdził, że ta ustawa pomoże głównie stoczniom wschodniego wybrzeża.
- Tego się trochę boję, ponieważ ustawa ma pewne klucze, ograniczenia. Obawiam się, że w naszym rejonie bardzo mało firm, jeśli w ogóle będzie mogło, załapie się na dobro tej ustawy. Sugerowałbym zmniejszenie wysokości niezbędnych przerobów itd. To jest ustawa, która znakomicie pomoże regionowi Trójmiasta – mówił.
Rząd przyjął już projekt ustawy stoczniowej. Teraz regulacja trafi na konsultacje społeczne. Nad ostatecznym kształtem ustawy będą pracować specjaliści, przedsiębiorcy i parlamentarzyści. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku.
Firmy stoczniowe ruszają na łowy pracowników
Amer Shipping zamawia dwa statki do przewozu ładunków suchych od Concordia Damen
Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat
Finlandia uruchamia pływający terminal LNG. Czy gaz trafi również do Polski?
Incat dostarczy pierwszy na świecie duży prom elektryczny
Brytyjski sektor obrony kupuje statki do ochrony infrastruktury kabli i rurociągów