• <
Proteh GlassDeep_top

Innowacyjne projekty grupy Orlen ze wsparciem NCBR

pc

10.01.2018 03:54 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Innowacyjne projekty grupy Orlen ze wsparciem NCBR
Innowacyjne projekty grupy Orlen ze wsparciem NCBR - GospodarkaMorska.pl

Innowacyjny na skalę światową projekt systemu dualnych czujników jako elementu monitorowania korozji w czasie rzeczywistym jest jednym z pięciu w grupie Orlen, które otrzymały dofinansowanie z programu INNOCHEM Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Łączna wartość finansowego wsparcia przyznana PKN Orlen na innowacyjne projekty to ponad 5,6 mln zł – poinformował we wtorek płocki koncern.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, najczęściej stosowana obecnie metoda pomiaru korozji w rafineriach, nie daje informacji o bieżącym zagrożeniu korozją, a tym samym możliwości wczesnego przeciwdziałania jej skutkom. „Pomiary prowadzone w czasie rzeczywistym umożliwią natychmiastowe reagowanie na wahania szybkości korozji” – zaznaczyła spółka.

Według PKN Orlen, istotnym efektem monitorowania korozji w czasie rzeczywistym jest m.in. podniesienia bezpieczeństwa i minimalizacja zagrożeń związanych z awariami oraz optymalizacja stosowanych środków antykorozyjnych.

„W przypadku skutecznej realizacji projektu rozwiązania będą mogły zostać wdrożone we wszystkich zakładach rafineryjnych należących do grupy Orlen. Ich zastosowanie w praktyce ma szansę przyczynić się do redukcji kosztów remontowych i wydłużenia żywotności instalacji” – podkreślił płocki koncern.

Wśród projektów grupy Orlen, które otrzymały wsparcie finansowe w ramach programu INNOCHEM, spółka wymieniła także opracowanie nowej technologii jednoczesnego przetwarzania frakcji ropy naftowej z olejami roślinnymi lub tłuszczami zwierzęcymi, co pozwolić ma na pozyskanie źródła biokomponentów dla oleju napędowego i może wspomóc realizację ustawowego obowiązku w postaci Narodowego Celu Wskaźnikowego.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że podobnie jak pozostałe podmioty tego rynku, zobowiązany jest do zapewnienia minimalnego udziału biokomponentów oraz innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw i biopaliw ciekłych zużywanych w transporcie.

„Zaletą procesu będącego przedmiotem prac jest możliwość uzyskania biokomponentu o lepszych właściwościach, niż stosowany obecnie w olejach napędowych biokomponent w postaci FAME - estry metylowe kwasów tłuszczowych. Istotnym założeniem projektu jest wykorzystanie do produkcji biokomponentu już istniejących instalacji rafineryjnych, co znacznie obniża niezbędne nakłady inwestycyjne” – zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen przypomniał, że INNOCHEM to krajowy program sektorowy, zainicjowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, a koordynowany przez NCBR. Jego celem oraz poprawa pozycji konkurencyjnej polskiego sektora chemicznego na rynkach światowych przez wsparcie przedsiębiorców w generowaniu innowacyjnych rozwiązań. W tegorocznej edycji wśród 20 zakwalifikowanych do realizacji projektów, znalazło się tam aż pięć zgłoszonych przez spółki wchodzące w skład grupy Orlen.

Pod koniec 2017 r. Orlen Południe, spółka zależna PKN Orlen, podała, że w prowadzonych tam pracach nad innowacyjnym biotechnologicznym przekształcaniem biorafineryjnych produktów ubocznych i surowców pochodzenia roślinnego w kwas mlekowy m.in. dla branży rolnej i medycznej uczestniczył będzie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, wybrany w konkursie. Projekt badawczo-rozwojowy, który Orlen Południe prowadzić będzie do 2020 r., uzyskał wcześniej ponad 2,3 mln zł dofinansowania z NCBR w ramach programu INNOCHEM. Wartość całkowita projektu to ponad 4,9 mln zł.

Jeszcze w 2016 r. Orlen Południe otrzymał dofinansowanie NCBR na opracowanie i wdrożenie biodegradowalnych środków przeciwzbrylających do nawozów sztucznych opartych o surowce pochodzenia roślinnego. Wartość wsparcia w ramach programu sektorowego INNOCHEM wyniosła prawie 936 tys. zł przy budżecie całego projektu, który będzie realizowany do lutego 2019 r., szacowanym na ponad 1,6 mln zł.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 42475,00 $ tona 2,41% 18 sty
 Cynk 3543,00 $ tona 0,25% 18 sty
 Aluminium 3005,00 $ tona -0,10% 18 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.