• <

Inauguracja projektu 260-metrowego mostu w Norwegii realizowanego przez Vistal Gdynia

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Inauguracja projektu 260-metrowego mostu w Norwegii realizowanego przez Vistal Gdynia
Inauguracja projektu 260-metrowego mostu w Norwegii realizowanego przez Vistal Gdynia - GospodarkaMorska.pl

pc

02.03.2017 Źródło: własne

Vistal Gdynia SA, wiodący producent wielkogabarytowych specjalistycznych konstrukcji stalowych w Polsce, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych, po zakończeniu etapu przygotowawczego – uzgodnień technicznych i projektowych – 2 marca rozpoczął kolejny etap realizacji kontraktu polegający na wytwarzaniu konstrukcji stalowej nowego mostu nad rzeką w miejscowości Tana Bru w północnej Norwegii, przy granicy norwesko-rosyjskiej. Most nad rzeką w Tana Bru jest pierwszym zagranicznym projektem Vistal Gdynia realizowanym w formule generalnego wykonawcy. Przy budowie konstrukcji zostanie użyte 2 700 ton stali. Oficjalne otwarcie nowego mostu planowane jest na sierpień 2019 roku.

Kontrakt  został pozyskany w konsorcjum z norweskim graczem HAK Entreprenør AS w ramach przetargu publicznego ogłoszonego na rynku norweskim w 2016 roku.  Łączna  wartość umowy to 161,6 mln zł netto (332,5 mln NOK netto). Wartość wynagrodzenia z ww. kontraktu przypadająca na Vistal Gdynia SA to 83,2 mln zł netto.

Kontrakt pn. „Projekt E6 Tana Bru” polega na rozbiórce starego mostu i budowie nowego wraz z drogą. Projekt realizowany będzie w północnej Norwegii w pobliżu przylądka Nordkapp. Most nad rzeką Tana Bru to centralny punkt węzłowy w okręgu Øst-Finnmark i największy most w tym regionie.

– Generalne wykonawstwo jest jednym z filarów strategii rozwoju Grupy Vistal. Przystąpienie do tej fazy realizacji kontraktu i wizyta naszego norweskiego konsorcjanta w Gdyni jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Pozyskanie tak prestiżowego kontraktu to efekt wielu lat pracy, nakładów inwestycyjnych i zdobywania doświadczenia w generalnym wykonawstwie w Polsce. Jest to dla nas kolejne ciekawe wyzwanie inżynieryjne. Posiadamy odpowiednie zaplecze technologiczne i specjalistyczne know-how, by móc realizować tak duże i złożone projekty na potrzeby nawet najbardziej wymagających rynków, takich jak np. Skandynawia. Gigantyczna konstrukcja, którą budujemy, zostanie przetransportowana na północ Norwegii drogą lądową oraz morską – mówi Ryszard Matyka, prezes Vistal Gdynia.

Most będzie miał 14 m szerokości, a jego całkowita długość to 260 m. Rozpiętość przęsła wynosić będzie 234 m.

Tana Bru jest centralnym punktem węzłowym w Øst-Finnmark i największym mostem w tym regionie Norwegii, będącym jednocześnie jego wizytówką. Most z 1948 roku nie spełnia już jednak wymogów dotyczących współczesnego transportu ciężarowego. Norweski projekt zakłada zburzenie istniejącego obiektu z 1948 roku i wybudowanie nowego mostu nad rzeką Tana, która jest popularnym objętym ochroną łowiskiem łososia. Nowy obiekt został zaprojektowany jako most wantowy, z asymetrycznym pylonem o wysokości 95 m, którego wieże krzyżować się będą na wysokości 70 m. Most będzie wyposażony w specjalny system zapewniający różnokolorowe efekty świetlne, które ożywią okolicę zwłaszcza w czasie nocy polarnych. Z chodników po obydwu stronach konstrukcji widoczna będzie rzeka Tana, również ta jej część, na której odbywają się tradycyjnie połowy łososia (od czerwca do sierpnia). Rzeka Tana uważana jest za jedno z najlepszych łowisk łososia na świecie. Rocznie łowi się tutaj ok. 250 ton tego gatunku ryby.

Grupa Vistal jest wykonawcą wielu konstrukcji mostowych w Polsce. Jako generalny wykonawca realizuje obecnie też m.in. projekt budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, remont Mostu Cłowego nad rzeką Odrą czy most zwodzony w Gdańsku Sobieszewie. Działa też w Skandynawii, gdzie jest wykonawcą wielu mostowych konstrukcji stalowych.

Grupa Vistal rozpoczęła działalność 25 lat temu, obecnie tworzy ją łącznie 10 spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.