• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Świnoujściu trwa remont popularnego „Wiatraka”

pc

28.08.2019 13:20 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W Świnoujściu trwa remont popularnego „Wiatraka”

Partnerzy portalu

W Świnoujściu trwa remont popularnego „Wiatraka” - GospodarkaMorska.pl

W Świnoujściu trwa remont popularnego „Wiatraka”, czyli znaku nawigacyjnego – stawy „Młyny”. Prace rozpoczęły się 23 sierpnia. Generalnym wykonawcą modernizacji jest firma Odra 3 ze Szczecina. Postępowanie przetargowe w tej sprawie rozstrzygnięto w ubiegłym miesiącu.

Urząd Morski w Szczecinie poinformował, że zakres prac obejmuje: oczyszczenie, wypiaskowanie wnętrza i elewacji stawy, w celu usunięcia starych powłok malarskich, oraz uzupełnienie pęknięć w murze; pokrycie obiektu emulsją hydrofobizującą zabezpieczającą przed działaniem wody; instalację nowych okien, podestów oraz drzwi wejściowych do wiatraka, a także naprawę drabinek wewnętrznych; pomalowanie całości farbami nawierzchniowymi w odpowiedniej kolorystyce.

Koszt inwestycji to 169 tys. zł. Termin zakończenia remontu przewidywany jest na 15 października tego roku.

Stawa „Młyny” znajduje się na głowicy falochronu zachodniego w Świnoujściu, 280 m na zachód od osi toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak informuje Urząd Morski w Szczecinie, razem ze stawa „Galeriową” tworzy tzw. nabieżnik, którego światła dla statków nawigujących na torze podejściowym są niezwykle istotnym elementem wyznaczającym środek toru wodnego. Dla jednostek muszą być one dobrze widzialne.

„Wiatrak” ma murowaną konstrukcję o wysokości 10,5 m. Ustawiony jest na cokole z ciosanego kamienia o wysokości ok. 1 m. Całość przykrywa stożkowy daszek. Na wysokości 2/3 wielkości konstrukcji, na stalowej osi zawieszony jest znak rozpoznawczy w kształcie czteroramiennego wiatraka. Wewnątrz kabiny optycznej natomiast zainstalowana jest lampa nawigacyjna. Urząd Morski w Szczecinie podał, że światło stawy jest białe, o charakterystyce przerywanej, dziesięciosekundowe, w rytmie 2,5 s zaciemnienia + 7,5 sekundy świecenia. Wysokość światła to 11 m n.p.m., a zasięg nominalny to 17,5 mili morskiej w nocy i 6 mil morskich w dzień.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.