• <
PZT_980x120_gif_2020

Europejski boom na terminale LNG

Strona główna Porty, logistyka Europejski boom na terminale LNG

gm24

22.10.2019 Źródło: własne

Coraz więcej krajów chce importować LNG drogą morską. W ślad za tym, w najbliższych latach, wzrośnie liczba terminali gazowych w Europie. Dzisiaj w jest ich 30, w tym terminal w Świnoujściu.

Europejski boom na terminale LNG - GospodarkaMorska.pl

Coraz więcej krajów chce importować LNG drogą morską. W ślad za tym, w najbliższych latach, wzrośnie liczba terminali gazowych w Europie. Dzisiaj jest ich 30, w tym terminal w Świnoujściu.

Jak prognozuje Gas Infrastrukture Europe zdolności regazyfikacyjne w Europie do 2026 roku zwiększą się aż o 117 mld m3. Oznacza to, że na starym kontynencie powstanie 20 nowych terminali LNG. Konieczna będzie również rozbudowa istniejących gazoportów.

We wzrostowy, europejski trend idealnie wpisuje się rozpoczęty w ostatnich tygodniach program rozbudowy gazoportu w Świnoujściu. Rozbudowa terminalu składa się z czterech zadań: zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych (moc regazyfikacji terminala ma wzrosnąć o 50 proc.), budowy drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienia trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych i budowy bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2021 roku.

Raport GIE z pewnością uzasadnia również plany budowy pływającego gazoportu w rejonie Zatoki Gdańskiej. Pływający terminal LNG ma być trzecim elementem tzw. Bramy Północnej (na którą składają się gazociąg Baltic Pipe oraz terminal LNG w Świnoujściu). Jego zdolności przeładunkowe mają osiągnąć 4 mld m sześciennych rocznie. Obecnie rozpoczęcie inwestycji planowe jest po 2022 roku.

Według GIE rozbudowa już istniejących obiektów i budowa nowych terminali to wynik rosnącego globalnego rynku LNG w przypadku, którego budowa gazociągów nie zawsze jest możliwa i opłacalna.

 

 

Źródło:
własne
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.