• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Udany transport małego ładunku z drona na pokład statku (foto, wideo)

ew

21.03.2019 12:29 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Udany transport małego ładunku z drona na pokład statku (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Udany transport małego ładunku z drona na pokład statku (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Jak poinformowało na swojej stronie konsorcjum Airbus - w tym tygodniu rozpoczęła się współpraca z operatorem i właścicielem statków, firmą Wilhelmsen. Jej przedmiotem jest projekt dostawy małych przedmiotów na pokład statków znajdujących się na kotwicowisku. Jest to pierwsza próba wdrożenia takich rozwiązań w warunkach portowych. 

Pierwszy lot z dostawą wyleciał z przystani Marina South w Singapurze. Dron Airbus Skyways miał przetransportować 1,5 kg ładunku (były to materiały wydrukowane na drukarce 3D). Poruszał się po "korytarzu powietrznym" i miał do pokonania odcinek 1,5 km. Bez większego problemu wyglądował bezpiecznie na pokładzie wielozadaniowego serwisowca offshore Swire Pacific Offshore a następnie wrócił do swojej bazy. Cała dostawa, od startu, do lądowania z powrotem w bazie, zajęła zaledwie dziesięć minut.

Komentując udany pierwszy lot dostawy, Marius Johansen, wiceprezes ds. Handlowych Wilhelmsen Ships Agency powiedział: "Ta sprawdzona i bezproblemowa obsługa dostaw małych ładunków z drona na statek, w jednym z najbardziej ruchliwych portów świata, dowodzi naszej ciężkiej pracy i tego, że projekt, w który zainwestowaliśmy wraz ze swoimi partnerami jest olbrzymim sukcesem". 

Według założeń, transport dronem ma przyspieszyć czas dostaw, obniżyć i koszt a także ograniczyć korzystanie z nieekologicznych, małych łodzi dostawczych.

Johansen dodaje: „Dostarczenie podstawowych części zamiennych, artykułów medycznych czy gotówki na pokład za pośrednictwem małej łodiz kurierskiej jest docenianą częścią naszego portfolio, którą zapewniamy codziennie, w portach na całym świecie. Noweoczesne technologie, jak te testowana obecnie to nowe, atrakcyjne narzędzie, dzięki któremu możemy popchnąć naszą branżę do przodu". 

Podczas następnych prób, dron ma przetransportować cięższe, 4-kilogramowe ładunki i poruszac się wzdłuż korytarzy powietrznych o długości nawet 3 km. Dzięki projektom z użyciem bezzałogowych statków powietrznych w branży morskiej -mozna, według szacunków, przyspieszyć dostawy nawet sześciokrotnie, znacznie zmniejszych emisję dwutlenku węgla a także zmniejszyc wyryko typowych wypadków w ruchliwych portach.

 

Wilhelmsen and Airbus trial world’s first commercial drone deliveries to vessels at anchorage from Wilhelmsen group on Vimeo.

 

 

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.