• <
ATC_CARGO_TOP

Chiny/ Xi: Inicjatywa Pasa i Szlaku ma być przejrzysta, zrównoważona

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Chiny/ Xi: Inicjatywa Pasa i Szlaku ma być przejrzysta, zrównoważona
Chiny/ Xi: Inicjatywa Pasa i Szlaku ma być przejrzysta, zrównoważona - GospodarkaMorska.pl

ew

26.04.2019 Źródło: PAP

Chinom zależy na otwartej, przejrzystej współpracy i zrównoważonych projektach z poszanowaniem środowiska naturalnego w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku – zapewnił w piątek prezydent ChRL Xi Jinping w swoim wystąpieniu na drugim forum tej inicjatywy w Pekinie.

Według chińskich władz w rozpoczętym w czwartek trzydniowym międzynarodowym Forum Pasa i Szlaku bierze udział 37 szefów państw i rządów oraz tysiące przedstawicieli z ok. 150 państw i organizacji międzynarodowych.

Lansowana przez Pekin Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI) zakłada finansowanie i rozbudowę połączeń logistycznych między Chinami a krajami świata. Oficjalnie jej celem jest stymulacja międzynarodowego handlu, ale według części krytyków, szczególnie na Zachodzie, służy ona ekspansji chińskich wpływów i może wpędzić biedniejsze państwa w „pułapkę zadłużenia”.

W 30-minutowym przemówieniu Xi oświadczył, że Chiny będą w dalszym ciągu oferowały pożyczki na realizację projektów w ramach inicjatywy, ale zapraszają do współpracy również inne organizacje zainteresowane ich finansowaniem. Prezydent podkreślił, że Pekinowi zależy na otwartej i przejrzystej współpracy z poszanowaniem środowiska naturalnego i zgodnie z zasadą „zero tolerancji dla korupcji”.

„Budowa wysokiej jakości, zrównoważonej, odpornej na ryzyko, inkluzywnej infrastruktury w racjonalnej cenie pomoże krajom w pełni wykorzystać ich zasoby” - powiedział chiński przywódca.

Xi zapowiedział utworzenie w Chinach „mechanizmu implementacji” umów międzynarodowych. Obiecał również, że Chiny wzmocnią przestrzeganie przepisów i ochronę praw własności intelektualnej, a także zakażą wymuszonych transferów technologii od zagranicznych firm. Zapewnił, że Chiny nie będą sztucznie dewaluować swojej waluty.

„W zgodzie z potrzebą dalszego otwierania (chińskiej gospodarki) usprawnimy prawa, uregulujemy działalność rządu na wszystkich szczeblach w kwestii licencji administracyjnych, nadzoru rynku i innych, a także oczyścimy i zlikwidujemy nieracjonalne przepisy, subsydia i praktyki, które szkodzą konkurencji i zaburzają rynek” - powiedział.

Xi zapewnił również, że Chiny są skłonne zwiększyć import z zagranicy i nie dążą do nadwyżki handlowej. Zapowiedział obniżenie ceł i rozluźnienie barier pozataryfowych w dostępie do chińskiego rynku. Obiecał także ułatwienia dla zagranicznych inwestorów, w tym zmniejszenie ograniczeń udziałów w należących do zagranicznego kapitału w spółkach z większej liczby sektorów.

„Wielkie rzeki i oceany są tak głębokie, ponieważ są otwarte na wszystkie dopływy. Jeśli dopływ strumieni i rzek zostanie odcięty, nawet wielkie morze prędzej czy później wyschnie” - powiedział chiński prezydent.

Pekin stara się rozwiać obawy o nadmierne zadłużenie niektórych państw uczestniczących w Inicjatywie Pasa i Szlaku. Zwiększenie przejrzystości i usprawnienie zarządzania zadłużeniem w związku z BRI zapowiadali w czwartek chiński minister finansów Liu Kun oraz szef chińskiego banku centralnego Yi Gang.

Obietnice Xi w dużej mierze pokrywają się z wcześniejszymi zapowiedziami chińskich władz. Zobowiązanie do ochrony praw własności intelektualnej i zakaz wymuszania transferów technologii „metodami administracyjnymi” znalazł się w ustawie przyjętej przez chiński parlament w marcu. Ma ona wejść w życie w przyszłym roku.

Komentatorzy łączyli tę ustawę z prowadzonymi przez Chiny i USA negocjacjami, mającymi zakończyć trwający od wielu miesięcy konflikt handlowy między dwiema największymi gospodarkami świata. W piątkowym przemówieniu Xi nie odniósł się bezpośrednio do tego sporu.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.