• <
BOTA_2023

Przecena stawek frachtu oceanicznego przed spodziewaną zwyżką

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Przecena stawek frachtu oceanicznego przed spodziewaną zwyżką

Partnerzy portalu

Przecena stawek frachtu oceanicznego przed spodziewaną zwyżką - GospodarkaMorska.pl

Ceny przewozu oceanicznego towarów w kontenerach w umowach spotowych pomiędzy portami Dalekiego Wschodu i Europy Północnej (także DCT Gdańsk) spadły w minionym tygodniu do 975 dolarów za kontener 20 stopowy (TEU), tj. o 110 dolarów (o 10,1 proc.).

Nieco mniej (o 5,5 proc.) zmalały stawki frachtu na liniach Azja - porty Morza Śródziemnego (i Czarnego), do 1174 USD/TEU, a na zbliżonym poziomie (o 6,2 proc.) w połączeniach Azja - porty zachodniego wybrzeża USA - do 1930 USD/FEU (kontener 40. stopowy).

Fracht z Azji do wybrzeży wschodnich USA utrzymały się w minionym tygodniu praktycznie na tym samym poziomie - 4500 USD/FEU (wzrost o 2 dolary).

Spośród innych głównych połączeń, stawki przewozów w umowach spotowych zmalały pomiędzy Azją a portami Zatoki Perskiej i Morza Czerwonego (o 5,5 proc., do 818 USD/TEU), natomiast wzrosły m.in. w relacji Azja - porty Ameryki Południowej (o 40,4 proc. - do 1206 USD/TEU).

Ogólny wskaźnik Shanghai Containerised Freight Index w końcu minionego tygodnia miał wartość 1006,34 USD/TEU i był mniejszy o 4,1 proc. (42,5 dolarów) w porównaniu z tygodniem zakończonym 31 grudnia ub. roku.

Zdaniem analityków, rynek czeka obecnie na zwyżkę stawek frachtu przed chińskim nowym rokiem, przypadającym na 19 lutego. Tradycyjnie, w okresie tym zamykane są w Chinach zakłady produkcyjne, a odpowiednio wcześniej zlecane w większym ilościach przewozy towarów.

Źródło:
wnp.pl
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.