• <
BOTA_2023

Port w Rotterdamie z trzema nowymi żurawiami

17.06.2015 09:34 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Port w Rotterdamie z trzema nowymi żurawiami - GospodarkaMorska.pl

Kolejne trzy duże żurawie pojawiły się we wtorek w Porcie Rotterdam. Zasięg nowych żurawi wynosi 24 rzędy kontenerowców, co pozwoli im obsłużyć największe obecnie jednostki (powyżej 15 tys. TEU).

Konstrukcje o wysokości 50 metrów wyprodukowała chińska firma ZMPC. Producent jako unikatową cechę podał lekkość żurawi, które są lżejsze o 16,7 proc. od podobnej wielkości obiektów.

Nowe zamówienie to kolejny etap przygotowań holenderskiego portu na obsługę coraz większych jednostek. Pięć podobnych konstrukcji przybyły do Rotterdamu w zeszłym roku. Po zakończeniu całego projektu port będzie w stanie obsłużyć naraz kilka jednostek o nośności 20 tys. TEU. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę coraz częstsze kontraktowanie przez armatorów tak dużych kontenerowców. Zamówienie na statki UCLV (Ultra Large Container Vessels) o nośności ponad 18 tys. TEU złożyli: Maersk, MOL, OOCL i CMA CGM, czyli najwięksi gracze na rynku.

Wysiłki Holendrów w rozbudowie portu zostały niedawno dostrzeżone. W rankingu najatrakcyjniejszych miast świata Rotterdam uplasował się na 5 pozycji. Listę sporządziła firma konsultacyjna Menon z Norwegii, która oceniała miasta w czterech kategoriach: spedycji, prawa i finansów, technologii oraz jakości obsługi w portach. Pod tym ostatnim względem Rotterdam zdeklasował konkurencję i zajął pierwsze miejsce.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.