• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym (foto, wideo)

pc

03.07.2018 09:49 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym. Umowę w tej sprawie podpisano w Gdańsku we wtorek. Wartość inwestycji to ok. 176 mln zł.

–  Ostatnimi czasy widzieliśmy, że jest coraz większa kongestia jeżeli chodzi o towary wprowadzane i wyprowadzane z naszego portu, dlatego te inwestycje mają usprawnić odbiór i dostarczanie tych towarów. Oprócz tego będziemy portem jeszcze bardziej konkurencyjnym, ponieważ każdy będzie widział, że infrastruktura jest na tyle nowoczesna, bardzo dobrze skomunikowana z zapleczem, z drogami szybkiego ruchu, z autostradami, że kontrahenci będą wybierali nasz port – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Prace wykona wyłoniona w przetargu firma NDI S.A.

– Powstaną cztery obiekty inżynierskie, wiadukty oraz trzy przejścia nad rurociągami PERN-u i LOTOS-u. Również zostanie wykonany parking dla samochodów ciężkich oraz zmiana nawierzchni dróg dojazdowych w porcie. Prace planujemy rozpocząć pod koniec lipca, potrwają one do 30 października 2020 r. – mówi Jacek Szymański, dyrektor projektu NDI.

Remonty obejmą ulice Portową, Poinca, Kontenerową i Budowniczych Portu Północnego. Powstaną także dodatkowy tor do terminalu DCT, nowe tory do terminali węglowych oraz nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym.

W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl prezes ZMPG poinformował, że wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wybór operatora planowanego w ramach inwestycji parkingu buforowego.

– Będzie prowadził nie tylko parking, ale również wybuduje stację benzynową z pełnym zapleczem gastronomicznym, tak aby kierowcy, którzy przyjeżdżają po te największe wolumeny, czyli po towary masowe, jak również kontenery, mieli w końcu godne warunki pracy i odpoczynku – mówi Greinke.

85 % wartości kontraktu podpisanego między ZMPG a NDI stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility).

Port Gdańsk jest na drugim miejscu wśród największych portów kontenerowych na Bałtyku. W ubiegłym roku przeładowano tam rekordowe 40,6 mln t ładunków – o prawie 9% więcej niż rok wcześniej. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zarządza portem morskim w Gdańsku, który jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w regionie. W skład infrastruktury portowej wchodzi osiem nabrzeży o długości ponad 20 km. ZMPG podzielony jest na dwie części: port wewnętrzny usytuowany wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego, oraz port zewnętrzny z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej, gdzie znajduje się m.in. nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.