• <
konferencj_platforma_lng_2023

Nowy prom Wightlink już na trasie

Partnerzy portalu

Nowy prom Wightlink już na trasie - GospodarkaMorska.pl

Chwila, która była długo wyczekiwana zarówno przez władze Wightlink, jak i przez pasażerów pływających na trasie przez cieśninę Solent, stała się już faktem. Nowy prom przewoźnika kursuje już na trasie pomiędzy Isle of Wight oraz Portsmouth.

Victoria of Wight, czyli zbudowana za 30 milionów funtów (143 miliony złotych) jednostka, przyjęła pierwszych pasażerów w ostatnią niedzielę. Stało się to zaledwie dwa tygodnie po tym, jak dotarła do Wielkiej Brytanii z tureckiej stoczni Cemre.

Jak zauważają komentatorzy, jest to najbardziej zaawansowany, najwygodniejszy i najbardziej ekologiczny prom, jaki kiedykolwiek obsługiwał cieśninę Solent. Statek może korzystać zarówno z konwencjonalnych silników, jak i elektrycznego. Dzięki zastosowaniu napędu hybrydowego, istotnie ograniczona została emisja spalin. Ale Victoria of Wight może się też pochwalić znaczącym ograniczeniem wskaźnika hałasu w porównaniu z pozostałymi jednostkami pływającymi w barwach Wightlink.


Wielu pasażerów, którzy skorzystali z pierwszych rejsów obsługiwanych przez ekologiczny i nowoczesny prom, było zaskoczonych widokiem nowego promu, kursującego na trasie Portsmouth-Fishbourne.

„Victoria of Wight wygląda bardziej jak statek wycieczkowy niż prom” - zauważyli pierwsi pasażerowie.

Przedstawiciele armatora zaznaczyli, że nowy prom jest jednym z kamieni milowych w rozwoju firmy. Łączna wartość inwestycji, związanych z wdrożeniem nowego promu, zamknęła się w kwocie 45 milionów funtów. Poza wybudowaniem nowego promu, 15 milionów funtów wydano na wprowadzenie modernizacji w portach.

Victoria of Wight może przyjąć na swój pokład 1000 pasażerów i 178 pojazdów. Jak zapowiedział armator, prom przez jakiś czas nie będzie jeszcze funkcjonował na pełnych obrotach. W najbliższych tygodniach przewidziano szkolenia dla załóg, które będą obsługiwać nowoczesny prom. Treningi będą prowadzone w czasie, kiedy na obsługiwanych przez Wightlink trasach panuje mniejszy ruch - głównie w środku tygodnia.

Źródło:
promyskat.pl
Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.