• <
PZT_1100x200_gif_2020

Latem we Wrocławiu spotkanie państw Trójmorza - inicjatywy zacieśniania współpracy państw regionu

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Latem we Wrocławiu spotkanie państw Trójmorza - inicjatywy zacieśniania współpracy państw regionu
Latem we Wrocławiu spotkanie państw Trójmorza - inicjatywy zacieśniania współpracy państw regionu - GospodarkaMorska.pl

pc

04.02.2017 Źródło: PAP

Inicjatywa Trójmorza służyć ma zacieśnianiu współpracy, w tym transportowej i energetycznej, krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Do udziału w forum państw Trójmorza, które odbędzie się w lipcu we Wrocławiu, zaproszony został prezydent USA Donald Trump.

Zaproszenie dla prezydenta Trumpa przekazał minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, który od 2 do 4 lutego przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze forum Trójmorza zainicjowane przez prezydentów Polski i Chorwacji: Andrzeja Dudę i Kolindę Grabar-Kitarović odbyło się w sierpniu ub. roku w Duborowniku w Chorwacji pod hasłem "Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem".

Przedstawiciele 12 państw regionu, w tym sześciu prezydentów: Polski, Chorwacji, Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew oraz przedstawiciele w randze ministrów lub wiceministrów z Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy przyjęli w Dubrowniku wspólną deklarację w sprawie Inicjatywy Trójmorza.

Poparli inicjatywę Trójmorza jako "nieformalną platformę", która ma służyć pozyskiwaniu politycznego wsparcia i podejmowaniu działań na rzecz wspólnych projektów w Europie Środkowej i Wschodniej w sektorach energii, transportu, informatyzacji i gospodarki.

Deklaracja głosi, że połączenie gospodarek i infrastruktury Europy Środkowej i Wschodniej z Północy na Południe jest ważne ze względu na dopełnienie budowy wspólnego europejskiego rynku.

Dzięki poszerzeniu współpracy Europa Środkowa i Wschodnia mają stać się bardziej bezpieczne, konkurencyjne i tym samym przyczynić się do wzmocnienia UE jako całości. Podkreślono, że współpraca w obszarze Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego w Unii Europejskiej i w szerszej przestrzeni transatlantyckiej musi zostać ożywiona, jednak bez tworzenia struktur równoległych wobec istniejących już mechanizmów współpracy.

"Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że kraje regionu Trójmorza to istotna część wspólnoty euroatlantyckiej. Nasze państwa chcą - i mają ku temu potencjał - tę wspólnotę wzbogacać i aktywnie działać na rzecz jej rozwoju" – mówił prezydent Duda podczas ubiegłorocznego forum w Dubrowniku.

Prezydent podkreślał, że dotychczas rozwój dokonywał się przede wszystkim na osi Wschód–Zachód i pomimo niewątpliwego dorobku tego modelu, nie wykorzystuje on w pełni potencjału drzemiącego w krajach leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Według Dudy zwiększanie spójności pomiędzy państwami przełoży się na podnoszenie poziomu życia społeczeństw i zbliżanie do poziomu najbogatszych krajów Europy Zachodniej.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski we wrześniu ub. roku powiedział PAP, że prezydent Duda chce pokazywać region Trójmorza jako partnera dla krajów na wschód i południe od Unii Europejskiej. Dodał, że gościem forum Trójmorza w 2017 r. mogłaby być Ukraina.

Prezydent podczas forum w Dubrowniku mówił, że wyzwaniem dla regionu Trójmorza jest m.in. dominacja jednego dostawcy surowców energetycznych. Podkreślał, że zagrożeniom można przeciwdziałać rozwijając połączenia energetyczne tak, aby zapewnić realną dywersyfikację dostaw energii.

O tym, że chińskie firmy mogą realizować duże projekty infrastrukturalne - budowę dróg, kolei, lotnisk - w Polsce i regionie Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego mówił szef MSZ Witold Waszczykowski na zakończenie swojej wizyty w Chinach w kwietniu ub. rok.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33686,00 $ tona 1,78% 11 maj
 Cynk 3004,00 $ tona -1,09% 11 maj
 Aluminium 2549,00 $ tona -0,62% 11 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.