• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Dolnośląskie/ Ponad 271 mln zł dotacji unijnej na projekty kolejowe i drogowe w regionie

ew

09.04.2018 12:23 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Dolnośląskie/ Ponad 271 mln zł dotacji unijnej na projekty kolejowe i drogowe w regionie

Partnerzy portalu

Dolnośląskie/ Ponad 271 mln zł dotacji unijnej na projekty kolejowe i drogowe w regionie - GospodarkaMorska.pl

Ponad 271 mln zł dofinansowania ze środków unijnych zostanie przeznaczonych na zakup 11 składów kolejowych przez Koleje Dolnośląskie oraz budowę obwodnicy Kłodzka. Łączna wartość obu tych projektów infrastrukturalnych to ponad 450 mln zł.

W poniedziałek we Wrocławiu podpisano dwie umowy na dofinansowanie projektów transportowych, realizowanych przez Koleje Dolnośląskie oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

„Projekt kolejowy obejmuje zakup przez Koleje Dolnośląskie 11 składów kolejowych, w tym 5 jednostek elektrycznych i 6 jednostek spalinowych” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. Wartość tego projektu to ponad 209 mln, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 85 mln zł. Nowe pociągi mają trafić na dolnośląskie tory do 2021 r.

Nowe składy mają obsługiwać m.in. linię łączącą Wrocław z Sobótką. „Ta linia od pewnego czasu była nieużytkowana, ale nie uległa degradacji. Dzięki zakupowi jednostek spalinowych będzie możliwe przywrócenie na niej ruchu” - powiedział wiceminister.

Słowik podkreślił, że inwestycje w rozwój kolei są szczególnie ważne. „Przez ostatnie lata, a właściwie od 1989 r., sukcesywnie zmniejszano liczbę eksploatowanych linii kolejowych. Doszło do tego, że zmniejszono liczbę czynnych linii kolejowych na terenie całego kraju o jedną trzecią” - mówił wiceminister, dodając, że od kilku lat ten trend jest powoli odwracany.

Wiceminister poinformował, że podpisana w poniedziałek we Wrocławiu umowa jest jedną z cyklu umów na finansowanie taborów kolejowych. „W sumie w całym kraju 11 projektów otrzymało dofinansowanie na zakup bądź modernizację taboru. Wartość wszystkich tych projektów to 4 mld zł, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to ponad 1,6 mld zł” - powiedział minister.

Druga z podpisanych w poniedziałek we Wrocławiu umów dot. dofinansowania budowy obwodnicy Kłodzka. Wartość tego projektu to ponad 244 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 186 mln zł. Obwodnica będzie miała ponad 9 kilometrów długości, a w ramach tej inwestycji wyremontowany zostanie również ponad dwukilometrowy odcinek drogi krajowej nr 33. Trasa ma być oddana do ruchu na przełomie maja i czerwca tego roku.

„Ta inwestycja znacznie poprawi warunki życia mieszkańców Kłodzka” - podkreślił Słowik.

Dziękujemy za wysłane grafiki.